niedziela, 23 września 2012

"Dwa serca" Laura Summers

Autor: figlarneczytanie.pl o 02:21

tłumaczenie: Julia Chimiak
tytuł oryginału: Heartbeat away
wydawnictwo: Akapit Press
data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-62955-50-3
liczba stron: 179
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
ocena5/6

Jak to jest jak się jest poważnie chorym, gdy wejście nawet po dwóch schodach wyrywa serce z piersi i brakuje tchu. Jak to jest, gdy nie ma się na nic siły i z upragnieniem czeka się na śmierć lub na telefon ze szpitala. Telefon, który jest jak wybawieniem, ale i źródłem wielu koszmarnych myśli, że w końcu nadszedł ten dzień, że ktoś obcy umarł, a ja będę żyć.

Becky- czternastoletnia dziewczyna, od dwóch lat cierpiąca na ciężką chorobę serca, czeka, czeka na czyjąś śmierć, by ona mogła wstać w końcu z kanapy i zacząć żyć. Nadchodzi ten dzień. W środku nocy dzwoni telefon ze szpitala, że nastolatka doczekała się dawcy organu. Matka i ojczym dziewczyny są szczęśliwi. Zabieg się udaje. Ale coś jest nie tak, ale co? Becky zaczyna mieć dziwne upodobania, zupełnie inne, niż miała przed operacją. Nagle przechodzi na wegetarianizm, kocha znienawidzone wcześniej masło orzechowe, przemeblowuje pokój, ma dziwne wizje i wspomnienia, których nigdy nie doświadczyła. Widuje "ducha" chłopca, którego bierze za swojego dawcę. Tylko czemu jest na nią zły, skoro sam wypełniał wniosek, że w razie wypadku wyraża zgodę na oddanie swoich organów? Dziewczynie jest trudno wrócić do normalnego życia, obawia się zarazków, które mogą wywołać infekcję i to,że nowe serce przestanie bić. W końcu wraca do szkoły. Tam doświadcza wielu szykan ze strony rówieśników, doświadcza zdrady ze strony przyjaciółki. Zostaje sama. NIe załamuje się, postanawia podążyć tropem swoich wspomnień i poznaje chłopaka z wizji-Sama. Ale on żyje, więc o co chodzi? Co jej dziwne przeczucia, nowe zainteresowana, upodobania i gusta mają wspólnego z tym szesnastolatkiem? Tego już Wam nie zdradzę.

Autorka Laura Summers wychowała się w południowym Londynie. Zanim została autorką scenariuszy popularnych seriali dla dzieci, pracowała jako nauczycielka. Jej pierwsza powieść "Dzieciaki w opałach", zdobyła nagrodę literacką AMI Literature Award.

Uważam, że pisarka wybrała interesujące zagadnienia na temat książki. Nauka bada, czy przeszczepiony organ wpływa na psychikę i zachowania biorcy? Czytałam, gdzieś, kiedyś o dziwnych zmianach, które zachodziły w życiu osób, które dostały "drugie" życie. Tu bohaterka na naszych oczach zmienia się, dojrzewa, szuka sensu i znaczenia tych zmian. Narratorem jest sama Becky, co sprawia, że mocniej angażujemy się w życie nastolatki, rozumiemy ją i współczujemy jej trosk i kłopotów.
Kolejnym wątkiem jest postawa rówieśników na kogoś chorego,kogoś , kto na długi okres czasu był odizolowany od społeczeństwa i zachodzących w nim zmian Wiadomo dzieciaki bywają okrutne, nie tolerują inności, ale czy tak powinno być i czemu, tak się dzieje? Ze strachu? Z wyrachowania?

Książka jest skierowana dla młodzieży, a ja Wam gwarantuje, że i starszy czytelnik znajdzie w niej interesującą historię. Książka nie jest obszerna i czyta się nadzwyczaj szybciutko. Polecam.

Książkę zakupisz w...


Książkę przeczytałam także w ramach wyzwania czytelniczego  Z Literą w tle

10 komentarze:

Aneta Wojtiuk pisze...

Okładka dość mylna, patrząc na nią nie sięgnęłabym po książkę. Ale fabuła już jest ciekawa, więc może kiedyś uda mi się przeczytać. ;)

Paulina K. pisze...

Podoba mi się ;)

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Tak to jest, że czasami ktoś musi umrzeć, aby inna osoba mogła żyć.. Tak sięgam pamięcią i.. chyba nie czytałam jeszcze żadnej książki traktującej o przeszczepie organów, więc mimo tego, iż "Dwa serca" zaliczają się do literatury młodzieżowej - chętnie sięgnę po tę książkę, jeśli nadarzy się taka okazja.

karkam pisze...

Bardzo interesująca tematyka - nie przeszkadza mi, że książka skierowana jest do młodzieży. Chętnie przeczytam :)

toska82 pisze...

Choć kierowana do młodzieży to jednak mnie zainteresowała :)

Unknown pisze...

jak spotkam, chętnie przeczytam.

Taki jest świat pisze...

Ciekawie się zapowiada :)

Miłośniczka Książek pisze...

raczej odpuszczę :) nie, żeby nie była ciekawa, ale wolę wpierw przeczytać zaległe lektury :)

Scarlett pisze...

Literatura dla młodzieży już nie dla mnie :-)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Bardzo ciekawa tematyka! Lubie czasami poczytać książki dla młodzieży, a szczególnie te rozgrywające się w szkole :) Dodaję do listy na przyszłość :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review