czwartek, 20 grudnia 2012

"Narty.Dancing-Brydź w kurortach Drugiej Rzeczypospolitej" Maja i Jan Łozińscy

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:50

wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowe PWN
data wydania: 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-01-16490-4
liczba stron: 184
kategoria: albumy
ocena 5/6

Jakiś czas temu zachęcałam Was do zapoznania się z książką/albumem noszącym tytuł „Smaki dwudziestolecia”, która wyszła spod pióra Mai Łozińskiej. Dziś chciałabym polecić inny tytuł tejże pasjonatki przeszłości.
Tym razem jest to pozycja, którą Maja Łozińska napisała i stworzyła wraz ze swoim mężem Janem. Lektura nosi tytuł „Narty-Dancing-Brydź w kurortach Drugiej Rzeczypospolitej”.
Jak sam tytuł wskazuje autorzy w przypadku tej pozycji ponownie wracają do lat międzywojennych i skupiają się na życiu elit, czyli artystów, pisarzy czy polityków.
W odradzającej się Polsce to właśnie wspomniane elity sprawiły, że dziś możemy się cieszyć pięknie zagospodarowanymi kurortami, takimi jak: Zakopane, Hel, Gdynia, Gdańsk Krynica. Jeśli chodzi o Zakopane to zakończenie pierwszej wojny światowej i odzyskanie niepodległości rozpoczęły najznakomitszą epokę tego miasta. Wśród poetów, pisarzy, malarzy, arystokratów, polityków czy innych znakomitości królowała moda na jeżdżenie na nartach. A gdzie rozszerzyć swoje kręgi towarzyskie, jak nie tam, gdzie są wszyscy? Czyli w Zakopanem.

„Szlagony z kresów, Lu z Poznańskiego, aferzyści, Radziwiłłowie, zawodowi taternicy, Boy z Makuszyńskim, przemysł i handel, inteligencja, studenteria, suchotnicy, górale- wszystko mieszało się na Krupówkach- wspomina Witold Gombrowicz”

Po kurortach w górach podróżowało się specjalnymi pociągami, które były urządzane na styl paryski. Pociągi zwane rajdowymi jeździły od Jaremcza do Wisły.

Oprócz bogatego w wiedzę rozdziału o górskich miejscach wypoczynkowych, autorzy skrupulatnie opisują również kurorty uzdrowiskowe takie jak: Truskawiec, Jastrzębia Góra (która moim zdaniem latem jest przecudna), Jurata czy Spała i inne. W takich kurortach wypoczywali i leczyli swoje dolegliwości takie osobistości jak: prezydent Mościcki, premier Grabski i inni.

Książka jest pełna anegdot, fragmentów wspomnień i niepublikowanych fotografii dokumentujących letnie i zimowe wojaże m.in. : Piłsudskiego, Adolfa Dymszy, Hanki Ordonówny czy Witkacego.
Warto wspomnieć, że zamieszczone fotografię są bardzo dobrej jakości. Z nich poznamy nie tylko wybitne jednostki, ale i modę oraz obyczaje. Polecam , gdyż jest to pięknie wydany album obrazujący to , co było i miało wpływ na dzisiejsze „wypoczynkowe” czasy.

Polecam wyzwanie Polacy nie gęsi...

Książkę kupicie w


2 komentarze:

toska82 pisze...

Moja ciocia bardzo by się ucieszyła z tej książki ;) ja niestety raczej z niej zrezygnuje ;)

Unknown pisze...

PWN szaleje z XX - leciem, a ja powolutku staram się skompletować wszystkie te tytuły. To był piękny okres w historii obyczajowości, kultury i tradycji polskiej, który uwielbiam. A albumy PWN nie dość, że są dopracowane pod każdym względem, także edytorskim, to jeszcze przyciągają fantastycznymi zdjęciami.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review