czwartek, 13 września 2012

"Zwiedzajcie Europę, póki jeszcze istnieje". Janusz Ekiert

Autor: figlarneczytanie.pl o 01:42
seria/cykl wydawniczy: Sfery
wydawnictwo: Świat Książki,
data wydania: sierpień 2012
ISBN: 978-83-7799-748-2
liczba stron: 240
kategoria: literatura faktu
ocena 5/6

"Taki jak niewielu jest artystów potrafiących swą sztuką oddać głebię muzyki wielkich kompozytorów, tak niewiele jest osób potrafiących opisać ich sztukę słowami. Janusz Ekiert nalezy do tego grona".
                                                                      Jerzy SemkowJanusz Ekiert jest muzykologiem, autor książek (m.in.:"Pejzaże z fetyszem","Bilet do raju". "Lustro epoki","Pochowam tu sekret","Chopin"), cyklów telewizyjnych ("Sentymentalne ślady","Penetracje") i audycji radiowych, przez wiele lat pracował jako krytyk muzyczny "Expressu Wieczornego" oraz jako główny ekspert telewizyjny Wielkiej Gry. Był również korespondentem gazet w Amsterdamie, Wiedniu, Helsinkach oraz Zagrzebiu.


Janusz Ekiert był mi znany wyłącznie z ekranu telewizyjnego Wielkiej Gry, którą namiętnie oglądałam dawno temu z mamą. Teraz nazwisko Ekiert wróciło po latach, z bardziej namacalnym kształcie. Otóż w postaci jego najnowszej książki, która nosi tytuł "Zwiedzajcie Europe, póki jeszcze istnieje. Pożegnanie złotego wieku festiwali". Sięgnęłam po nią z chęcią, ponieważ kiedy tylko mam okazję wyruszam na najbliższe festiwale, by chłonąć ten niezwykły klimat muzycznej kultury.

Muszę przyznać, że książka jest trochę o innych festiwalach, niż z początku myślałam, ale wiadomo jest też między mną a autorem spora różnica wieku, więc i określenia i pojęcie festiwalu mogą znaczyć zupełnie co innego. Mimo tej małej różnicy książka mi się podobała, gdyż ukazała świat festiwalów z innej strony, niż było mnie dane poznać.

Autor w swojej książce opisuje najsłynniejsze miejsca festiwali (Lucerna, Werona, Florencja, Amsterdam, Bayreuth, Salzburg, Bregencja, Wiesbaden, Savonlinna, Praga, Dubrownik, Warszawa), czyli pełen wachlarz miejsc i ciekawostek. Nie są to wiadomości suche , bez wyrazu. Opowieści o festiwalowych wydarzeniach są okraszone ciekawostkami, opisami nieprzewidywalnych wydarzeń oraz pisarz przedstawił całą otoczkę wokół.

Janusz Ekiert oprócz tych klasycznych festiwali przedstawia "harmonogram" zmian w muzycznym światopoglądzie. Przedstawia czytelnikowi wybitne osobowości i burzliwe spory muzycznego światka.

Ciekawym rozdziałem w tejże pozycji jest analiza, jak to odbywające się festiwale wpłynęły na handel, czy turystykę, jak wielki przepływ ludzi następuje w dniach tego wydarzenia, jak bardzo są obciążone linie lotnicze itp.

Atutem pozycji jest to, że Ekiert, wie co pisze. Przez lata podróżował po Europię, Ameryce i Azji, nie jedno widział, nie jedno słyszał, na nie jednym festiwalu gościł.

Polecam tę książkę fascynatom muzyki i festiwali.

                                             Książkę można zakupić w3 komentarze:

Paulina K. pisze...

Bardzo fajna książka ;)

Miłośniczka Książek pisze...

mimo zachęcającej recenzji, to jednak nie pozycja dla mnie :) mijam się z zainteresowaniami ;]

Unknown pisze...

Niestety ale nie moje klimaty. Pozdrawiam.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review