niedziela, 27 maja 2012

Czy każdy człowiek posiada swoja maskę normalności.?

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:19
wydawnictwo: Papierowy motyl
data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-62222-34-6
liczba stron: 106
kategoria: publicystyka literacka i eseje

"Ludzie nosza maski do czasu, aż powszedni dzień nie da om porządnie w kość. Wtedy można zrobić tylko jedno: pozbyć się ciężaru i odkryć swoją wersję 2.0 skrytego oprawcy, szaleńca, nihilisty...A może do bólu przeciętnego człowieka? Bo w zasadzie nie ma ludzi normalnych, są tylko źle przebadani.

Takim słowami Wydawnictwo Papierowy Motyl próbuje zachęcić czytelnika do sięgnięcia po tomik opowiadań autorstwa Izy Korsaj.

O autorce swół kilka...
Urodziła się w Gdyni. Ukończyła filologię polską oraz maketing i zarządzanie. Jest laureatką IV Konkusu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego.  Obecnie pracuje nad powieścią.

Twórczości Izy Korsaj nie znałam do tej pory, tymbardziej chetnie sięgnęłam po " Maski normalności". Tomik opowiadań nie ejst zbyt obszerny, lecz pisarka zawarła w nim obszernerefleksje na temat życia wewnętrznego współcześnie żyjącego człowieka

Tomik jest podzielony na cztery opowiadania. Między innymi autorka opowiada o Royu, który jest zakompleksjonym, zastraszony wewnętrzną paranoją przed światem. Bohater jest młodym człowiekiem, zamożnym a jednocześnie choruje na schizofremie. Chowa się przed ludźmi prywatnie, zawodowo udaje pewnego siebie i apodyktycznego mężczyznę. By uciec przed światem popełnia samobójstwo.
Jest również opowiedziana historia Muszki. Dziewczyna żyjąca pod czujnym okiem matki, ukrywa opętańczy pociąg do krzywdzenia niewinnych zwierząt. Los Muszce poskompił urody i bystrego umysłu. Muszka stara się zdobyć chłopaka o przewrotnej nazwie- Pajączek. Czy jak to się zazwyczaj w przyrodzie dzieje Pajączek zeżre Muszkę? Przekonajcie się sami.

Jest to interesująca lektura. Jest pełno ozdobnych określeń, licznych metafor i przenośni. Jednocześnie jest psychologiczna prawda o nas samych. Nie jeden z nas wielokrotnie robił dobrą minę do złej gry.
Ten tomik to tylko namiastka analizy ludzkiego umysłu, człowieka zagubionego, chaotycznego, błądzącego bez celu we współczesnym, skomplikowanym świecie.
Autorka ukazauje w trafny sposób ludzkie emocje, lęki , fobie, kompleksy oraz ograniczenia ciała, umysłu i duszy. Każda historia bohaterów jest pisana przez samo życie i tak autorka pragnie by czytelnik to spostrzegł i odnalazł być może w nich część siebie.

Tomik ten jest zapowiedzią młodego, dojrzewającego talentu Izy Korsaj. Pisarka w neibanalny sposób podeszła do historii każdego swojego bohatera.Polecam tym, którzy szukają niebanalnych a zarazem tak głęboko prawdziwych ludzkich historii.

Za możliwość przeczytania książki dziekuję portalowi

8 komentarze:

Miłośniczka Książek pisze...

do tej książki w ogóle mnie jakoś nie ciągnie
pozdrawiam

Renata Zub pisze...

ja też raczej nie sięgnę. nie przepadam za opowiadaniami, a jeśli już po nie sięgam, to tylko z mojego ulubionego gatunku - grozy :)

Patrycja pisze...

Może byc ciekawa chętnie po nia siegnę.

Taki jest świat pisze...

Zapowiada się interesująco :)

Anonimowy pisze...

Autorka podjęła się w sumie niełatwego tematu. Książka wygląda mi na ciekawą pozycję.

Darek pisze...

Raczej nie przepadam za opowiadaniami

toska82 pisze...

Gorzej jak tej maski juz się zdjąć nie daje, a za książką się rozejrzę, podoba mi się :)

Beata N. pisze...

Nie słyszałam do tej pory o tej autorce. Chętnie sięgnęłabym po tego typu zbiór opowiadań;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review