czwartek, 11 października 2012

"Prawdziwa królowa Elżbieta II jakiej nie znacie" Andrew Marr

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:41

wydawnictwo: Marginesy
data wydania: wrzesień 2012
ISBN: 978-83-933758-3-7
liczba stron: 400
kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
ocena poza skalą

Tę rodzinę zna cały świat. Ten kraj rokrocznie odwiedzają miliony turystów. Ten kraj był kolonialnym mocarstwem. Tego języka uczą się miliony ludzi na całym świecie. Z tego kraju wywodzi się wiele wybitnych osobowości z różnych dziedzin sztuki czy kultury. Wielka Brytania-wielka pod każdym względem. Od 59 lat na czele tej monarchii stoi Królowa Elżbieta II. Jeśli dożyje ona 2 czerwca 2013r. będzie najdłużej panującym władcą Wielkiej Brytanii.

Ale jaka właściwie jest królowa. Czy przypisywany jej chłód, dystans i obojętność (chociażby w sytuacji, gdy księżna Diana zmarła) jest uzasadniony? Czy to prawda, że żonę swego wnuka Wilhelma traktuje, jak kobietę z ludu? Ostatnio słyszałam, że księżna Katarzyna musi dygać przed "rodzonymi" członkami książęcej rodziny. Jeśli byłaby to prawda, to byłoby  poniżające dla przyszłej żony króla Wilhelma.A wspomnę, że matka Elżbiety II pochodziła z ludu. Obserwatorzy od zawsze próbują rozgryźć, co się dzieje za tym "ponurym" usposobieniem. Wielu podejmowało się próby pisania rzetelnych biografii, choć wiadomo, że jest to utrudnione z wielu względów. Sylwetka Elżbiety II przeniesiono również wielokrotnie na duży ekran. Najbardziej pamiętny jest film pt. "Królowa" z Helen Mirren w roli głównej z 2006r. Aktorka za tę rolę otrzymała Oskara. Być może niektórzy z Was oglądali również "Jak zostać królem". Jest to historia Jerzego VI, ojca królowej, który boryka się z przypadłością jąkania oraz strachem przed publicznymi. Czemu wspominam o Jerzym VI? Ponieważ król miał brata, który był naturalnym następcą trony. Jednak zrzekł się on trony, by poślubić rozwódkę. Gdyby nie ten fakt Elżbieta II zapewne cieszyłaby się życiem z dala od dworu i polityki. 

Autorem biografii królowej jest Andrew Marr-dziennikarz i obserwator brytyjski. Autor w książce stara się przedstawić prawdziwą twarz królowej. Robi to przez pryzmat wychowania jej przez rodziców, jak i wydarzenia, które wpływały i wpływają nadal na jej wizerunek. Autor wspomina, że gdyby królowi Jerzemu VI i jego żonie Elżbiecie Bowes-Lyon urodził się jeszcze syn, to on byłby królem bez znaczenie którym byłby dzieckiem. Ponoć Elżbieta będąc dziecka modliła się o brata. Stało się inaczej i to ona po śmierci ojca stanęła na czele monarchii. Według ludzi z którymi ona pracuje (a ja zawsze myślałam, że ona jest istnym figurantem) wypowiadają się oszczędnie, ale i z wielką sympatią. Dziennikarz przytacza wiele zwyczajnych, rodzinnych wydarzeń, często dramatycznych, gdzie wyłania się obraz królowej sympatycznej, empatycznej, wyrozumiałej oraz bardzo dyskretnej (pamiętajmy, że nigdy nie udzieliła wywiadu telewizji, ale i nie ujawnia ona swoich rozmów z kolejnymi przedstawicielami rządu).

Królowa też jest opisana jako osoba, której niełatwo było iść z duchem czasu. Jej zacofania wynikało z różnych kwestii. Opisany jest również stan majątku rodziny królewskiej. Można się dowiedzieć, że do rodziny królewskiej należy np. dno morza, najsłynniejsze ulice i budowle w Londynie itp. Są również opisane niełatwe relacje między księciem Filipem a jego synem księciem Karolem. Podoba mnie się np. fakt, ze w całym uwielbieniu dla królowej Marr nie bał się określić Elżbiety, jako osoby bez wykształcenia. Marr nie bał się poruszać także tematów trudnych i tabu. Jednak wniosek jest jeden. Na zewnątrz królowa jesy oschła, bo tego się od niej oczekuje!

Książka jest zbiorem informacji nie tylko z o samej rodzinie królewskiej, ale też wiedzy historycznej, politologicznej, kulturalnej itp. Jest to szerokie kompendium wiedzy i jakbym chciała wszystkie wątki opisać zajęłoby to wiele czasu i podchodziłoby pod książkę. Dlatego sami się musicie przekonać czym ujęła mnie ta pozycja. Bo to nie tylko treść, ale i zdjęcia i wszystko czego należy szukać w takiego rodzaju publikacji.13 komentarze:

Paulina K. pisze...

Nie czytałam, raczej nie moje klimaty.

Darek pisze...

Nie czytam recenzji bo książka właśnie trafiła na moją półkę :) Niedługo sam ocenię, ale rekomendacja "poza skalą" napawa optymistycznie :)

Taki jest świat pisze...

Coś dla mnie :)

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Przyznam, że zastanawiałam się nad tą książką, ale jednak odpuszczę ją sobie, ponieważ nie jestem taką fanką królowej Elżbiety II, żeby zagłębiać się w jej życie. ;-)

Sezon Literacki pisze...

Dla mnie, studentki filologii angielskiej jest to pozycja idealna!

Książkowe przesłania pisze...

Ocena - "poza skalą" mówi sama za siebie :)
Lubię czytać dobre biografie, więc i po tę książkę pewnie sięgnę.

Hordubal pisze...

Recenzja zachęca.

Miłośniczka Książek pisze...

biografie, autobiografie, wszelkie dzienniki to nie dla mnie ;]

Matt pisze...

Może to nie do końca książka dla mnie, ale moja mama na pewno chętnie przeczytałaby ją :)

Pozdrawiam!

Aneta Wojtiuk pisze...

Czytałam wiele naprawdę pochlebnych opinii i jestem zachęcona, choć to nie pozycja dla mnie. ;)

Ja koniecznie chcę mieć na swojej półce jeszcze "Gorzką czekoladę", bo czytałam pożyczoną od znajomej ;) Czytaj, czytaj "Pamiętne lato"!

Hanna pisze...

Zainteresowała mnie ta książka, kto wie, czy po nią nie sięgnę :)

Scarlett pisze...

Z pewnością ciekawa publikacja. Ważne, że napisał ją ktoś, kto ma obeznanie w temacie.

Perry pisze...

Od bardzo dawna interesuję się brytyjską rodziną królewską, dlatego zbieram się za przeczytanie tej książki.
Skłania mnie ku tej książce szczególnie fakt, że (jak sama napisałaś) autor porusza sprawy tabu; dzięki temu lepiej możemy poznać tę najpopularniejszą królową na świecie.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review