poniedziałek, 19 marca 2012

Spętani strachem.

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:43

tłumaczenie: Wilusz Tomasz
tytuł oryginału: What Comes Next
wydawnictwo: Amber
data wydania: wrzesień 2011
ISBN: 978-83-241-4042-8
liczba stron: 448
słowa kluczowe: profesor, strach, śledztwo
kategoria: thriller/sensacja/kryminał


Książki z gatunku thriller, sensacja, kryminał to pozycje po które sięgam najczęściej i najchętniej ostatnimi czasy. Tak też się stało w przypadku książki autorstwa Johna Katzenbacha.

John Katzenbach to były reporter sądowy "Miami Herald" i "Miami News". Jest w Stanach Zjednoczonych ceniony na równi z innym wybitnym pisarzem Johnem Grishamem.

John Katzenbach w swoich powieściach wykorzystuje doświadczenie, które zdobył na salach sądowych.Był obserwatorem wielu sensacyjnych procesów i widział zachowania najbardziej wyrafinowanych przestępców. Jego książki są wydawane w 20 krajach.
Któż z nas nie oglądał bądź nie słyszał o słynnym filmie "W słusznej sprawie" z Seanem Connerym z roli głównej lub "Wojna Harta" .

Szkoda trochę ,że wydawca nie pozostawił oryginalnego tytułu powieści "Co będzie potem" , ponieważ jest to główne przesłanie tego thrillera psychologicznego.

Ale może opowiem o naszych bohaterach.

Pierwszym głównym bohaterem jest emerytowany profesor Adrian Thomas. Poznajemy Adriana w momencie , gdy zjawia się u lekarza z powodu swoich dziwnych omamów. Pozwolę sobie zacytować : "Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim. Pozostały dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne?" Po tych słowach lekarz oznajmia Adrianowi ,że ten choruje na rzadką chorobę mózgu. Adrian coraz częściej będzie miał zaniki pamięci , aż w końcu będzie uzależniony od pomocy innych ludzi. Adrianowi, który jest od wielu lat samotny :syn -reporter wojenny zginął na misji, żona po śmierci ich jedynego dziecko ginie w wypadku , a ukochany brat -prawnik popełnia samobójstwo. W tej sytuacji Adrian postanawia zastrzelić się , by dołączyć do swoich bliskich. Co go jednak powstrzymuje przed takim drastycznym krokiem?? Otóż sytuacja , którą widział na ulicy. Adrianowi wydaje się ,że widział porwanie nastolatki. Adrian próbuje za wszelką cenę dowiedzieć co się stało.Czy porwanie było realną sytuacją czy tylko wytworem jego wyobraźni. Może liczyć na nietypową pomoc.Otóż pomagają mu duchy bliskich , którzy też pomagają mu się cofnąć w przeszłość i zrozumieć wiele sytuacji z ich wspólnej przeszłości , które tak mu ciążą na sumieniu i sercu.

Natomiast główną bohaterką jest nastoletnia Jennifer. Nastolatka, która zmaga się z samotnością w domu rodzinnym, ze smutkiem po zmarłym na raka ojcu. Jennifer postanawia uciec z domu , przed molestującym ją ojczymem i nic nie widzącą matką. Na drodze Jennifer staje para kochanków.Porywa dziewczynę, która staje się bohaterem internetowego show "Co będzie potem".Jest to drastyczne przedsięwzięcie polegające na zniszczeniu psychiczne dziewczyny i zaspokojeniu różnego rodzaju patologicznych potrzeb osób, którzy za opłatą oglądają poprzez internet jak oprawcy znęcają się nad nastolatką.
"Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedziała, że już po niej. Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak będzie to będzie straszne?"

Bohaterami drugiego planu jest policjantka , która wielokrotnie zajmowała się uciekającą z domu Jennifer .Samotna matka, która uciekła od męża kata.

Jest także skazany , na zwolnieniu warunkowym pedofil.Zdradzę,ze on odegra dużą rolę w poszukiwaniu przez Adriana Jennifer.

Jest również para kochanków , która więzi naszą bohaterkę. Autor w idealny i profesjonalny sposób pokazał psychikę oprawców.Mechanizmy jakimi się kierowali w swojej zbrodni. Jednocześnie oszczędza czytelnikowi makabrycznych szczegółów , skupiając uwagę na psychologicznym aspekcie tej sprawy.

Książka wzbudziła mój podziw dla stylu pisarza.Do gustu przypadła mi pisarska brawura, odwaga jaką autor wykazał, gdy podejmował temat tak trudny, często traktowany pobłażliwie jakby był to temat tabu. A przecież w dzisiejszych czasach jest wiele realnych przypadków uprowadzeń czy morderstw przez pary patologicznych morderców.

Książka głęboko zapadnię mi w pamięć.Długo nie zapomnę tego strachu Jennifer, który z każdą stroną stawał się moim strachem. Mimo ,że bałam się rozwiązania brnęłam strona po stronię , by w końcu poznać zakończenie.

Czy Adrian odnajdzie Jennifer , mimo ,że tak naprawdę widział przez ułamek sekundy porwanie? Czy Jennifer zginie z rąk oprawców? Czy molestujący ją ojczym poniesie zasłużoną karę?

Wspomnę jeszcze o okładce. Słyszałam zdania,ze okładka jest nieciekawa.ja mam inne zdanie na ten temat. Spętane dłonie są dla mnie symbolem niemocy i ograniczeń wszystkich bohaterów.Adrian ograniczony możliwościami umysłu.Jennifer ograniczona swoją niewolą.Policjanta ograniczona procedurami.Pedofil ograniczony swoim nałogiem. No i oprawcy, ograniczeni swoją patologiczną seksualnością.

Nie będę szczególnie zachęcać do czytania , napiszę tylko ,że widać rękę mistrza thrillerów , który łamie stereotyp przewidywalnego psychopatycznego mordercy.Czytelnik bierze udział w misternie przygotowanej grze tożsamości człowieka i otaczającej nas rzeczywistości. Na koniec przytoczę kilka danych na temat tej fantastycznej książki i chyba wszystko będzie jasne.

W Niemczech wydany i sprzedany już w 125 000 egzemplarzy.

12 tygodni na liście bestsellerów "Buchreporter"

Numer 1 przez 5 tygodni argentyńskich list bestsellerów.

Już 100 000 sprzedanych egzemplarzy w Hiszpanii,Argentynie, Meksyku, Kolumbii, Chile, Urugwaju.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review