wtorek, 15 stycznia 2013

Ścigani - "Spiritus Movers"

Autor: figlarneczytanie.pl o 15:15Powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie" w przypadku zespołu Ścigani doskonale się sprawdza. Któż z Was zna ten zespół pochodzący ze Śląska? Ja go nie znałam, ale gdy zobaczyłam okładkę, która muszę przyznać zmyliła mój trop , co do odgadnięcia jaki gatunek muzyczny reprezentuje grupa, postanowiłam ,że muszę się z nimi chociaż zapoznać. Stawiałam na rock, muzykę alternatywną. Poczytałam trochę na temat Ściganych  w internecie i dowiedziłam się , że grupa jest doceniana i ukonorowana wieloma nagrodami, chociażby takimi jak: III nagrody festiwalu im. Ryśka Riedla w 2003 i II miejsca na tym samym festiwalu w 2004 roku, zwycięzcą Grand Prix Sopot Blues Festival (2004), laureatem plebiscytu Blues Top "Odkrycie roku 2005", "Płyta Roku 2007" i "Wokalista Roku 2008".

Ścigani deklarują, że nie są typowym zespołem bluesowym, a że grają muzykę z gatunków rock, R&B, rock'n'roll, funk, soul, indie rock, rock alternatywny, southern rock, pop alternatywny, hard rock. Lecz w moim odczuciu w ich utworaj można odszukać wiele elementów charakterystycznych dla bluesa. Te cechy to tematyka utworów, w których dominują uczucia wyśpiewywane przez wokalistę ( miłość, wolność, zrezygnowanie, samotność itp), oraz wyraźne brzmienie gitary basowej czy perkusji. Po pierwszym przesłuchaniu płyty nie byłam zachwycona przyznam szczerze, ale po kolejnych razach przyznaję, że muzyka, którą tworzy zespół jest bardzo dobra i profesjonalna. Teksty, które z początku wydawały mnie się nijakie, z każdą kolejno wysłuchaną nuta nabierało sensu. Próbowałam sobie uzmysłowić z kim kojarzy mnie się głos wokalisty . Otóż styl śpiewu podchodzi pod stare, dobre brzmięnie zespołu Dżem. Pioseki są rytmiczne, kołyszące zmysły, doskonale skomponowane, z dobra nutą gitary (co w muzyce bardzo lubię). Zespół docenił sam Hołdys, wygłaszając oto taką opinię "najlepszy zespół w Polsce". Nie wiem, czy najlepszy, ale na pewno godny uwagi. Szkoda, że polskie radiostację, zaniedbują polskich artystów, bo wartościowych artystów na poslkim rynku muzycznym pojawia się jest coraz więcej. 

Teraz trochę faktów.
Zespół muzyczny powstały pod koniec 2001 w Rudzie Śląskiej. Założycielami są: Ryszard Rajca, Maciej Lipina i Jarosław Dobrzański, którzy poznali się na warsztatach Jawor Rock w Jaworznie tego samego roku.

Na ich dyskografię składają się trzy albumy studyjne: Nigdy więcej bluesa, Bez hamulców i "Spiritus Movens". Singel "Chce się żyć" z albumu Bez hamulców sklasyfikowany został na 3. miejscu Listy Przebojów warszawskiego Radia dla Ciebie; singiel "Ełyła" z płyty "Spiritus movens" dotarł do 1 miejsca listy TURBO-TOP w Anty Radiu gdzie gościł przez wiele miesięcy.*

Lubisz taki typ muzyczny , sięgnij, a nuż Ci się spodoba:)

*źródło wikipedia.pl


0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review