czwartek, 8 marca 2012

"Zamknięty pokój" -rewelacyjny szwedzki kryminał.

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:32
Wydawnictwo Amber  
tytuł oryginału: Det slutna rummet  
seria/cykl wydawniczy: Martin Beck tom 8
 data wydania: 2011 ISBN: 978-83-241-411-4114-2  
liczba stron: 303  
kategoria: thriller/sensacja/kryminał

Powieść "Zamknięty pokój " jest to kryminał publicystyczny. Autorami jest szwedzkie małżeństwo , które swoimi powieściami kryminalnymi zainspirowali m.in. Stiega Larssona czy chociażby Henninga Mankela.
Pisarze mogą się pochwalić 10-cio tomowym zbiorem serii , gdzie głównym bohaterem jest komisarz szwedzkiej policji Martin Beck. Wcześniejsza powieść cyklu "Śmiejący się policjant" otrzymała nagrodę Edgara Awarda i na jej podstawie powstał film.Co już samo w sobie dowodzi jak śledztwa Martina Becka muszą być fascynujące. Ciekawostką jest, że imieniem komisarza nazwano jedną z najcenniejszych nagród dla literatury kryminalnej. Może teraz trochę o fabule powieści. Komisarz Martin Beck po półrocznym zwolnieniu lekarskim z powodu rany postrzałowej odniesionej w czasie poprzedniego śledztwa wraca do pracy.Jego stan psychiczny nie jest w najlepszej formie. Unika ludzi , roztrząsa nieudane małżeństwo. Pogłoski głoszą ,że ma zostać awansowany , co mu już kompletnie nie odpowiada , ponieważ jakby jego chęć do czynnej służby nie była w super formie tak zupełne wciśnięcie go za biurko byłoby dla niego tragedią.Komisarz Beck otrzymuje na pozór łatwą i już rozstrzygniętą sprawę "samobójstwa" starszego mężczyzny.

 Mężczyzna znaleziony w stanie głębokiego rozkładu w swym mieszkaniu z kulą w sercu . Sprawa niby prosta , gdyby była broń , lecz jej nie było , a mieszkanie było gruntownie zamknięte od środka. Mężczyzna samotnik , niby bez wrogów, bez skłonności samobójczych , niby ubogi jednak padł ofiarą morderstwa wg komisarza i on wszelkimi krokami i to nie raz żmudnymi poszukuje sprawcy. Jego koledzy mu tego nie ułatwiają , niechlujne oględziny, niefachowa sekcja i itp. czynności. Jednocześnie toczy się sprawa napadu na bank , gdzie ginie człowiek. Sprawa zawiła i fascynująca.

Te dwie sprawy niby nie powiązane , ale czy na pewno i czy sprawca napadu na bank zostanie aresztowany i skazany i czy zagadkowa śmierć jest jednak samobójstwem czy czymś więcej? I czy komisarz Beck wróci do równowagi psychicznej? Warto się przekonać. Powieść nie jest obszerna , ale jest fascynująca. Ukazuję mentalność szwedzkiego społeczeństwa oraz przede wszystkim pracę policji. Można poznając sposoby działania tejże instytucji wyrobić sobie zdanie czy społeczeństwo szwedzkie ma powody do małego zaufania do policji.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review