wtorek, 5 lutego 2013

"Lalki w ogniu. Opowieści z Indii" Paulina Wilk

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:45

seria/cykl wydawniczy: Bieguny
wydawnictwo: Carta Blanca
data wydania: październik 2011 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-77050-42-2
liczba stron: 259
słowa kluczowe: Indie
kategoria:literatura faktu
ocena poza skalą

Indie zawsze mnie fascynowały. Czytam wszystko, co wpadnie mi w ręce. Ostatnio ujrzałam niby podróżniczą książkę o tym kraju, a jednak jest ona zdecydowanie inna niż pozostałe, które do tej pory miałam okazję poznać. Opisana przeze mnie książka to „Lalki w ogniu” autorstwa dziennikarki, pisarki i podróżniczki  Pauliny Wilk.

Jest to książka bardzo barwna, erudycyjna, posiadająca głęboki sens. Po przeczytaniu widać, jak wiele pracy , serca i spostrzeżeń włożyła w nią Paulina Wilk. Jest to efekt wieloletnich podróży do Indii, włożonego zaangażowania, by poznać tę kulturę dogłębnie i rzeczowo..
Jak mówi sama dziennikarka - Indie to nie tylko Kraj, w którym jest, ale będąc już w Polsce dużo o nim czyta oraz śledzi informacje o tym kraju na bieżąco.

Indie to skomplikowana, stłamszona , trudna do zrozumienia ,barwna, intensywna rzeczywistość. I taka jest ta pozycja, czyli dynamiczna , a momentami ekstremalna. Pełna opisów, orientalnych znaczeń i sytuacji obfitujących w  radości i smutki.

Dlatego dziennikarka stosuje język subtelny i delikatny. Piszę o rzeczach typowych i prozaicznych. Takich , jak poranna toaleta ludności w miastach wprost na ulicy , na torach kolejowych , pod publicznymi „prysznicami”, przechodząc do ciężkiej pracy Hindusów, po rzeczy święte , wyjątkowe , niezmienne czyli wierzenia i związane z nimi obyczajami. 
 Paulina Wilk opisuje dantejskie sceny, którą dzieją się bardzo często wśród społeczności Hinduskiej. Chodzi mnie mianowicie o byt i życie kobiet – tych biednych, samotnych w tłumie, ale też te które mogą się poszczycić wyższym statusem społecznym i wykształceniem , gdyż nawet to nie daje im poczucia bezpieczeństwa.Kobiety na wsi znikają w niewyjaśnionych okolicznościach (najczęściej zostają zamordowane, a rodzina zgłasza samobójstwo). W Indiach stosuje się selekcję płodów. Młode przyszłe matki nie mają w tej kwestii  nic do powierzenia. Są pozbawione jakiekolwiek wsparcia ze strony nawet najbliższych jej kobiet. Te traumatyczne przeżycia są ukryte pod grubą powłoką milczenia. Kobiety w Indiach zaraz po ślubie są odseparowane od swych rodzin i zamieszkuje w wielopokoleniowym domu męża. Tam zderzają się ze światem, który jest jim kompletnie obcy i słyszy życzenia „obyś miała wielu synów”, gdyż to syn ma być jej oparciem na starość. Kobieta , która owdowieje, często zostaje spalona wraz z ciałem męża. Wiele kobiet godzi się z takim losem, gdyż jako wdowy są pozostawione same sobie. Krewni , sąsiedzi o niej zapominają i często wdowy umierają nie koniecznie z przyczyn naturalnych , a z powodu chorób oraz niedożywienia.


Prawo w Indiach też nie jest dla kobiet łaskawe. Gwałty , brutalne pobicia oraz zabójstwa są na porządku dziennym.  Bierze się to z tego, że Hindusi traktują kobiety jak gorsze istoty.  Przyczyna takiego postrzegania niewiast leży głęboko zakorzenionej kulturze i to przekonanie dominuje nie tylko na wsiach , które wiodą tradycyjny styl życia, ale także w liberalnych i nowoczesnych środowiskach.  

Podróżniczka także zamieściła wiele osobistych i własnoręcznie robionych fotografii , które tu zamieszczam.
Człowiek czytając tę książkę będzie zachwycony i przytłoczony  Dziennikarka opowiada o tym, jak Europejczyk, który zawita do Indii czuje się zagubiony w tym wielkim chaosie, który jest trudny do okiełznania oraz przedstawia nam ten kraj jako przysłowiową studnie bez dna, w której można się dokopywać wielu faktów, informacji i nieznanych treści.
„Lalki ogniu”, moim zdaniem to nie jest typowa książka podróżnicza. Jest to przekrój tego co nieznane, a tak ważne , gdyż Indie stają się ekonomiczną potęgą

                                                                    Paulina Wilk

Zapraszam do wyzwania POLACY NIE GĘSI ...

5 komentarze:

AnnRK pisze...

Już się nie mogę doczekać, kiedy dostanę mój egzemplarz. Zamówiłam ilustrowane wydanie specjalne. Takie małe szaleństwo nadwyrężające portfel, ale za to ile radości dostarczyło. :)

Taki jest świat pisze...

Mam w planach :)

toska82 pisze...

Jakoś tak wyszło, że do tej pory za bardzo Indiami się nie interesowałam, nie sięgałam po książki z nimi związane, ale ta wydaje mi się inna, i myślę, że mogłaby mi się spodobać!

Literutopia pisze...

Narobiłaś mi wielkiej ochoty na tą książkę. Indie to wspaniały kraj, pełen sprzeczności i fantazji. Barwny, a jednocześnie przewidywalny. Chyba nie czytałam jeszcze niczego, co byłoby osadzone w takich realiach, dlatego tym większa moja ochota, aby spróbować.

Pozdrawiam

Anna Omiecińska pisze...

Zgadzam się, że rewelacyjna książka. Piszesz, że fascynują cię Indie - możesz polecić coś jeszcze ciekawego na temat tego kraju?

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review