piątek, 21 września 2012

"W niebie na agrafce" Iwona Grodzka-Górnik

Autor: figlarneczytanie.pl o 00:03

wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: sierpień 2012
ISBN: 9788377990001
liczba stron: 448
kategoria: Literatura piękna
0cena 5/6

Jest coraz więcej, ale przede wszystkim coraz lepszej i ciekawszej literatury w wydaniu naszych rodaków. Rynek wydawniczy zalewają powieści debiutantów. Na razie mam to szczęście, że gdy już biorę do ręki taki debiut, to zazwyczaj spędzam z nim miło czas.

Tym razem zaczytałam się w debiutanckiej powieści Iwony Grodzkiej-Górnik. Autorka urodzona w 1971r. w Złotowie. Zamierzała być aktorką, lecz została bankowcem. Powieść "W niebie na agrafce" jest jej pisarskim debiutem, ale już pracuje nad kolejna książką. Obecnie wraz z mężem z dwojgiem dzieci mieszka pod Warszawą.

Bohaterką książki jest Zuzanna Kostecka-lat 28, samotna matka czteroletniego Łukaszka. Zuzanna jest młodą, energiczną kobietą.Pracuje w bankowości, lecz jej serce należy do malarstwa. Bardzo chciała studiować na Akademii Sztuk Pięknych, lecz pod naciskiem rodziców postawiła na bardziej przyziemne zajęcie. W dniu kiedy oznajmia narzeczonemu, że spodziewa się dziecka jest dniem kiedy wszystko zaczyna się w życiu bohaterki walić. Otóż jej ukochany mężczyzna ginie w wypadku samochodowym, ukochana ciotka (niemalże jej rówieśniczka) zaczyna się borykać z guzem mózgu.
Fabuła zaczyna się w momencie, gdy ciotka-Basia umiera. Zuzanna na pogrzebie ciotki spotyka nieznajomego mężczyznę, który sugeruje, że ojciec Zuzanny nie jest jej biologicznym ojcem. Zuzanna dociera do prawdy, dowiaduje się ,że jej biologiczny ojciec zostawił ją i jej matkę, krótko po je urodzeniu. Postanawia go odnaleźć, co zaskutkuje wieloma zaskakującymi sytuacjami. 

Zuzanna jest fantastyczną osobą. Jest ciepłą, kochającą matką i oddaną córką. Kobieta zachwyciła mnie swoim podejściem do współpracowników, zawsze lojalna, ale i z pazurem. Oprócz tego,że jest matką, nie zapomina też o swojej kobiecości. Żyje tęsknotą za zmarłym narzeczonym, ale ten czas minie, gdy pojawia sie dwóch adoratorów. Podobał mi sie także wątek poszukiwania przyrodniego rodzeństwa i sposób relacji między nimi. Jest również wątek kryminalny, który prowadzi do Włoch i fałszerzy obrazów.

Autorka stworzyła książk lekką, zabawną, ale też z wieloma wątkami wywołującymi wzruszenie oraz nostalgię. Bohaterka musi się zmierzyć z niełatwą przeszłością swojego biologicznego ojca, musi poukładać uczucia względem matki, którą szczerze kocha. Musi zrozumieć fakt, czemu przez 28 lat była okłamywana oraz czemu nie mogła się realizować w swojej pasji-malarstwie. Zuzanna musi stawić czoła również swoim uczuciem względem pewnego pana ( a wspomnę, że panów jest dwóch). Którego wybierze? A może żadnego?
Przekonajcie się.

Styl Iwony Grodzkiej-Górnik bardzo przypadł mi do gustu. Jest on barwny, plastyczny i w idealny sposób obrazuje uczucia i perypetie bohaterów. Czyta się tę książkę błyskawicznie. Akcja jest wartka, zabawna, ciekawa i zaskakująca.

Tytuł też autorka nie wybrała, ot tak sobie. Sens tytułu jest ukryty w treści i ma swoje znaczenie dla bohaterki. Sens tak głęboki, że wywrze wpływ na jej sposób pojmowania rzeczywistości.

Myślę, że na rynku pojawia się niezła konkurencja. Pisarka pokaże na co ją stać. Z największą ochotą sięgnę po kolejną powieść jej autorstwa i Wam polecam również, gdyż jest to świetnie napisana książka przy której nie można się nudzić.

                                        Książkę kupisz w ....
12 komentarze:

Małgorzata pisze...

Bardzo chętnie bym przeczytała tę książkę, już sama okładka mi się podoba :)

Paulina K. pisze...

Okładka już zachęca do przeczytania ;) Wydaje się fajna.

Larysa pisze...

No, no...coś dla mnie :)

Sezon Literacki pisze...

bardzo chętnie przeczytam!

Unknown pisze...

Już zwróciłam na nią uwagę i też chcę ja przeczytać, czuję że to moje klimaty.

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Również chętnie przeczytam :) zgadzam się, że okładka jest śliczna :)

toska82 pisze...

Mam ja w planach, kusi mnie bardzo !

Miłośniczka Książek pisze...

książka jak najbardziej w moich klimatach :)

Taki jest świat pisze...

Ciekawie się zapowiada i w moim guście :)

Natasha pisze...

Ładna okładka. Ksiazke chetnie bym przeczytala;)

Paula pisze...

Zachęcająca... Może się skuszę :)
Pozdrawiam

tajus pisze...

Mnie też książka bardzo się podobała. Cieszę się, że w polskiej literaturze można trafić na ciekawe pozycje :).

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review