wydawnictwo: Debit
data wydania: 2011 (data przybliżona)
ISBN: 9788371678035
liczba stron: 40
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżow
Kim jesteś? Skąd ta czkawka? Czemu uwielbiamy bezwartościowe jedzenie? Dlaczego puszczamy bąki? Dlaczego wymiotujemy? Czemu trzęsiemy się ze strachu? Po nam dwoje uszu? Dlaczego wciąż pytamy „dlaczego”?
Dużo pytań? Pytań musi być dużo, bo życie człowieka, jest pełne niewyjaśnionych i bardzo ciekawych zjawisk. A ciało ludzkie dostarcza niezliczoną ilość zapytań i odpowiedzi.
Zadane wyżej pytania wybrałam z zagadnień, które przedstawione są w książce pt. „Nic, co ludzkie, nie jest ci obce”, autorstwa duetu. Który składa się z Cynthi Pratt Nicolson oraz Dianne Eastman.
Cynthia Pratt Nicolson to nagradzana autorka licznych książek popularnonaukowych dla dzieci. Kiedyś była nauczycielką, a teraz prowadzi zajęcia na uniwersytecie. Mieszka w Kanadzie. W wolnej chwili lubi pływać kajakiem po oceanie w okolicy domu.
Dianne Eastman jest ilustratorką. Zajmuje się wideo grafiką, projektami graficznymi i projektowaniem wnętrz.
Nie łatwo jest stworzyć książkę przez duet. Wiadomo, każda z osób ma swoją wizje. Ale, czytając i przede wszystkim oglądając, to widać,że tu połączenie sił, było idealnym zabiegiem.
Pomysł na treść lektury był niebanalny. Bo, po co rozprawiać, po raz kolejny o rzeczach, które są często poruszane w książkach dla dzieci i młodzieży. A, właśnie ciekawe jest to, co dziwne i często krępujące. Dzieci są ciekawe odpowiedzi na pytanie , gdzie dorosły nie wie, co odpowiedzieć.
Autorki pisząc tą książkę, wykazały się dużą kreatywnością i wiedzą. Odpowiedzi na pytania są fachowe i fascynujące. Nawiązują one nie tylko do zagadnień medycznych, psychicznych itp. Nawiązują one do życia codziennego, pokazują jak działa nasz organizm. Autorki w przystępny sposób pokazują relacje: skąd-czemu-do czego, to służy. Język jest taki, jaki powinien być zastosowany w książkach dla dzieci. Łatwy, ciekawy i przystępny.
Moim zdaniem wielkim atutem są zabawne i barwne ilustrację , typu kolaż. Bo, gdy podczas czytania moją córkę interesowała treść, to mój trzylatek koncentrował swój wzrok na obrazkach, a tym samym nie wiercił się, a słuchał. Ta książka nie uczy tylko dzieci czy młodzież. Ja sama z niej dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam bladego pojęcia. Wiedzieliście o tym, że gdy grozi nam np. oparzenie, to odsuwanie dłoni jest typowym instynktem mózg nie ma nic wspólnego z tym odruchem? Albo, że za skłonności do zjadania bezwartościowego jedzenia możemy winić naszych przodków? Warto dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych. Polecam
Za możliwość poszerzenia wiedzy, dziękuję w imieniu własnym i moich pociech
8 komentarze:
tytuł odnotowany, warto poznac:)
Ciekawe. Może kiedyś ;) Pozdrawiam!
O! Świetna książka. Niezwykła lektura nie tylko dla dzieci, sama chętnie się z nią zapoznam.
Moja córka byłaby zachwycona :) ostatnio uwielbia książki tego typu :) Pozdrawiam.
Dzieciaki pewnie byłyby zachwycone :)
dla dzieci z pewnością fajna książka :)
ja wyrosłam ;p
Sama chętnie poznałabym odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań. ;-)
Ciekawa recenzja :)
Publikowanie komentarza