sobota, 19 maja 2012

Niewyjaśniona zagadka morderstwa i "Umierający detektyw".

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:09
tłumaczenie: Dominika Górecka
tytuł oryginału: Den doende detektiven
seria/cykl wydawniczy: Czarna seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: luty 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7554-398-8
liczba stron: 448
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
Ocena 5/6

Gdybyś wiedział, że czas, który jest Ci dany kurczy jest w zastraszającym tempie, a ty z każdym dniem zbliżasz się do śmierci, co zrobisz? Czy poświęcisz się rodzinie, hobby czy może oddasz się wyłącznie pracy?
Przed takim wyborem staje emerytowany szef szwedzkiej policji Lars Martin Johansson.

Lars jest bohaterem powieści autorstwa Leif GW Perssona. Autor jest uznawany za mistrza szwedzkiego kryminału.
Jest to moje pierwsze spotkanie z Perssonem. Z miłą chęcią sięgnęłam po te powieść, gdyż wiele dobrych opinii słyszałam o piórze pisarza.

Bohater powieści jak już wcześniej wspomniałam jest Lars Martin Johansson. Bohatera poznajemy w momencie, gdy doznaje on nagłej choroby. Trafia do szpitala, tam dowiaduje się, że musi kategorycznie zmienić tryb życia. Zwolnić tempo, zdrowiej się odżywiać i zażywać więcej ruchu. Czeka go bardzo długa rehabilitacja. W szpitalu poznaje pewną lekarkę, która opowiada mu historię swego ojca pastora sprzed lat. Otóż ów pastor wysłuchuje spowiedzi starszej kobiety, która mówi, że wie, kto zgwałcił i zamordował 9-letnią dziewczynkę. Zbrodnia ta wydarzyła się 25 lat temu i uległa zgodnie z nowym prawem przedawnieniu.
Sprawa ta Larsowi nie daje spokoju. Mimo choroby, pracoholizm i zmysł gliniarza bierze górę. Porusza on swoje znajomości w policji oraz prosi przyjaciół o pomoc w rozwiązaniu zagadki z przed lat. Czy uda mu się odkryć sprawcę? Czy sprawce mimo przedawnienia sprawy spotka należyta kara?

Bardzo lubię skandynawskie kryminały, które cieszą się ostatnimi czasy wielką popularnością. I ja tej modzie uległam. Bardzo się cieszę z tego powodu.
Jest to inny szwedzki kryminał niż do tej pory czytałam. Pisarz nie skupia się na działaniu szwedzkiej policji, ale na sprawie. Jest dużo logicznego myślenia, łączenia faktów oraz wiele niedopowiedzianych przemyśleń. Bohaterów jest mało, imiona są nieskomplikowane i jest mało wulgaryzmów.

Bohater jest bardzo charyzmatyczny, ma silną osobowość, a jednocześnie ma w sobie coś z mężczyzny czułego o gołębim sercu. Jest on człowiekiem oddanym sprawie, wierzącym w sprawiedliwość i ideały.

Język jest zwyczajny, bez ozdobników i fachowych określeń. Fabuła jest tak skonstruowana, by wciągnąć czytelnika w świat Larsa.

Książka naprawdę jest godna uwagi. Jest inna niż inne skandynawskie kryminały czytane przeze mnie do tej pory, jednocześnie styl szwedzkiej powieści można odnaleźć w tej pozycji. Polecam.

8 komentarze:

Renata Zub pisze...

kryminał? morderstwo? zagadka? piszę się! :) na pewno przeczytam :)

Darek pisze...

Ja jeszcze nie uległem modzie na szwedzkie kryminały ale najwyższy czas to zmienić

Małgorzata pisze...

Lubię kryminały, więc możliwe, że wpadnie w moje ręce niebawem :)

toska82 pisze...

Szwedzkie kryminały uwielbiam, a ta okładka jest świetna i kolejna książka do przeczytania dodana :)

Miłośniczka Książek pisze...

rozejrzę się za tą książką :)

Patrycja pisze...

Książka może być ciekawa.Bardzo lubię sensacje i kryminały więc na pewno po nią sięgne.

Taki jest świat pisze...

Czytałam i na pewno sięgnę po inne książki tego autora

Unknown pisze...

Na pewno przeczytam. Już czeka...

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review