poniedziałek, 16 lipca 2012

Zbrodnia niczym u Hitchocka czyli "Klątwa kanionu".

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:36
tłumaczenie: Tyszowiecka Małgorzata
tytuł oryginału: Long, Lean and Lethal
wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
data wydania: czerwiec 2012
ISBN: 978-83-7778-259-0
liczba stron: 320
kategoria: literatura współczesna
ocena 5/6

"Płacą mi za to, co kocham robić"

To motto życiowe Heather Graham, autorki "Klątwa kanionu". Heather dorastała na Florydzie, tam ukończyła studia poświęcone teatrowi. Podczas lat studenckich dużo podróżowała po Europie, Azji i Afryce. Po uzyskaniu dyplomu zaczęła występować w teatrze; dorabiała także jako kelnerka i barmanka. Po urodzeniu trzeciego dziecka zdecydowała, że najwyższy czas spełnić życiowe marzenie i zacząć pisać. W 1982 r. udało się jej opublikować pierwszą książkę. Ma w swoim dorobku ponad 70 powieści, które nie tylko sprzedały się w ponad 20 milionach egzemplarzy w 15 językach, ale także zdobyły liczne wyróżnienia i nagrody. Ta niezwykle płodna pisarka umiejętnie godzi karierę z życiem rodzinnym.

Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością Heather Graham. Do przeczytania chociażby jednej książki usilnie namawiała mnie przyjaciółka. Więc, gdy nadarzyła się okazja, musiałam przeczytać. Czy ten styl pisania urzekł mnie równie mocno, co przyjaciółkę? O tym za chwilkę, teraz słów kilka o fabulę.

Jennifer Connolly jest cenioną gwiazdą seriali telewizyjnych. Urodę i talent odziedziczyła po matce, która jest legendą filmu. Matka Jennifer, Abby choruje na parkinsona. Obie zamieszkują w Granger House, który należał do słynnego iluzjonisty i cieszy się niesławą. Mówi się jakoby dom był nawiedzony, gdyż niegdyś zdarzyła się tam niewyjaśniona śmierć młodej aktorki. Dom stoi nad kanionem, gdzie  policja odkrywa zwłoki młodej kobiety. Śledztwo trwa, a zabójca staje się nieuchwytny. Zbrodnie są angażowane na styl filmów Hitchcocka. Giną kolejne kobiety. Czy Jennifer też padnie ofiarą zabójcy?

Książka jest połączeniem suspensu i kryminału.  Jest to swoisty misz-masz. Sama autorka potwierdza, iż jej zamiłowanie do pisania wzięło się z licznie czytanych romansów, dlatego i ona łączy dwa gatunki w jednym.
"Klątwa kanionu" jest lekką lekturą. Napisana  plastycznym, obrazowym językiem. Czytelnik znajdzie w tej lekturze i elementy gry miłosnej, jak i elementy kryminału. Książka swoją budową oraz fabułą nawiązują do filmów Hitchocka. Widać, że pisarka z niezwykła dbałością przygotowała się do tegoż tematu. Ofiary giną określonym schematem, a zabójcę poznajemy w ostatnim momencie.  Napięcie rośnie z każdą kartką.
Czytało mi się bardzo fajnie i przyjemnie. Tło kryminalne jest bardzo życiowe. Główna bohaterka boryka się z typowo kobiecymi problemami. Musi wybrać czy kierować się sercem czy rozumem i do tego, musi uciekać przed czyhającym niebezpieczeństwem.

Polecam tym, którzy lubią połączenia gatunków w jednej książce. Tym, którzy szukają czegoś niezobowiązującego.

                    Książkę można nabyć w sklepie internetowym11 komentarze:

Kamila M. pisze...

Myślę, że byłaby to miła lektura. Rozejrzę się za nią przy okazji pobytu w bibliotece czy księgarni. :)

Miłośniczka Książek pisze...

o, widzę kolejny tytuł w sam raz dla mnie :D

Aneta Wojtiuk pisze...

Dla mnie to niestety bardzo odległy świat, choć nie mówię kategorycznego NIE. :)

Unknown pisze...

Myślę że to coś dla mnie, chętnie ja przeczytam jak tylko spotkam, będę się rozglądać. Pozdrawiam.

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Wydaje się ciekawa.. :)

Beata N. pisze...

Co do autorki - miło przeczytać, że ktoś tak spełnia w życiu swoje marzenia;)
Nie czytałam dotąd (a przynajmniej nie kojarzę) żadnej powieści Heather Graham. Jednak skoro Twoja recenzja jest pozytywna, może spróbuję zapoznać się z jakąś jej książką (jeśli oczywiście znajdę ją w bibliotece;)

Taki jest świat pisze...

Książka w sam dla mnie :)

Larysa pisze...

Może kiedyś jak czas pozwoli :)

Nevermore pisze...

Chętnie przeczytam, Twoja recenzja i okładka mnie bardzo zachęciły:)

Little D. pisze...

Zapowiada się ciekawie. Przeczytam, jak tylko wpadnie mi w ręce.
Pozdrawiam!

Scarlett pisze...

Kryminały raczej nie dla mnie :-)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review