niedziela, 16 grudnia 2012

"Bohaterowie polskiej transformacji"

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:32

seria/cykl wydawniczy: I
wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
data wydania: marzec 2009
ISBN: 978-83-7414-606-7
słowa kluczowe: Polityka, Polska, Gospodarka, Ekonomia
kategoria: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ocena 5/6

13 grudznia każdego roku dzieją się podniosłe, kontrowersyjne i przerażające chwile. Jest to szczególny dzień w historii polskiego narodu. To tego dnia generał Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Można go uznać za początek wielkich zrywów polskiego społeczeństwa, by porzucić socjalizm i udać się w stronę demokratycznej Europy.

I choć socjalizm trwał jeszcze w Polsce kilka lat, to w tym czasie wykreowały się postacie, które po 1990 roku spełniły swoje niepowtarzalne rolę w czasach najważniejszych polityczno-ekonomicznych przemian .

Na 20-lecie polskiej transformacji gospodarczej powstała książka z dwudziestoma wywiadami z wyśmienitymi postaciami polskiej polityki czy gospodarki. Wywiady prowadzą dziennikarze, którzy byli i są ważnymi komentatorami polskiej rzeczywistości . A są między innymi : Kazimierz Krupa - redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika "Forbes", Małgorzata Mierżyńska- dziennikarka Pulsu Biznesu, Danuta Walewska , która zajmuje się transportem lotniczym i motoryzacją i inni .

Natomiast osobami, którzy podzieliły się swoim doświadczeniem, przeżyciami i wspomnieniami są m.in. : Leszek Barcelowicz, Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz, Irena Eris, Adam Góral, Jerzy Hausner, Jan Kulczyk, Wojciech Morawski, Krzysztof Olszewski, Janusz Palikot i inni.

Z książki tej dowiemy się wielu informacji, o których nie dowiedzielibyśmy się prawdopodobnie nigdy. Bohaterowie tej książki wyjawiają kulisy tamtejszej władzy. Czytelnik się dowie, jak trudno było podjąć niewygodne społecznie reformy, jak trudno było zmagać się z przeszłością , z zacofaniem oraz konkurentami, którzy kiedyś byli przyjaciółmi, teraz stają się opozycją. Dowiemy się również jak to było, gdy zakładało się pierwsze przedsiębiorstwa, z czym wtedy i teraz trzeba się zmagać i jakie są plusy i minusy obecnej sytuacji. Np. Jan Kulczyk zdradzi, jak się zarabia miliony, Jerzy Hausner opowie jak widzi obecnie zmiany np. w edukacji.

Można wymieniać tematy tych wywiadów, ale warto samemu sięgnąć po te pozycję, żeby się dowiedzieć wielu ciekawych informacji z ekonomiczno-politycznego świadka, również by pogłębić swój światopogląd na to, co nas otacza i co dzieje się na naszych oczach. Polecam serdecznie.

Polecam wyzwanie Polacy nie gęsi...

Książkę kupiecie w ...
3 komentarze:

karkam pisze...

Nie interesuję się polityką, raczej nie sięgnęłabym po tę książkę, ale na pewno znajdą się inne osoby, które chciałyby odbyć mentalną podróż do 1989 roku.

Anytsuj pisze...

Polityka mnie nie interesuje, chociaż czasem lubię ni z tego ni z owego poznać jakieś ciekawe aspekty minionych wydarzeń. Kto wie, może sięgnę:)

Scarlett pisze...

Jestem apolityczna :-)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review