sobota, 9 czerwca 2012

"Kobiety dyktatorów".

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:35

tłumaczenie: Maria Rostworowska
tytuł oryginału: Femmes de Dictateur
wydawnictwo: Znak
data wydania: marzec 2012
ISBN: 978-83-240-1884-0
liczba stron: 320
kategoria: literatura faktu
Ocena 6/6

"Za silnym mężczyzną stoi zawsze silniejsza kobieta".

Z tak nieodległęj historii kojarzymy wielu dyktatotorów, którzy sławę i swoje niepochlebne miejsce zajęli w historii wieloma czynami przeciwko życiu ludzkiemu.

Piszę się o nich mnóstwo książek biograficznych, próbując dociec czym się w słym opętanczym życiu kierowali? Co ich pchało na przód ku władzy? A czy ktoś się zastanawiał, jaki wpływ na życie dyktatorów miały kobiety? Kobiety, które towarzyszyły im od młodości, poprzez lata władzy oraz często w momencie śmierci?

Diane Ducret powzięła sobie za cel przedstawienie kobiet niezwykłych , często samotnych i pogardzanych w takim "dziwnym" układzie. Autorka "zajrzała" do alkowy m.in. Hitlera, Mussoliniego czy Stalina. Opisuje takie związki z wiarygodnym przedstawieniem pobudek kobiet , partnerek, przewodniczek i towarzyszek dyktatorów. Próbuje zrozumieć czemu niektóre uciekały inne trwały przy mężczyznach, którzy byli okrutni w swej naturze i zdrada, poniżenie nie była obca w tych związkach. 
Zdarzenia opisuje jakby była naocznym świadkiem licznych rozmów i często niełatwych sytuacji.

Ciekawym faktem, jest ,że tysiące kobiet zasypywało kancelarie Hitlera listami uwielbienia. Czy Hitlera można by okrzyknąć symbolem seksu? Moim skromnym zdaniem zdecydowanie nie! Więc co kierowało tymi niewiastami? Sława, pięniądze czy władza, a może jednak miłość? Przekonajcie się sami czytając tę książkę.

Książka jest wciągającą literaturą faktu. Jedynie mogłabym się przyczepić do czcionki, którą zastosował wydawca. Dla mnie ona jest zbyt mała, co powodowało, że musiałam wytężać wzrok. 

Książka jest niezłą gratką dla lubiących historię, biografię , ale też dla tych,którzy lubią czytać o ludzkich kolejach losu.

11 komentarze:

Kath Suskay pisze...

Już jakiś czas temu słyszałam o tej książce, niestety nie miałam okazji do przeczytania jej. Nawał zajęć sprawił, że zapomniałam o niej całkowicie :) Przypomniałaś mi o niej i w najbliższym czasie na pewni udam się do księgarni :)

Zła Zołza pisze...

Słyszałam wiele dobrego na temat tej książki, być może kiedyś będę miała okazję ją przeczytać, a zrobię to chętnie.

Sophie di Angelo pisze...

Z chęcią zapoznam się z tą książką. ;3 Mam na nią chrapkę od jakiegoś czasu. ^^

Taki jest świat pisze...

Tę książkę mam na oku :)

Miłośniczka Książek pisze...

książka z pewnością jest bardzo ciekawa, co widzę choćby na podstawie Twojej oceny, jednak nie jest to do końca tematyka, w której lubię się zaczytywać :)

Anonimowy pisze...

Czytałam. Pasjonująca książka. No i trochę wstrząsająca.

Małgorzata pisze...

Muszę w końcu dorwać tę książkę, strasznie mnie kusi :)

Karolina Kołodziejczyk pisze...

Rzuciła mi się ostatnio w oczy, i przyznam, że od tej pory uparcie na nią poluję. To znaczy wrzucam pieniążki do świnki i czekam aż się uzbiera:)
Tymczasem dla pocieszenia czytam "Życie erotyczne wielkich dyktatorów" i to mi musi starczyć. Pozdrawiam ciepło :)

Leger pisze...

Hej! Założyłem bloga z recenzjami książek. Byłoby mi miło, gdybyś wpadła do mnie. Pozdrawiam :) http://ksiazki-legera.blogspot.com/

Izabell C. pisze...

Kolejna już pozytywna recenzja tej książki, którą czytam. Zawsze z wielką chęcią sięgam po tego typu powieści. Na pewno przeczytam, mam ją w planach:)

Elviska pisze...

Ja również słyszałam o tej książce. Postaram się ją kupić w najbliższym czasie. Kiedyś czytałam biografię Ewy Braun, chętnie poczytam o innych kobietach związanych z dyktatorami. Mam nadzieję, że czcionkę przeżyję bo mam coraz gorszy wzrok niestety... Na razie czekam na inną, ostatnio przeze mnie kupioną- "Złe kobiety".

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review