środa, 4 lipca 2012

Co się kryje "Pod niemieckimi łóżkami"?

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:10
tytuł oryginału: Unter deutschen Betten. Eine polnische Putzfrau packt aus
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: maj 2012
ISBN: 978-83-7799-070-4
liczba stron: 208
kategoria: literatura faktu
ocena 5/6

W ostatnich dniach opinią publiczną wstrząsnęła wypowiedź dwójki celebrytów, jakimi są Kuba Wojewódzki oraz Michał Figurski. Obaj panowie podzielili się swoją nienajlepszą opinią na temat ukraińskich sprzątaczek. Mnie te "wypociny inteligencji" nie przypadły do gustu. Skoro można obrażać ukraińskie kobiety, które pracują u nas Polaków „na czarno”, to dlaczego się oburzamy na inne narodowości, że drwią i obrażają nasze rodaczki pracujące za granicą? Czy chodzi o panujące stereotypy czy może o wżarte już w ludzką świadomość opinię na temat obcokrajowców?

Akurat, jakby idealnie w zaistniałej sytuacji wydawnictwo Świat Książki wydało dziennik/wspomnienia Justyny Polanskiej. Autorka ma trzydzieści dwa lata i od dziesięciu lat pracuje w Niemczech, oczywiście "na czarno" jako sprzątaczka. Justyna Polanska przekazuje "z pierwszej ręki" czytelnikowi, jak postrzegana i traktowana jest Polka sprzątająca niemieckie domy. Z jakimi przeciwnościami losu musi się borykać imigrant, który opuszcza swój rodzinny kraj w poszukiwaniu lepszego miejsca na ziemi. Ale co najważniejsze kobieta burzy odwieczne zdanie na temat naszych zachodnich sąsiadów. Zawsze miałam Niemców za naród bardzo uporządkowany, czysty i o nienagannej kulturze, chociażby jazdy.

Justyna zdradza sekrety swoich licznych klientów. Na przykład piszę, kto udaje silnego faceta, a śpi w piżamie z miśki lub kto ma luksusowy samochód, ale pusto w lodówce...

Język jest prosty, zabawny oraz ironiczny. Nic dziwnego, że książka wywołała falę dyskusji i stała się niewątpliwie bestsellerem.

Pozycja należy do gatunku literatury faktu, ale jest ona lekką i miłą lekturą. Fajnie jest czasami spojrzeć z innej perspektywy na świat życia na zachodzie i docenić to, co mamy żyjąc w kraju. Polecam

Książkę możecie nabyć w księgarni internetowej

12 komentarze:

Larysa pisze...

Wszystko co niemieckie kojarzy mi się ze złem :D
Ale książka nie mniej jednak intryguje mnie :D

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Odkąd ta książka ukazała się - pragnę ją przeczytać. Wydaje się ciekawa. :)

Unknown pisze...

Wiwat stereotypy... Ta książka napełniła mnie niesmakiem od razu po jej oszałamiającej "karierze", jaką zrobiła w Niemczech, a teraz w dodatku jeszcze koniecznie trzeba sprzedać ją w Polsce. Kolejna pozycja, pogłębiająca przepaść i umacniająca uprzedzenia po jednej i drugiej strony granicy.

Unknown pisze...

Słyszałam o tej książce, jawi się jako dobry humor. może być ciekawa ;) Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Ciekawa książka, ale po okładce w ogóle bym tak nie mogła powiedzieć. Zapiszę sobie tytuł, bo warto zapoznać się z tą książką. A już myślałam, że to nic ciekawego.

toska82 pisze...

nie mój klimat, jakoś nie bardzo mnie interesuje co znajdę pod łóżkiem a szczególnie niemiecki ;)

Sylwia_85 pisze...

hmm... sama nie wiem, coś mi jednak nie podchodzi.

Miłośniczka Książek pisze...

nie jestem do końca przekonana, więc skoro się waham, to mówię pass
pozdrawiam

malutka_ska pisze...

Wielu moich znajomych wyemigrowało za pracą właśnie do Niemiec, więc z przyjemnością przeczytam tę książkę. Widzę, że to bardzo pouczająca lektura. ;)

Scarlett pisze...

A widziałam ją w Empiku. Zaciekawiła mnie, myślę, że kiedyś przeczytam.

Unknown pisze...

Przeczytałam i prawde mówiąc trochę się rozczarowałam.
Spodziewałam się czegoś więcej, ale może ta książka nie była dla mnie zaskoczeniem bo sama nie raz byłam za granicą w celach zarobkowych i wiem jak tam jesteśmy postrzegani;)
Choć książkę czyta się przyjemnie;)

Beata N. pisze...

Chętnie bym przeczytała. A wypowiedzi panów Wojewódzkiego i Figurskiego nie słyszałam i w sumie nie mam ochoty się z nią zapoznawać;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review