czwartek, 9 sierpnia 2012

"Strażnicy Historii. Nadciaga burza".

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:17
tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
tytuł oryginału: The Storm Begins
seria/cykl wydawniczy: Strażnicy historii tom 1
wydawnictwo: Egmont
data wydania: kwiecień 2012
ISBN: 978-83-237-5202-8
liczba stron: 328
kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
ocena 5/6

Po książki z gatunku fantastyki sięgam sporadycznie, ale bywają momenty, gdy pragnę zanurzyć się w odmętach wyobraźni. Ostatnio natrafiłam na książkę "Strażnicy Historii.Nadciąga burza". Jest ona wstępem do cyklu przygód Strażników Historii, a że historię uwielbiam byłam ciekawa, co kryje się za tą tajemniczą nazwą.

Na okładce przeczytałam, że debiutancka powieść przygodowa Damiana Dibbin'a, została przyrównana do drugiego Harrego Pottera. Muszę przyznać, że Harry jest mi kompletnie obcy. Więc z tym większą ciekawością zabrałam się za czytanie "Strażników Historii". Ale po kolei.


Bohaterem powieści jest czternastoletni Jake Djones. Według jego mniemania, jego świat jest zupełnie zwyczajny. Nastolatek ma kochających rodziceów którzy prowadzą sklep z armaturą łazienkową, ma zwyczajne problemy, jak przystało na nastolatka, przyjaciół. Jest tylko jedna rysa, na tej idylli. Otóż jakiś czas wcześniej, w czasie obozu starszy brat Jake'a -Filip- spadł z góry i zginął. Ciało Filipa nigdy nie zostało odnalezione.
Pewnego zwyczajnego dnia rodzice oznajmiają synowi, że muszą niespodziewanie wyjechać na targi. Chłopiec z niechęcią zosTaje sam, ale cóż może poradzić. W drodze do szkoły zostaje napadnięty i uprowadzony przez dwóch, nieznanych mu mężczyzn. Chłopiec czuje konsternację wymieszaną ze strachem. Porywacze zabierają Jake'a do dziwnego miejsca, gdzie można dostrzec dziwną klepsydrę, a wokół niej kręcą się dwie planety. Mężczyźni tłumaczą chłopcu, że nie są porywaczami, a przyjaciółmi jego rodziców. Nastolatek poznaje skrywany fakt z życia rodziców, oboje są tajnymi agentami Tajnych Służb Strażników Historii oraz posiadają zadziwiającą zdolność. Po wypiciu tzw. atomium, mogą podróżować do przeszłości. Tam prowadzą akcję dywersyjne, walczą z podstępnym i przeżartym do szpiku kości złem, Zeldet. Jake jest skołowany, ale czuje powagę sytuacji. Musi ogarnąć nadmiar wiadomości, które są tak niewiarygodne, że sieją chaos w umyślę chłopca. Jake wykazuje również umięjętności, które są silniejsze od zdolności innych agentów. Trójka agentów udaję się na poszukiwanie rodziców Jake-a, do Wenecji, do 1520r. Chłopiec ukrywa się w statku i wbrew ich woli udaje się z nimi, by stoczyć nierówną walkę ze złem....

Pisarz stworzył fascynujący świat. Fantastycznie opisał klimaty różnych epok, ich kulturę, a za sprawą Nathanela (którego, nazwałabym metroseksualnym), poznajemy modę i style odwiedzanych czasów. Język jest dynamiczny. Przygoda, goni przygodę. Jest strach, ucieczka, są węże, jest również śmierć. Zeldt jest bardzo złym charakterem, czerpie radość z możliwości krzywdzenia innych. Uczucia agentów są tak wyrażone, że czytelnik czuje ich strach i ma gęsią skórkę, gdy przerzuca kolejne strony lektury. Wielkim atutem , jest niespodziewane zakończenie. Wydarzenie kluczowe, dla tej części książki zaczyna się kolejną zagadką i zapowiada kolejne niebezpieczne przygody Jake'a.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czy bliscy Jake'a żyją? Dlaczego jedna z agentek, Topaz, dobrowolnie udaje się w podróż do starożytności z Zeldtem? To musisz, wsiąść na statek z Jakem, wypić atomium i udać się w pogoń za złem. Ale czy starczy Wam odwagi?


6 komentarze:

Taki jest świat pisze...

Mam w planach ;)

toska82 pisze...

Ja również, świetnie się zapowiada :)

Unknown pisze...

Słyszałam, może kiedyś spróbuję... Pozdrawiam ;)

Miłośniczka Książek pisze...

a na tę książkę mam coraz większą ochotę ^^

Little D. pisze...

Przeczytam jak tylko wpadnie w moje ręce.
Pozdrawiam!

Wiktoria pisze...

Muszę dopisać do mojej listy.

Mam tylko jedną uwagę - i nie chodzi o recenzję, ale o czcionkę. Gdybyś ją zmieniła, na pewno recenzje czytałoby się łatwiej, ale to tylko taka moja rada. :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review