wtorek, 2 października 2012

"Tajemnica wierzby" Joshilyn Jackson

Autor: figlarneczytanie.pl o 00:05

tłumaczenie: Kasterka Katarzyna
tytuł oryginału: A Grown-Up of Pretty
wydawnictwo: G+J
data wydania: czerwiec 2012
liczba stron: 352
kategoria: literatura współczesna
ocena 6/6

Joshilun Jackson jest autorką takich powieści jak "Bogowie Alabamy", "Gdzie diabeł mówi dobranoc" oraz "Widmo", które okazały się najbardziej poczytnymi tytułami stowarzyszenia księgarzy Book Sense. Powieść "Oszukać przeznaczenie" w pierwszym tygodniu sprzedaży zdobyło na listę bestsellerów "New York Timesa" Książki, które wyszły spod pióra pisarki są fascynujące, znajdziemy w nich tajemnice, analizę ludzkiej natury.

Od pewnego czasu pragnęłam zapoznać się z twórczością Joshilyn Jackson. Na pierwszą pozycję jej autorstwa wybrałam "Oszukać przeznaczenie", lecz stało się inaczej. Ostatnio w moje ręce wpadła najnowsza książka pisarki pt. "Tajemnica wierzby". Tytuł od razu mnie zaintrygował, a konkretnie słowo-tajemnica. Od razu wzięłam się do czytania.

Powieść opowiada o trzypokoleniowej rodzinie. Co piętnaście lat w tej rodzinie dochodzi do wydarzenia, które okazuje się próbą. Nie inaczej jest i tego roku, gdy najmłodsza "kobietka" w rodzinie Masey-lat piętnaście przy okazji wycinania wiekowej wierzby (miejsce to jest potrzebne, pod budowle basenu) jest świadkiem wydobycia z ziemi szkatułkę. Można by pomyśleć, że w szkatułce ukryte są kosztowności, lecz zawartość jej kryje bolesną tajemnice. W szkatułce jest ciało niemowlaka. Co to za dziecko? Czyje ono jest? I dlaczego spoczywa ono pod wierzbą , a nie na cmentarzu? Dziewczynka postanawia za wszelką cenę znaleźć odpowiedzi na te pytania. Odpowiedzi, które zburzą spokój rodziny i sielankowe życie zadrży w posadach....

Książka mną wstrząsnęła. Właśnie takich odczuć szukam w literaturze. Szukam pozycji, które sprawią, że zatopię się w świecie fikcji, nie odłożę jej, aż dowiem się końcowych konkluzji. Ta lektura to misz-masz kryminału, obyczaju i dramatu. Bohaterowie muszą zmierzyć się z duchami przeszłości, ze swoimi niełatwymi decyzjami i wyborami.

Wielki plus dla pisarki za wykreowanie postaci, które wykazują się takimi cechami jak odwaga, prawdziwość, szczerość w działaniu.Czytając wzruszyłam się niejednokrotnie, ale nie miałam czasu się rozkleić, gdyż akcja jest wartka, a błyskotliwe dialogi powodowały, że książkę czyta się błyskawicznie.

Podsumowując książka jest naprawdę warta uwagi. Ma wszelkie cechy dobrej literatury. Na pewno nie poprzestam na jednej pozycji autorki, o nie. Polecam.

Książkę możesz kupić w...


6 komentarze:

Miłośniczka Książek pisze...

narobiłaś mi ochoty na tę książkę :)
teraz będę musiała się za nią rozejrzeć :)

Larysa pisze...

Będę musiała przeczytać :D

Unknown pisze...

Powiem że bardzo mnie nią zainteresowałaś, będę jej szukać.

toska82 pisze...

Mam na półce "Oszukać przeznaczenie" tej autorki, jaki mi przypadnie do gustu, to i po tą pewnie sięgnę ;)

Tirindeth pisze...

W sumie chętnie bym przeczytała, więc jeśli tylko nadarzy się okazja... :)

karkam pisze...

Bardzo zainteresowałaś mnie tajemniczą zawartością szkatułki :) Po Twojej recenzji, chętnie przeczytam tę książkę :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review