wtorek, 23 października 2012

"Rycerz kielichów" Jacek Piekara

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:41

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Runa , Marzec 2011
ISBN: 978-83-89595-76-8
Liczba stron: 336
ocena 2/6

Polska fanstastyka nigdy nie zaprzątała mi głowy za mocno. Dopiero od pewnego czasu czytam książki z tego gatunku i sprawdzam, co polscy pisarze mają mi do zaoferowania. Tym razem sięgnęłam po "Rycerza kielichów" autorstwa Jacka Piekary. Nazwisko pisarza obiło mi się kilkukrotnie o uszy , więc mając okazję zapoznać się jego twórczością chętnie z niej skorzystałam . Czy warto było? O tym za chwilkę.

Głównym bohaterem jest zwyczajny , współcześnie zapracowany na maksa mężczyzna. Jest on zmęczony swoją monotonną codziennością. Nic go już nie cieszy i nie sprawia satysfakcji. Pewnego dnia na ulicy mija nieznaną mu dziewczyna. Ta szepcze słowa" Czy mogę śnić twój sen". Mężczyzna nie zważając na zagadkowe słowa kobiety i udaje się do domu. W nocy śni mu się niesamowity sen. Sen jest o tyle dziwny i intrygujący, dlatego że bohater jest w nim rycerzem, porusza sie na swym oddanym druhu- smoku. Ale co w tym dziwnego? Przecież fantazję senne są normą. Otóż bohater odnosi wrażenie jakoby wszystko działo się w rzeczywistości. Budzi się i zapomina o śnie. Podczas powrotu do domu, dnia kolejnego znów spotyka nieznajomą i ta ponownie powtarza to samo zdanie,co dnia poprzedniego. Mężczyzna czuje się zaintrygowany i pragnie dowiedzieć się o co dziewczynie chodzi. Czy pod jej słowami kryje się choroba psychiczna, a może jakiś głębszy sens? Kobieta wyjaśnia mu , że nazywa się Anna i , że jest jakby medium , pomostem między życiem realnym a krainą snu oraz , że głęboko odczuwa wszystko to, co śni się naszemu bohaterowi. Para postanawia zamieszkać ze sobą. Bohater ma bujnie życie seksualne i ponownie nawiązuje znajomość z damą, której imienia kompletnie nie pamięta. W krainie snu  bohaterek nosi imię Lanne Lloch l'annach. Trafia on do królestwa Kornelii (z którą notabene też miał burzliwy romans), ta jednak uznaje go za zdrajcę i postanawia stosownie ukarać. Jednak rycerz unika kary poprzez ponownie uwiedzenie księżniczki. ..
Trudno jest mnie ocenić tę książkę. Dla mnie to taka bajeczka nie wiadomo o kim i dla kogo. Bohater w realnym świecie jest napompowanym samcem. Żadna mu nie umknie, a on jest kochankiem przecudownym. Natomiast w świecie snu jest potężnym rycerzem, a jego rywale czują przed nim respekt i bojaźń. Dzięki swoim podwórkowym doświadczeniom jest wstanie pokonać najzręczniejszych wrogów.  

Najśmieszniejszy był fakt, że rycerz nie miał zielonego pojęcia o dowodzeniu, strategii, a przemówił takim "ludzkim" głosem do swoich  towarzyszy, że ta garstka pokonała wielotysięczną armie Suzerena
Przyznaję, że na początku wciągnęłam się w całą tę historię. Odniosłam wrażenie, że tak zapowiadająca się opowieść przeniesie mnie w świat intryg, odwagi i brawury. A z każdą kartką czułam się coraz bardziej zawiedziona. Bohaterowie byli bezkształtni, bez wyrazu. Cała akcja sprowadzała się do dziwnych , niezrozumiałych dialogów oraz naciąganych na siłę scen więzienia, ucieczki itp.. Jak dla mnie za mało było fantastyki samej w sobie. Ta pozycja ma wiele nieścisłości, niedociągnięć i kompletnie brak w niej logiki.
Jacek Piekara skutecznie mnie do siebie zniechęcił.

Zapraszam do wyzwania Polacy nie gęsi...

Książkę kupicie w...

5 komentarze:

Tirindeth pisze...

Uhuhu, czyli odpuszczam ;)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Dziękuję za ostrzeżenie! Będę omijać szerokim łukiem :)

Miłośniczka Książek pisze...

zatem i ja sobie daruję serdecznie lekturę tej książki...

Anytsuj pisze...

Zrozumiałam tyle, że to książka o niczym. A więc dla nikogo. Ostatnio ciągnie mnie do tego gatunku, ale tego autora będę się wystrzegać

Monika pisze...

również nie przepadam za tym autorem. Raz wpadł mi w ręce "Sługa Boży" i sobie darowałam.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review