niedziela, 24 lutego 2013

"Gorzka czekolada" Lesley Lokko

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:23

tłumaczenie: Rafał Lisiński
tytuł oryginału: Bitter chocolate
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: sierpień 2010
ISBN: 978-83-247-1119-2
liczba stron: 544
kategoria: literatura piękna
ocena: 4/6

 Z twórczością Lesley Lokko spotkałam się już przy okazji "Pamiętne lato" TU.  W tamtej powieści pisarka pokazała, jak świetnie potrafi opisać obserwację ludzkich zachowań. Spodobało mnie się, jak w idealny sposób pokazała skomplikowaną naturę człowieka, jego przeżycia i obyczaje. Tym razem liczyłam na podobne wrażenia. Czy dostałam to czego oczekiwałam?

Trzy kobiety, niby nie związane ze sobą żadnymi koniugacjami, układami, więzami społecznymi, a jednak im dalej się czytelnik wgłębia w lekturę, to ten stan rzeczy zmienia się diametralnie.

Pierwsza bohaterka to Laura St Lazare, siedemnastoletnia Haitanka. Jest ona spadkobierczynią bogatej, a zarazem bardzo surowej babki, która wygnała matkę Laury z domu i wysłała ją na "zawsze" do USA. Czemu? Ponieważ matka Laury jako młoda dziewczyna ,ale przede wszystkim biała, zamożna, z nadziejami na przyszłość wdaję się w romans z ciemnoskórym Haitańczykiem. To właśnie Laura jest owocem tego związku i ku przerażeniu babki dziewczynka dziedziczy kolor skóry po ojcu.
Babka chowa dziewczynę w twardą ręką. Próbuje jej wpoić zasady, jakimi powinna kierować się panna z dobrego domu, choć piętno czarnej skóry nie jest łatwe do uniesienia.
Pewnego dnia Laura poznaje ciemnoskórego żołnierza z USA. Mężczyzna wprowadza Laurę  w świat seksu, alkoholu i pozornej wolności. Ale nic nie trwa wiecznie. Dziewczyna zachodzi w ciąże, a jej kochanek oznajmia jej, że jest żonaty. Babka wysyła wnuczkę do jej matki .....

Drugą bohaterką jest Ameliné, pracuje ona w domu babki Laury, głównie jako panna do towarzystwa dla Laury. Wspiera ona swoją "podopieczną" jak może, m.in. kryje jej potajemne schadzki z ukochanym. Jednak po jej odejściu postanawia opuścić dom swoich pracodawców i w końcu zacząć żyć bez tajemnic (która jest związana z jej przybyciem do domu St. Lazare). Rozpoczyna ona pracę w hotelu. Początki nie są łatwe .....
.
Kolejną bohaterką Melanie, która mieszka w bogatej dzielnicy Londynu. Jej rodzice są rozwiedzeni. Ojciec robi oszałamiającą karierę artystyczną (jest muzykiem) za oceanem i dla córki nie ma zbyt wiele czasu. Natomiast matka Melanie jest w  nowym związku. Pewnego dnia ojczym dziewczyny zaczyna uwodzić pasierbice. Matka orientuje się w całej sytuacji i ślepo zaczyna obwiniać córkę za ten stan rzeczy. Uważa, że to Melanie kokietuje, emanuje swoją młodością i seksualnością przed ojczymem, by odebrać go matce. Dziewczyna wyjeżdża do Stanów i zderza się z nieznaną i ciemną stroną amerykańskich elit.....

Jak już wcześniej wspomniałam bohaterki są inne,  ale jednocześnie bardzo podobne. Każda z nich czuje się zagubiona, osamotniona. Wszystkie trzy pragną miłości, niezależności i poczucia bezpieczeństwa. Każda z nich musi stawić czoło narastającym problemom, by jakoś zacząć układać sobie życie na nowo. Czy dadzą radę?

Autorka powieliła pewien schemat z "Pamiętne lato". Choć powinnam napisać, że było na odwrót, gdyż "Gorzka czekolada" była dziełem wcześniejszym od swojej następczyni. Jednak chodzi mnie o to, że bohaterek również jest trzy, ich życiowe ścieżki się ze sobą stykają. Pisarka próbuje w jak najbardziej nakreślić realizm chwili, otoczenia i społecznych nastrojów. Niewątpliwie zaletą tej powieści jest nakreślenie bohaterek. Pokazanie ich emocjonalnej strony, ich bolączek, problemów, ale też chwil szczęścia oraz niestrudzonego brnięcia do celu. 
Wadą w moim odczuciu są przydługie opisy otaczającego świata. Brakowało mnie trochę dynamiki, akcji i zaskoczeń. Ale biorąc do ręki kolejną książkę Lesley Lokko mogłam się tego spodziewać, że fabuła będzie toczyć się swoim torem, wolno, miarowo , aż do zakończenia. Pisarka ma taki styl i nie powinnam się czepiać.

Jest to książka dla tych, którzy lubią wgłębianie się w ludzką naturę, przeżywać wzloty i upadki z bohaterami. Ale też dla tych, którzy lubią trochę "pomieszanie z pogmatwaniem".

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Z książek Lokko, które się u nas ukazały nie czytałam własnie "Pamiętnego lata". "Gorzka czekolada" była w moim odczuciu średnia, najbardziej podobała mi się powieść "Jedna bogata, druga biedna". Po pewnym czasie powieści stają się schematyczne, ale mimo wszystko na "Pamiętne lato" nadal mam ochotę.

onaczytawszedzie pisze...

Mi osobiście styl autorki bardzo odpowiada. Lubię obyczajówki z nieśpieszną akcją, nastawione na emocje bohaterów. Gorzką czekoladę wspominam bardzo pozytywnie. Ale zgadzam się książka ma wady i zalety, z tym że tych drugich znacznie więcej :)

Tirindeth pisze...

Okładka jakoś odpycha, ale o samej autorce słyszałam wiele dobrego, więc w sumie czemu nie :)

Taki jest świat pisze...

Moze być ciewkawa :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review