środa, 25 lipca 2012

Ego-rcyzmy.

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:01
 seria/cykl wydawniczy: osobowość/odnowa
wydawnictwo: Helion
data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-246-3704-1
liczba stron: 304
kategoria: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.

Czym właściwie jest ego? Tak często używany termin, nie tylko w dziedzinie psychologii, ale również w języku potocznym.

Niektórzy z nas, w czasie swojej edukacji, choć przez moment liznęło podstaw psychologii. Z własnego doświadczenia wiem, że ta dziedzina jest nauczana na niemalże każdym kierunku studiów. Ja już po raz trzeci zostałam wtajemniczona, w ten tajemniczy świat naszego umysłu., który fascynuję mnie od zawsze. Może, kiedyś spełnię swoje marzenie, by studiować psychologię.

Na razie skoro, w ramach poszerzania swojego wykształcenia wybrałam inną, zupełnie obcą dziedzinę wiedzy, to muszę się zadowolić literaturą. I tak oto sięgnęłam po najnowsza książkę Mateusza Grzesiaka.

Mateusz Grzesiak- międzynarodowy nauczyciel i trener, psycholog, autor sześciu książek o rozwoju osobistym, emocjonalnym, duchowym.

Autor w książce pt. „Ego-rcyzmy. Poznaj, czym jest i jak działa ego”, pragnie przekazać czytelnikowi podstawowy czynnik naszej osobowości. Czynnik, który ma bezpośredni wpływ na naszą emocjonalną postawę wobec świata oraz nasz sposób wyrażania podstawowych uczuć i cech (akceptacja, wdzięczność, miłość, radość, spokój, pokora, służba itp.) wobec innych i samych siebie.

Książka jest napisana językiem fachowym. Po sposobie pisania widać rękę osoby doświadczonej w tym temacie. Treść jest chronologicznie napisana. Autor zaczyna od podstaw, czyli od genezy ego, by przejść do rodzajów ego (co, pokazuje na konkretnych przykładach osób). Następnie pokazuje mechanizm działania ego oraz jego mechanizmy obronne. Mnie najbardziej podobały się rozdziały dotyczące świadomości. Były tam liczne przykłady rozmów terapeuty z pacjentami i jasne wytłumaczenie danej postawy. Dowiedziałam się , że moje luzackie podejście, do wielu spraw wzięło się stąd, że mama zawsze wymagała, bym była prymusem w szkole, czy na studiach. Zawsze najlepsza. A , teraz , gdy już odpowiadam sama za siebie mogę sobie odpuścić, a poprawka egzaminu nie jest dla mnie niczym wielkim. Ciekawym zabiegiem , było zawarcie w książce licznych ćwiczeń, które pomagają w zrozumieniu danego zagadnienia, a być może zrozumienie lepiej samego siebie.

Nie jest to książka dla każdego, gdyż język jest specyficzny dla kogoś, kto się psychologią zajmuje. Ale ci, którzy chcą pogłębić wiedzę, dowiedzieć się czegoś nowego może być ciekawym kąskiem. Polecam.

Książkę można zakupić w TU ; SENSUS

9 komentarze:

Anne18 pisze...

Z reguły nie czytam takich książek. Jednak zachęciłaś mnie.

Ewelina Białek pisze...

Myślę, że to raczej nie dla mnie. Interesować się mogę, ale jeśli jest to juz napisane jakimś specyficznym językiem... Ale zoabczymy, może kiedyś :) Pozdrawiam!

Ola pisze...

Bardzo lubię od czasu do czasu w jakiś temat związany z psychologią się zagłębic:)

Unknown pisze...

Oj nie dla mnie, ostatnio to jeszcze tego typu książki czytałam na studiach i passsss. Pozdrawiam.

Sylwia_85 pisze...

Na razie spasuję. Okładka jest ciekawa.

Miłośniczka Książek pisze...

nie, niestety książka nie dla mnie
serdecznie pozdrawiam

Unknown pisze...

Książka raczej nie dla mnie, ale może polecę koleżankom - psychologom, pozdrawiam ;)

Penelopa pisze...

Można powiedzieć, że interesuję się psychologią, ale książka chyba nie na teraz.
Pozdrawiam. :)

Fegele pisze...

Ciekawie się zapowiada, ale chyba jeszcze nie mój stopień wtajemniczenia.
Pozdrawiam ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review