niedziela, 24 lutego 2013

"Gorzka czekolada" Lesley Lokko

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:23

tłumaczenie: Rafał Lisiński
tytuł oryginału: Bitter chocolate
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: sierpień 2010
ISBN: 978-83-247-1119-2
liczba stron: 544
kategoria: literatura piękna
ocena: 4/6

 Z twórczością Lesley Lokko spotkałam się już przy okazji "Pamiętne lato" TU.  W tamtej powieści pisarka pokazała, jak świetnie potrafi opisać obserwację ludzkich zachowań. Spodobało mnie się, jak w idealny sposób pokazała skomplikowaną naturę człowieka, jego przeżycia i obyczaje. Tym razem liczyłam na podobne wrażenia. Czy dostałam to czego oczekiwałam?

Trzy kobiety, niby nie związane ze sobą żadnymi koniugacjami, układami, więzami społecznymi, a jednak im dalej się czytelnik wgłębia w lekturę, to ten stan rzeczy zmienia się diametralnie.

Pierwsza bohaterka to Laura St Lazare, siedemnastoletnia Haitanka. Jest ona spadkobierczynią bogatej, a zarazem bardzo surowej babki, która wygnała matkę Laury z domu i wysłała ją na "zawsze" do USA. Czemu? Ponieważ matka Laury jako młoda dziewczyna ,ale przede wszystkim biała, zamożna, z nadziejami na przyszłość wdaję się w romans z ciemnoskórym Haitańczykiem. To właśnie Laura jest owocem tego związku i ku przerażeniu babki dziewczynka dziedziczy kolor skóry po ojcu.
Babka chowa dziewczynę w twardą ręką. Próbuje jej wpoić zasady, jakimi powinna kierować się panna z dobrego domu, choć piętno czarnej skóry nie jest łatwe do uniesienia.
Pewnego dnia Laura poznaje ciemnoskórego żołnierza z USA. Mężczyzna wprowadza Laurę  w świat seksu, alkoholu i pozornej wolności. Ale nic nie trwa wiecznie. Dziewczyna zachodzi w ciąże, a jej kochanek oznajmia jej, że jest żonaty. Babka wysyła wnuczkę do jej matki .....

Drugą bohaterką jest Ameliné, pracuje ona w domu babki Laury, głównie jako panna do towarzystwa dla Laury. Wspiera ona swoją "podopieczną" jak może, m.in. kryje jej potajemne schadzki z ukochanym. Jednak po jej odejściu postanawia opuścić dom swoich pracodawców i w końcu zacząć żyć bez tajemnic (która jest związana z jej przybyciem do domu St. Lazare). Rozpoczyna ona pracę w hotelu. Początki nie są łatwe .....
.
Kolejną bohaterką Melanie, która mieszka w bogatej dzielnicy Londynu. Jej rodzice są rozwiedzeni. Ojciec robi oszałamiającą karierę artystyczną (jest muzykiem) za oceanem i dla córki nie ma zbyt wiele czasu. Natomiast matka Melanie jest w  nowym związku. Pewnego dnia ojczym dziewczyny zaczyna uwodzić pasierbice. Matka orientuje się w całej sytuacji i ślepo zaczyna obwiniać córkę za ten stan rzeczy. Uważa, że to Melanie kokietuje, emanuje swoją młodością i seksualnością przed ojczymem, by odebrać go matce. Dziewczyna wyjeżdża do Stanów i zderza się z nieznaną i ciemną stroną amerykańskich elit.....

Jak już wcześniej wspomniałam bohaterki są inne,  ale jednocześnie bardzo podobne. Każda z nich czuje się zagubiona, osamotniona. Wszystkie trzy pragną miłości, niezależności i poczucia bezpieczeństwa. Każda z nich musi stawić czoło narastającym problemom, by jakoś zacząć układać sobie życie na nowo. Czy dadzą radę?

Autorka powieliła pewien schemat z "Pamiętne lato". Choć powinnam napisać, że było na odwrót, gdyż "Gorzka czekolada" była dziełem wcześniejszym od swojej następczyni. Jednak chodzi mnie o to, że bohaterek również jest trzy, ich życiowe ścieżki się ze sobą stykają. Pisarka próbuje w jak najbardziej nakreślić realizm chwili, otoczenia i społecznych nastrojów. Niewątpliwie zaletą tej powieści jest nakreślenie bohaterek. Pokazanie ich emocjonalnej strony, ich bolączek, problemów, ale też chwil szczęścia oraz niestrudzonego brnięcia do celu. 
Wadą w moim odczuciu są przydługie opisy otaczającego świata. Brakowało mnie trochę dynamiki, akcji i zaskoczeń. Ale biorąc do ręki kolejną książkę Lesley Lokko mogłam się tego spodziewać, że fabuła będzie toczyć się swoim torem, wolno, miarowo , aż do zakończenia. Pisarka ma taki styl i nie powinnam się czepiać.

Jest to książka dla tych, którzy lubią wgłębianie się w ludzką naturę, przeżywać wzloty i upadki z bohaterami. Ale też dla tych, którzy lubią trochę "pomieszanie z pogmatwaniem".

4 komentarze:

LENA pisze...

Z książek Lokko, które się u nas ukazały nie czytałam własnie "Pamiętnego lata". "Gorzka czekolada" była w moim odczuciu średnia, najbardziej podobała mi się powieść "Jedna bogata, druga biedna". Po pewnym czasie powieści stają się schematyczne, ale mimo wszystko na "Pamiętne lato" nadal mam ochotę.

Justyna Chaber - jusssi pisze...

Mi osobiście styl autorki bardzo odpowiada. Lubię obyczajówki z nieśpieszną akcją, nastawione na emocje bohaterów. Gorzką czekoladę wspominam bardzo pozytywnie. Ale zgadzam się książka ma wady i zalety, z tym że tych drugich znacznie więcej :)

Tirindeth pisze...

Okładka jakoś odpycha, ale o samej autorce słyszałam wiele dobrego, więc w sumie czemu nie :)

Taki jest świat pisze...

Moze być ciewkawa :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review