niedziela, 9 września 2012

"Ciemna strona lustra" Marcin Wolski

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:18
wydawnictwo: Centrum Myśli Jana Pawła II
data wydania: maj 2012
ISBN: 978-83-60853-01-6
liczba stron: 270
kategoria: fantasy, political fiction,
ocena 5/6

Marcin Wolski urodził się w 1947 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Z zamiłowania satyrykiem, prozaikiem, poetą i felietonista. Twórca audycji radiowych (60 minut na godzinę, ZSYP),telewizyjnych (Polskie ZOO) oraz kabaretów. Autor ponad 40 książek, m.in. "Nieprawe łoże", "Noblista". 

Marcin Wolski jest także autorem książki satyrycznej pt. "Post Polonia", którą opisywałam Wam niedawno. Recenzja TU.
"Ciemna strona lustra" jest zupełnie inna, niż "Post Polonia" i to już stanowi wielki plus dla autora, za to, że nie poszedł w stronę znaną i wiadomą.

Głównym bohaterem jest Konrad Markiewicz, który jest oficerem Urzędu Bezpieczeństwa. Jest ateistą, a doktryny kościoła traktuję, jak szkodzące zło. Konrada poznajemy 13 maja 1981 r., w momencie, kiedy doznaje ona rozległego udaru. Co ciekawe, wskazówki jego zegarka zatrzymują się o godzinie 17.19 . Data Wam się kojarzy? Tak, tak, jest to data i godzina, w której doszło do zamachu na życie Jana Pawła II. Konrad jest zafascynowany tym dziwnym i frapującym zbiegiem okoliczności. Zaczyna wgłębiać się w biografie papieża i odkrywa zdumiewające podobieństwo między życiem papieża a swoimi losami. Mężczyzna zaczyna analizować własne postępowanie. Ale czy dokona wewnętrznej przemiany?

Wolskiemu idealnie udało się pochwycić lata PRL-u, sposób funkcjonowania władz oraz podejście do kościoła. Jest to książka zgoła odmienna, niż poprzednie. Nie jest to już satyryczny i pełen komicznych postaci utwór, ponieważ  skłania do filozoficznych i konstruktywnych przemyśleń.
Powieść składa się z dwóch płaszczyzn. Tej fikcyjnej-fragment z życia ubeka, i ten prawdziwy i autentyczny-fragmenty z życia Jana Pawła II.

Cechy powieści są charakterystyczne dla gatunku political fiction. Elementem politycznym oczywiście jest okres PRL-u, fikcją jest wiedza Konrada, jakoby znał szczegóły planowanego zamachu na papieża podczas jego wizyty w Polsce. W pozycji tej znajdziemy żywą narracje, napięcie niczym z kryminału oraz zaskakujący finał książki. Język jest plastyczny i bardzo realistyczny. 

Wiem, że nie jest to książka dla każdego, gdyż gatunek to nie jest coś co umyka zaraz po przerzucenia ostatniej strony. Ale każdy wie sam, co go kręci i ciekawi, i wybrać musi sam.

                                          Książkę można kupic w...7 komentarze:

Paulina K. pisze...

Może się skuszę :)

Cathleen Denis pisze...

Mam znajomego, który nazywa się Marcin Wolski! Haha! Nawet ze względu na to przeczytałabym tę książkę :)

Unknown pisze...

Może być ciekawie, zobaczymy.

Tirindeth pisze...

Niestety PRL i wszelkie wariacje na ten temat mnie nie przyciągają. Pozdrawiam!

Taki jest świat pisze...

Intrygująca recenzja :)

Miłośniczka Książek pisze...

niestety raczej nie dla mnie

Unknown pisze...

Uwielbiam Wolskiego:) Tworzę od 2 lat swoją prywatną kolekcję jego książek:) Muszę jednak przyznać, że ,,Ciemnej strony lustra" jeszcze nie czytałam, ale wiadomo nic straconego:)

Bardzo ciekawy blog. Będę tu zaglądać.
Pozdrawiam.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review