poniedziałek, 11 czerwca 2012

"Powiedz komuś".

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:23

wydawnictwo: GWP
data wydania: 2004
ISBN: 8389574810
liczba stron: 48
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
OCENA 6/6

Dorośli mają problemy, by rozmawiać z dziećmi na wiele niekiedy bardzo trudnych tematów. Trudność tematów nie bierze może się z samej tematyki , co ze strachu przed samym zaczęciem rozmowy z dzieckiem. Sama jestem matką i wiem, że dziecko pyta i pyta i nie zawsze można udzielić tak odpowiedzi z marszu. Dziecko jest we współczesnym świecie narażone na ogrom informacji, często wyolbrzymionych i zafałszowanych. Rolą dorosłego jest wprowadzenie dziecka w świat różnych zachowań i w delikatny a zarazem fachowy sposób przestrzeć pociechę przed licznymi niebezpieczeństwami.

Zakazy pomagają odpowiednio się zachować w sytuacjach niezrozumiałych, budzących strach, zażenowanie , niepokój. Trzeba nauczyć pocieche o nich mówić i powiadomić kogoś, komu ufa, kto je wysłucha i pomoże, nawet, gdy kazano mu okryć to tajemnicą.

Dziś bym chciała zwrócić Waszą uwagę na świetnę pozycję wsród literatury dzięcięcej.
Książka "Powiedz komuś" zostało wydane przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne w trosce o nasze dzieci. Autorką jest Elżbieta Zubrzycka.

Książeczka nie jest obszerna , ale uważam, że zawiera wielką mądrość. Jest nieodzowną pomocą dla rodzica. Czytając dziecku ułatwiamy sobie sprawę. Dziecko dowiaduje się cennych informacji, a dorosły czuje się mniej skrepowany.

Lektura ta jest podzielona na cztery części:
* Nasz świat jest bardzo ważny i trzeba go szanować.
* Wszyscy ludzie są bardzo ważni i trzeba ich szanować.
* Dzieci są bardzo ważne i trzeba dzieci szanować.
* Twoje ciało jest bardzo ważne i wszyscy muszą je szanować.

Myślę ,że warto czytać razem z dzieckiem. Omawiać poruszaną kwestię z pociechą. Rozmowa czy omawianie rysunków uczula dziecko na poszanowanie innych , ale przede wszystkim siebie i swojego ciała. Dziecko uczy się zachowań w sytuacjach np. próby molestowania seksualnego. Dziecko powinno umieć mówić o zagrożeniach i krzywdzie swojej i obcych z dorosłym.
Autorka tak skonstrułowała lekturę ,że w jednym zdaniu zawarła maksimum informacji. Ilustarcje są bardzo proste, bez zbędnych szczegółów i odnoszą się bezpośrednio do poruszonej kwestii.

Zapewniem, że taka forma spędzanie wspólnego czasu jest bardzo opłacalna. Szczęście i bezpieczeństwo dzieciaków jest najważniejsze i naprawdę polecam.

3 komentarze:

Miłośniczka Książek pisze...

rozejrzę się za książeczką :)

Anonimowy pisze...

Wygląda na to, że to lektura godna uwagi. Gdybym miała swoje pociechy, od razu bym po tę pozycję sięgnęła. ;)

toska82 pisze...

Pisałam niedawno o niej, nam poleciła ją pani pedagog, bardzo fajna książeczka :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review