czwartek, 15 marca 2012

"61 godzin" z Lee Child

Autor: figlarneczytanie.pl o 14:28

tłumaczenie: Andrzej Szulc
tytuł oryginału: 61 Hours
wydawnictwo: Albatros
data wydania: lipiec 2011
ISBN: 978-83-7659-507-8
liczba stron: 432
kategoria: thriller/sensacja/kryminałAutorem "61 godzin" jest Lee Child (właściwie Jim Grant).brytyjski pisarz , autor cyklu powieści sensacyjnych, których bohaterem jest Jack Reacher, były major amerykańskiej żandarmerii wojskowe.
"61 godzin" jest 14 książką z tego cyklu przygód Jacka Reachera. Fanami Lee Childa jest sam Stephen King czy były amerykański prezydent Bill Clinton.
Nasz bohater to były wojskowy. Teraz bez stałego miejsca zamieszkania przemierzający przez kraj.Pewnego razu płaci kierowcy autobusu wycieczkowego i udaję się wraz z grupka starszych ludzi -turystów w podróż do swego miejsca docelowego. Jest zima , mroźno i w takiej scenerii rozgrywa się cała akcja powieści. W pewnym momencie na autostradzie owy autobus wpada w poślizg i wpada do rowu. Mimo wszelkich umiejętności kierowcy i Jacka nie obywa się bez pomocy z zewnątrz. Z pomocą przychodzi policja z małego miasteczka Bolton.Już od początku Jack zauważa ,że w miasteczku coś się dzieję dziwnego. Na posterunku swoim czujnym okiem spostrzega ,że coś jest na rzeczy. Dowiaduję się ,że znaleziono zwłoki i naocznym świadkiem jest starsza kobieta. Świadek o tyle cenny ,że ma zeznawać przeciw bossowi narkotykowemu , który jest umieszczony w niedaleko znajdującym się więzieniu.Wychodzi na jaw ,że policja ma jakiś dziwny układ z władzami więzienia ,że gdy zabrzmi sygnał z więzienia , wszyscy policjanci , bez wyjątku muszą się stawić na wyznaczonych stanowiskach.I kto w tym czasie będzie bronił staruszki? Wiadomo ,że ma się stać celem zamachu na jej życie , by nie dopuścić do procesu mafiosa. I tu jak odpowiedzią na modlitwy policji pojawia się Jack , który podejmuje się ochrony świadka. Czu uda mu się to??Czy rozwiąże zagadkę kto jest skorumpowanym gliną i co z tą całą sprawa ma stara opuszczona baza wojskowa?
Nowe fakty i kolejne ofiary komplikują cała sprawę . Czas nieubłaganie płynie , a 61 godzin, to zdecydowanie za mało. Jednak czy to przeszkoda dla Jacka, który porusza wszelkie kontakty wojskowe , by rozwikłać tę sprawę i moc się udać w dalszą podróż?
Po przeczytaniu i ja jestem wielką fana Lee Childa. Stworzył on niepowtarzalny klimat zbrodni , tajemnicy i strachu , który z każdym zdaniem. Niemalże czułam to nieznośne zimno , które towarzyszyło całemu śledztwu Jacka. Poczułam się jak detektyw , który również ma swój udział w tej sprawie.Autor przedstawił nam bohatera o jakim nie jedna dziewczyna marzy:inteligentny, spostrzegawczy, emanujący pewnością siebie, wyjątkowo sprawny fizycznie , ciepły , ale też trochę szorstki w obyciu.
Jest to pierwsza powieść Lee Childa , która trafiła w moje ręce i z pewnością ie ostatnia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review