poniedziałek, 24 września 2012

"Polowanie na motyle" Krystyna Mirek

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:00

wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
data wydania: 19 wrzesień 2012
ISBN: 978-83-7778-267-5
liczba stron: 264
słowa kluczowe: literatura polska
kategoria: literatura współczesna
ocena 5/6


Każdy chcę kochać, ale przede wszystkim chcę być kochanym i akceptowanym. Pragnie poczucia bezpieczeństwa, szacunku i bez strachu być sobą. Ale po czym poznać tę drugą połówkę?

Takie pytanie zadają sobie trzy młodziutkie kobiety: Weronika, Kasia oraz Klaudia, bohaterki najnowszej książki "Polowanie na motyle", która została napisana przez Krystynę Mirek.

Krystyna Mirek jest polonistką. Wraz z rodziną mieszka niedaleko Puszczy Niepołomickiej. Jej debiutem literackim jest książka "Prom do Kopenhagi".

Wszystkie trzy bohaterki poznajemy w dniu ślubu jednej z nich, czyli Weroniki. Weronika wychodzi za Konrada, w którym zakochana jest Klaudia. Klaudia zrozpaczona, że traci Konrada na zawsze spędza noc z nieznajomym, pijanym mężczyzną, który kochał się kiedyś w Weronice. Natomiast Kasia nie zakochana w nikim opuszcza wesele wcześniej, czując się jak "piąte koło u wozu". W Kasi zakochany jest Tobiasz, przyjaciel z pracy Konrada.

Konrad wiecznie zamartwia się finansami i budową domu, dla siebie,żony, ale także dla matki i rodzeństwa, którym zastępuje ojca. Weronika mimo , iż Konrad nie planował w najbliższym czasie posiadać potomstwa, zachodzi w ciąże. Wyjeżdżają do Niemiec na zarobek w ogrodnictwie. Weronika postanawia ukryć fakt ciąży chwilowo przed mężem, by mu nie przysporzyć zmartwień. Czy to był dobry pomysł? Czy Konrad zrozumie pobudki jakimi się kierowała żona?

W tym samym zakładzie pracuje Klaudia, która prowadzi dosyć luźne towarzyskie życie. "Nie z jednego pieca chleb jadła" i dowiaduje się, że podobnie, jak Weronika spodziewa się dziecka. Popada w panikę, chcę dokonać aborcji. Ale najpierw postanawia odszukać potencjalnego ojca dziecka....

"Ile kobiet decyduje się na oborcję tylko dlatego, że nie ma obok nich nikogo, kto podałby im rękę? Nie ma takich statystyk, ale powinny być. Ile kobiet podejmuje tę ważną decyzję pod wpływem strachu, rozchwiania hormonalnego, samotności i chwilowego impulsu?

Natomiast Kasia pracuje w swojej rodzinnej miejscowości, w sklepie jubilerskim. Na każdym kroku towarzyszy jej Tobiasz. Jego towarzystwo zaczyna męczyć dziewczynę. Jest ona nieczuła na jego starania. Pewnego dnia sklep przejmuje nowy kierownik. Kasia się zakochuje. Okazuje się, że kierownik jest żonaty i wykorzystuje dziewczynę do morderczej harówki, za którą zauroczonej dziewczynie nie płaci. Czy Kasia przejrzy na oczy? Czy odkocha się? I co z Tobiaszem, który zrezygnowany wyjechał do pracy w Niemczech?

"Motyle (...)są też groźne. Może na poczatku lekko łaskoczą w brzuchu, ale na dłuższą metę niszczą i unicetwiają wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich rażenia. Miłość przede wszystkim."

Każda z tych kobiet jest inna, ale jedno je łączy. Chcą cieszyć się miłością i się spełniać się jako kobiety. Weronika chcę odbudować stary dom i mieć gromadkę dzieci. Klaudia chcę być niezależna , a jednocześnie mieć u boku takiego mężczyznę, jak Konrad. Kasia chcę znaleźć prawdziwą miłość, by mężczyzna ją fascynował, pchał do przodu.
Czy im się to uda?

Na początku chciałam ocenić tę lekturę na czwórkę, historię wydawały mi się banalne, a zakończenie przewidywalne. Ostatecznie przekonałam się, że wcale tak być nie musi. Są momenty, że wiadomo z góry, co za chwilkę przeczytamy, ale złożoność psychiki, szczególnie Klaudii sprawiła, że zaczęłam inaczej oceniać książkę.

Plus daje za okładkę, ponieważ jest to miły akcent w naszym konserwatywnym spojrzeniu na szatę graficzną książek. Kawałek kobiecego ciała i widoczny układ dłoni w kształt serca. Wiadomo, znaczy- miłość. Ale serce w tym miejscu wskazuje na niezwykły rodzaj miłości- miłości macierzyńskiej.

Polecam Wam tę książkę, gdyż jest to miła i lekka opowieść o marzeniach, życiowych celach, trudnych wyborach, miłości, zaufaniu i potrzeby akceptacji.

Książkę można kupić w...


14 komentarze:

Paulina K. pisze...

Myślę, że to coś dla mnie :)

Basia pisze...

Brzmi ciekawie, okładka też mi się podoba :) Całkiem możliwe, że skuszę się na tę książkę :)

Taki jest świat pisze...

Interesująca i ciekawa recenzja :)

Aneta Wojtiuk pisze...

Ciekawa recenzja. Książka typowo kobieca, na wieczór. Chętnie bym ją przeczytała. ;)

___
Książka na trzy wieczory?! A skąd! Przeczytałam w jeden ;)

Larysa pisze...

Ciekawie się zapowiada :)

Unknown pisze...

Ciekawa recenzja, ale książka chyba nie dla mnie... ;)

Unknown pisze...

Właśnie skończyłam czytać tą książkę (recenzja niebawem). Zgadam się z Twoją opinią w 100 % :)

Miłośniczka Książek pisze...

cieszę się, że książka Ci się spodobała :) bo sama się nad nią zastanawiałam ostatnio, czy sobie nie kupić :)

figlarneczytanie.pl pisze...

W takim razie czekam na Twoją recenzje:)

toska82 pisze...

Podoba mi się okładka, tytuł i treść ;) Lubie takie książki :)

Unknown pisze...

Brzmi ciekawie. Okładka rzeczywiście piękna. Może kiedyś się skuszę. Pozdrawiam!

Beata N. pisze...

Nie wydaje mi się, przynajmniej sądząc z samego opisu, żeby była to taka lekka opowieść... W każdym razie losy tych trzech kobiet wydają się być nieźle zakręcone;)

figlarneczytanie.pl pisze...

Tematy może i poważnie, ale styl i przedstawienie tematu jestlekki, autorka nie przytłacza powagą sytuacji, nienarzuca sposobu myślenia i nie zarzuca faktami itp.

Natasha pisze...

Zaintrygowala mnie ta ksiazka:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review