czwartek, 8 listopada 2012

"Pamiętne lato" Lesley Lokko

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:25

tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska
tytuł oryginału: One Secret Summer
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: lipiec 2012
ISBN: 978-83-7799-455-9
liczba stron: 480
kategoria: Literatura piękna
ocena4+/6

Jest wiele powodów dlaczego sięgnęłam po książkę noszącą tytuł "Pamiętne lato" autorstwa Lesley Lokko. Po pierwsze okładka, która od pierwszej chwili zawładnęła moim serce. Po drugie uznana i doceniana na całym świecie autorka. Po trzecie opis, który wskazywał, że cała fabuła będzie się opierać na tajemnicy rodzinnej, której pieczołowicie strzeże "szyja" rodziny Kellerów - Diana Pryce.
Rodzina Kellerów składa się z matki- Diany, ojca-Harveya oraz trzech synów:Aarona (adwokata), Rafa (lekarza) i Josha (budowlańca, niespokojnego ducha). Ale tak naprawdę, to ta historia tej rodziny stanowi ułamek w całej tej powieści. Ten kto podobnie jak ja sięgając po tę powieść sugerował się opisem wydawcy może być rozczarowany. Opis jest zupełnie nieadekwatny do fabuły. Jest próbą "zamydlenia" oczu czytelnikowi. Szkoda, że osoba pisząca tak mylną informację nie raczyła zapoznać się z tą pozycją.

W moim odczuciu głównych bohaterów jest trzech, a konkretnie bohaterek.
Niela-  zamożna córka somalijskiego uchodźcy. W wyniku wojny wraz z rodziną musi uciekać z Somalii., by schronić się u rodziny we Wiedniu. Ojciec NIeli jest tradycjonalistą i wydaje córkę za mąż, wbrew jej woli. Małżeństwo okazuje się dla dziewczyny więzieniem i udrękom. Postanawia uciec do Londynu...

Maddy-amerykańska, prosta dziewczyna, która przybywa do wielkiego miasta, by rozpocząć naukę aktorstwa. Zahukana bulimiczka. NIe wierząca we właśne siły i zdolności, nosząca w sobie piętno ucieczki ojca od rodziny....

Julia- prawnik, która obecnie próbuje zdobyć aplikacje adwokata. Jest sierotą, zupełnie zagubioną w świecie bogatych studentów. W czasie nauki poznaje Arrona Kellera, który początkowo doprowadza ją do szewskiej pasji, a potem....

Wszystkei trzy kobiety skrzyżują swoje drogi z trzeba synami Diany Pryce. Z jakim skutkiem? 
Warto wspomnieć, że Diana jest bardzo apodyktyczną kobietą. Losy synów są dla niej bardzo ważnym aspektem w jej życiu. Jest wykształcona, bogata i kochana. Jednak jej życie to nie sielanka. Starsi synowie nie mogą się dogadać z najmłodszym Joshuą, co wywiera wpływ na funkcjonowanie całej rodziny. Diana też przez bliskimi ukrywa tragicznie wydarzenie sprzed trzydziestu lat, nagle dowiaduje się , że ma raka....

Książka ma wady i zalety. Z pewnością zaletami jest wielowątkowość fabuły, pokazanie życia wewnętrznego bohaterów, różne ich pochodzenie i przeżycia z dzieciństwa i młodości. 
Jednak nie rozumiem czemu pisarka postanowiła, że wszystkie trzy bohaterki są tak mało asertywne, zagubione w rzeczywistości i drżące o każdą chwilę. Szkoda, że żadna z nich nie okazała się silną jednostką od samego początku. Z pewnością urozmaiciłoby to treść , a tak to była emocjonalna huśtawka. Minus też dla tłumacza. Jest wiele powtórzeń np. typu : wyjąkała. Szkoda też , że ta tajemnica (której moim zdaniem jest  za mało), któą kryła Diana została wyjawiona za szybko i bez jakiegość głębszego odkrywania i łączenia faktów przez zainteresowanych. Szkoda również, że to mężczyźni są pokazani jako silni przedstawiciele ludzkości, że to oni chronią i się opiekują "tą słabszą płcią". Szkoda również, że któraś z tych trzech par nie stworzyły romantycznego happy endu.

Książka jest podzielona na osiem wielkich części, a one na mniejsze rozdziały (podobnie jak u Picoult), gdzie poznajemy stan według danego bohatera. Polecam, ale ostrzegam. NIe kierujcie się opisem na okładce, bo jeśli się nastawicie jak ja, to niestety, ale będziecie rozczarowani troszeczkę.15 komentarze:

toska82 pisze...

Śliczna okładka ;) Treść też mi się podoba, więc jak trafi w moje ręce to na pewno przeczytam ;)

Miłośniczka Książek pisze...

Tej jeszcze nie czytałam. Ale mam za sobą "Świat u stóp" oraz "Szafranowe niebo".
pozdrawiam

Aleksandrowe myśli pisze...

O zapowiada się ciekawie, chętnie spróbuję :)

Anonimowy pisze...

A ja własnie skończyłam "Jedna bogata, druga biedna", a w telefonie mam wgraną do słuchania "Gorzką czekoladę". :)
I właśnie się zastanawiam skąd wziąść "Pamiętne lato", bo resztę ksiązek Lokko już czytałam.

figlarneczytanie.pl pisze...

Też mam audiobook "Gorzka...":)

Unknown pisze...

Brzmi ciekawie, no zobaczymy :)

Karriba pisze...

Cudna okładka, można się zakochać :)

Małgorzata pisze...

Mam w planach, zapamiętam tę książkę :)

karkam pisze...

Jestem na etapie zbierania informacji o tej autorce - potem zrobię to, co zwykle- kupię wszystkie jej książki ;) Póki co zapowiada się ciekawie.

hhhh pisze...

Ciekawa recenzja - po jej przeczytaniu daruję sobie raczej tę książkę. ;)

magdalenardo pisze...

Mnie się książka podobała bardzo.
Po początkowych trudnościach w ogarnięciu kto jest kim (myliły mi się dziewczyny) nagle przepadłam, nawet nie wiem, w którym momencie.
Najbardziej podobała mi się postać Nieli, ale w ogóle cała historia wywarła na mnie duże wrażenie.
Jakoś tych wad nie dostrzegłam :)

figlarneczytanie.pl pisze...

Tez Niela wzbudziła moja sympatię od początku czytania. A wady widzę, gdyż mam w sobie spore pokłady feminizmu:)

Deline pisze...

Tym razem chyba sobie odpuszczę :)

Scarlett pisze...

Dla mnie ta okładka jest przesłodzona. Jestem pewna, że bohaterki powieści bez własnego zdania niezmiernie by mnie drażniły, dlatego nie przeczytam.

Ola pisze...

Świat u stóp mnie zachwycił tej autorki, Czekolada znacznie mniej, ciekawe jak będzie z tą powieścią:)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review