poniedziałek, 30 stycznia 2017

"Zbieg" Phillip Margolin

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:36
tłumaczenie: Marek Fedyszak
tytuł oryginału: Fugitive
seria/cykl wydawniczy: Amanda Jaffe tom I
wydawnictwo: Albatros
data wydania: maj 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7659-527-6
liczba stron: 408
kategoria: thriller/sensacja/kryminał

Phillip Margolin, prawnik z zawodu, pisuje thrillery. Jego najsłynniejszą powieścią jest skonstruowana z zegarmistrzowską precyzją "Nie zapomnisz mnie" opatrzona niezwykle zaskakującą pointą. Jego książki często porównuje się do "Milczenia owiec" Thomasa Harrisa i "Firma" Johna Grishama.
Wcześniej nie czytałam żadnej pozycji, która wyszła spod pióra pisarza. Na pierwszy ogień poszła książka pod tytułem "Zbieg".

Główny bohater "Zbiega" - Charlie Mash, odsiadujący wyrok w więzieniu. Jest on drobnym oszustem. Staje się on niespodziewanym bohaterem i celebrytą, gdy podczas próby ucieczki współwięźnia ratuje życie strażnikowi więziennemu. Fortuna kołem się toczy... Wdaje się on w romans z zoną szanowanego konkresmena, który niedługo ginię. Podejrzany o zastrzelenie amerykańskiego kongresmena, musi opuścić kraj. Chroni się w Balandze-afrykańskim państewku, z którym USA nie ma umowy o ekstradycję, rządzonym przez sadystycznego dyktatora Jean-Claude'a Batiste'a. Po 12 -stu latach pobytu na łasce psychopaty, niepewny dnia ani godziny Charlie postanawia opuścić Balangę, zostaje mu jedno wyjście. Wraca do USA. Tu grozi mu kara śmierci. Obrony mężczyzny podejmuje się młoda prawniczka Amanda Jaffe. Ale nawet w rodzinnym kraju jej klient nie jesst bezpieczny. Niektórzy wpływowi ludzie nie cofną się przed niczym, by na zawsze pogrzebać prawdę o zbrodni sprzed lat. Charliego ściga również szef tajnej policji afrykańskiego dyktatora, który ma ważne powody, by go zabić..

Czas spędzony przy tej lekturze uznaje za bardzo udany. Fabuła mnie wciągnęła od samego początku (przeczytałam w ciągu jednego dnia).. Bardzo podobało mnie się, że autor zafundował czytelnikowi kilka wątków, które bezpośrednio łączą się ze sprawą zabójstwa kongresmena. Choć Charlie i Amanda są w centrum, to bohaterowie poboczni (ojciec Amandy, który przed 12-ma laty wybronił żonę zmarłego kongresmena przez więzieniem), Tuazama, który w imieniu Batistea'a próbuje zmusić Charliego do oddania czegoś, co należy do dyktatora. Jednak bohater ma powód, by nie ulec naciskowi. Jaki?

Charlie jest ciekawą postacią. Niby odważny i nieustraszony, a w środku kryje się mały strachliwy chłopiec. Ciekawym aspektem jest to,że mimo swojego słabego charakteru potrafił wmówić ludziom, że Bóg do niego przemówił i zbudował złudzenie na którym zbił "kokosy".

Autor zachwycił mnie krótkimi rozdziałami, dzięki którym stale byłam w centrum wydarzeń , mimo ich szybkich zmian. Rozdziały są tak poskładane, by czytelnik poznał wydarzenia teraźniejsze, jak i te sprzed lat. By razem z Amandą składał fakty i odkrył czy to Charlie zabił męża kochanki? A może ktoś inny?

Jest to książka dla tych , którzy lubią  lektury, które zawierają elementy charakterystyczne zarówno dla twórczości Johna Grishama (realia sądowe i prawnicze), jak i Harlana Cobena (zawikłane fabuły z nieoczekiwanymi zwrotami akcji, fałszywe tropy i torżsamości, znikanie osób itp.) Polecam .

9 komentarze:

Taki jest świat pisze...

Na pogodę za oknem (i nie tylko) ciekawa propozycja :)

tajus pisze...

Ja chcę, ja chcę! Uwielbiam Margolina i chyba ze dwa tytuły z Amandą Jaffe czytałam :).

fochinii pisze...

Coś czuję, że mi się spodoba, muszę się za nią rozejrzeć.

toska82 pisze...

Lubiłam kiedyś twórczość Johna Grishama, podobnie jak Cobena, dlatego z chęcią i z tą się poznam ;)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Teraz nie mam czasu dla tej książki, ale może kiedyś się skuszę :)

Unknown pisze...

Oooo to coś dla mnie :)

Cyrysia pisze...

Zapowiada się bardzo interesująca lektura. Lubię nieoczekiwane zwroty akcji oraz skomplikowaną fabułę, dlatego z czystej ciekawości poszukam ,,Zbiega'' i przeczytam.

Aneta Wojtiuk pisze...

Hmm... Brzmi dość ciekawie, choć to zupełnie nie w moim stylu. Coś mnie od niej odrzuca, ale nie wiem co.

kulturalna-rzeczywistość pisze...

Książka nie w moim stylu, ale zapowiada się ciekawie więc spróbuję ją zdobyć i przeczytać:) Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review