środa, 26 grudnia 2012

"Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach"

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:07

seria/cykl wydawniczy: Sensus
wydawnictwo: Helion
data wydania: październik 2012
ISBN: 978-83-246-5189-4
liczba stron: 256
słowa kluczowe: związki międzyludzkie, partnerstwo
kategoria: poradniki
ocena5/6

Relacje między nami a innymi ludźmi jest szczególnie ważna i nie piszę tego z powodu świątecznego czasu. Ale piszę to w kontekście wyzwania. Nie ma co ukrywać, że układanie relacji w dzisiejszym świecie, gdzie człowiek jest zabiegany, na głowie ma mnóstwo problemów i spraw do załatwienia taka relacja jest nie lada wyzwaniem. Nasze „być” zależy od różnorodnych relacji między ludzkich, tak pełnych emocji, wzajemnych zobowiązań, naturalnych uczuć sympatii , a nawet niechęci do drugiego człowieka.
Jednak czy wszystkie relacje między ludzie są tak samo ważne? Chyba nie. Wg psychologów najważniejsze kontakty interpersonalne to te, które na nas oddziałowują bezpośrednio , czyli relację zaledwie z kilkoma osobami : partnerami życiowymi, rodzicami, dziećmi. To takie kontakty nas kształtują, mogą nas uszczęśliwić lub niszczyć pomału. Ale co zrobić by nauczyć się tworzyć zdrowe i twórcze stosunki innymi?

Ostatnio czytałam bardzo interesującą książkę, która porusza wyżej wspomniany temat.

Tym bardziej uznaję ją za ciekawą pozycję, gdyż nie jest to poradnik emanujący teorią , a jest to dialog między mężczyzną a kobietą, czyli spojrzenie na jedna relację z różnych stron płci, doświadczenia i wiedzy.

Osobami, które ze sobą rozmawiają, wymieniają poglądy , a nawet dyskutują są:

Paweł Droźdzak- psycholog, mediator rodzinny, który pracuje z osobami mającymi trudności w kontrolowaniu zachowań impulsywnych oraz prowadzi psychoterapię osób uwikłanych w związki, w których występuje element uzależnienia emocjonalnego.
oraz Renata Mazurowska- dziennikarka zajmująca się edukacją, psychologią i zdrowiem. Publikuje swoje teksty w magazynach „Sens”, „Charaktery”, „Rzeczpospolita”, „Cogito” oraz „Elle” Jest założycielką i autorką portalu WWW.wpelnidnia.pl o pięknych, mądrych i dojrzałych kobietach.

Te dwie osobowości w tym poradniku poruszają relacje naturalnie istniejące, te tworzone sztucznie, te trudne i mające niszczycielską moc. Rozmowa toczy się w kręgu kontaktów: matka-córka, ojciec-córka, my i nasza pierwsza miłość, negocjacje w związku, co czuje kochanka/kochanek , rozwód i rozstania, samotne rodzicielstwo, zdrada, kolejna szansa na miłość, co nas przyciąga w tym złym chłopcu, uzależnienie od partnera oraz kiedy musimy pomyśleć o udaniu się na terapię.

Jak widzicie tematów jest ogrom, ale każdy jest istotnym elementem współczesnego człowieka. Dlatego polecam tym, którzy są ciekawi takich rozmów, ich skutków , a co najważniejsze wniosków w nich płynących.

Polecam wyzwanie Polacy nie gęsi...

4 komentarze:

Sezon Literacki pisze...

Książkę mam na półce i niedługo na pewno przeczytam!

Beata N. pisze...

Oj, przydałby się taki poradnik...

Unknown pisze...

Z pewnością jest to interesująca pozycja. Jak wpadnie mi w łapki, to koniecznie przeczytam :)

Anytsuj pisze...

Takie pozycje są bardzo interesujące. W ogóle lubię rozmowy damsko- męskie na temat takich relacji. Mężczyźni mają zupełnie inny punkt widzenia niż my, kobiety i dzięki rozmowie z mężczyzną o związkach możemy się wiele nauczyć (oczywiście działa to w obie strony)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review