środa, 14 marca 2012

Świat dziecka

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:13

wydawnictwo: Bis
data wydania: 2011
ISBN: 83-89685-89-2
liczba stron: 101
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
wydawnictwo: Bis
data wydania: 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7551-192-5
liczba stron: 120
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowawydawnictwo :Bis
data wydania:2010
ISBN :978-83-7551-192-5
liczba stron:96
kategoria literatura dziecięca/młodzieżowaMy dorośli najczęściej zagłębiamy się w literaturę odpowiadającą na nasze oczekiwania względem wieku czy upodobań. Coraz mniej recenzuje się pozycję książkowe z gatunku dla dzieci. Książek dla dzieci na rynku wydawniczym jest całe zatrzęsienie, ale zazwyczaj są one krótkie i oczywiste w treści. I tu spotkałam się ze świetną pozycją dla naszych pociech .Szczególnie dla dzieciaczków 4+ , choć po swoim dwuletnim synku tez widziałam zainteresowanie przygodami Tomka -przedszkolaka.
Przygody Tomka przedszkolaka składają się z trzech pozycji:"Opowiadania dla przedszkolaka", "Opowiadania z piaskownicy", czy "Piegowate opowiadania".
Natomiast każda z trzech książek to zbiór historii , przygód Tomka. Autorką jest bardzo znana i doceniona w kręgu pisarzy dla dzieci Pani Renata Piątkowska. Renata Piątkowska ukończyła socjologię i jest przede wszystkim matką , co jej niewątpliwe pomogło w stworzeniu niezwykłego świata małego Tomka. Tak opisana świat dziecka sprawia ,że stajemy się głównym bohaterem oraz jednocześnie narratorem każdej z wielu historii. Każda przygoda Tomka zaczyna się od zdania "Jak ja lubię ...", bądź"Jak ja nie lubię". Czy kiedykolwiek się zastanawialiśmy jako dorośli co myśli dziecko i jako obserwując rodziców sprytnie się miga od czynności domowych np. sprzątanie pokoju, co chciałby wynaleźć nasz szkrab by ułatwić sobie zasypianie itp.
Dla Tomka to każdy nowy dzień to początek nowej , niezapomnianej przygody.Dzień pewny wrażeń , czego dorośli nie dostrzegają i nie rozumieją kompletnie. Może przez to , ze gdy dorosłość im zajrzała w oczy stracili swoją wyobraźnie?? Dla Tomka (w zamyślę autorki dla każdego dziecka) interesujące mogą się stać muchy chodzące po szybie autobusu, wyścig z kolegami do drzwi przedszkola , złota rybka , wizyta policjanta w przedszkolu itp.
Ulubiona historią mojej córki jest zdecydowanie opowieść o złotej ryBcę .pozwolę sobie zacytować kawałek dotyczący o co Tomek by poprosił złotą rybkę .Otóż"tata dostanie helikopter i nie będzie już musiał denerwować się i stać w korkach, no i łatwiej mu będzie dostarczać z pracy do domu worki pieniędzy.Agnieszce, tak jak chciała urosną włosy do kolan i ponieważ będziemy bardzo bogaci, mama nie urwie jej głowy, jak zobaczy rachunek za telefon, ten ,który Aga schowała wczoraj pod szafę. Mama w ogóle nie będzie już chodzić do pracy, tylko zostanie w domu ,żeby nam wszystkim dogadzać.Dla dziadka załatwiłem czarodziejskie kropelki, po których będzie silny jak koń.A babcia-(..)dostanie kilka telewizorów, żeby mogła oglądać jednocześnie wszystkie swoje ulubione seriale.A oprócz tego zamówiłem dla niej nowe zęby i okulary.Zęby będą wielkie i ostre jak u rekina.."
Po zacytowanym fragmencie widać ,że autorka napisała tę książkę z sposób rewelacyjny , fantazja, ciepło i poczucie humoru wkrada się w każde słowo i zdanie. Uśmiech za każdym razem pojawia się na twarzy odbiorcy . Książka jest polecana m.in. przez terapeutów dziecięcych , jak i na pewno przeze mnie i moje pociechy:) Miłej podróży w świat dziecka. Czytajmy dzieciom i dla siebie samych.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review