wydawnictwo: Konsorcjum Akademicki Copernicus Center
data wydania: 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7886-005-1
liczba stron:331
kategoria: filozofia i etyka
Profesor Michał Heller urodził się w 1936 roku. Jest on wybitnym uczonym, kosmologiem, filozofem i teologiem. Heller w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów tworzących swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego.
Za wybitne osiągnięcia naukowe Michał Heller został uhonorowany w 2008 roku prestiżową Nagrodą Templetona.
„Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą” to kolejna książka Michała Hellera . W pozycji tej pisarz próbuje wyjaśnić kwestie przypadku. W filozoficzno-matematyczny sposób tłumaczy czytelnikowi , że wszystko nie jest ślepym przypadkiem i ,że w każdym prawdopodobnym wydarzeniu dostrzec misterne szczegółów interwencji Projektanta jakim jest Bóg. Z tej książki dowiadujemy się, że jeżeli liczymy na konkretyzacje przypadku, to możemy się sromotnie zawieźć , ponieważ przypadki niczego nie wyjaśniają, bo same wymagają wyjaśnienia. Są tak misternie wplecione w strukturę wszechświata, że bez niej tracą sens i nie mogą istnieć.
Uczony zastanawia się jaki sposób jest lepszy na określenie zasad przypadku. Matematyczna teoria prawdopodobieństwa czy może wiara w Boga. Porównuje liczne teorie uczonych , jak i ludzi wiary, by określić granice najbardziej do zaakceptowania. A czyni to w sposób prosty, bez górnolotnych objaśnień i zagmatwanego języka . Bo na co by się zdał język naukowy, jak jest to książka dla zwyczajnych ludzi, ciekawych owej kwestii.
Język jest poparty teoria-przykład, czyli skutek –przyczyna. Jest to szersze spojrzenie. Podsumowując całą tą wykładnie przypadki zajmują w strukturze całego wszechświata miejsce nieprzypadkowe…
Dla kogo jest tak lektura? Sam autor poleca ją każdemu, kto potrafi dostrzec głębie samego pytania o istotę przypadku. I ciekaw jest odpowiedzi.
Polecam wyzwanie Polacy nie gęsi...
Polecam wyzwanie Polacy nie gęsi...
1 komentarze:
Nie dla mnie taka książka, nie moje tematy :)
Publikowanie komentarza