niedziela, 17 lutego 2013

Minister Boni chcę zamknąć/przekształcić biblioteki szkolne. Co wy na to?

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:49


Ostatnio oglądałam program, gdzie usłyszałam, że minister administracji i cyfryzacji wysunął pomysł, aby zamykać/ przekształcać biblioteki szkolne. Swój pomysł tłumaczył tym, że po polączeniu kompetencji/miejsca biblioteki szkolnej z biblioteką miejską itp. byłyby większe środki na wydatki biblioteczne. 

Dziś znalazłam konkretne dane i chciałabym się z wami nimi podzielić i zapoznać się z waszym  zdaniem na ten temat.

Ja osobiście jestem oburzona tym faktem. Wiele bibliotek szkolnych, to biblioteki w szkołach na wsiach. Zgoda, czasami w większych wsiach są tzw. biblioteki gminne , ale nie zawsze taki fakt występuje. Rozumiem, że celem tych zabiegów jest  "odmóżdżenie" młodego wyborcy i ukształtowanie ich na swoją modłę. Szkoda, że durne reformy edukacji władzy ustawodawczej nie wystarczają i wyciągają swoje "brudne" łapy po książki, których dawno już w swoich rękach nie trzymali. Wolą się nagradzać, zamiast dotować i propagować czytelnictwo w Polsce, a tym samym edukować i wychowywać świadomych i światłych obywateli.

"Pomysł ministra administracji Michała Boniego (59 l.), aby w ramach oszczędności zamykać szkolne biblioteki i ich funkcję przekazywać bibliotekom publicznym, wywołał oburzenie w całym kraju. W weekend Fakt pokazał, czym plany resortu administracji mogą się skończyć.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje zmiany w świadczeniu usług przez jednostki samorządu terytorialnego. ZNP twierdzi, że doprowadzą one do likwidacji młodzieżowych domów kultury oraz szkolnych bibliotek.
Ustawa proponowana przez MAiC ma poprawić warunki świadczenia usług na rzecz mieszkańców przez jednostki samorządu terytorialnego. Bardziej elastyczne przepisy mają umożliwiać jednostkom samorządu wybór sposobu wykonywania zadań publicznych.
Problem w tym, że ustawa ma znieść wymóg organizowania przez samorząd odrębnych bibliotek szkolnych, których zadania będzie mogła wykonywać biblioteka publiczna - czytamy w serwisie oswiata.abc.com.pl.
Członkowie ZNP obawiają się, że takie zmiany mogą doprowadzić do likwidacji bibliotek szkolnych, młodzieżowych domów kultury i pałaców młodzieży oraz likwidacji obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej w szkołach i placówkach oświatowych

Jak przekonywali nas nauczyciele i rodzice uczniów ze szkoły w Turośli Dolnej na Podlasiu, efekt będzie jeden: gmina zamknie bibliotekę w szkole, to dzieci przestaną czytać książki. Bo do biblioteki publicznej mają kilka kilometrów. Dziś przedstawiamy ocenę pomysłów ministra przez ludzi sztuki oraz byłych ministrów kultury i edukacji. Jak łatwo się domyślić, nie mają o planach ministra Boniego najlepszego zdania.
Ludzie kultury i byli ministrowie edukacji krytykują Michała Boniego
Tomasz Jastrun (63 l.), poeta i publicysta: Książka to kapitał
- Obserwujemy koniec świata książki, może dobrze byłoby ten koniec trochę oddalić. Książka przechodzi do audiobooków, e-booków itd. Książka jest dziś dla wielu za droga, w wielu domach nie ma w ogóle książek. Bliskość książek w szkole, możliwość wypożyczenia ich to jest kapitał. Nawet jeśli tylko nieliczne dzieci będą z tego korzystać. Dla dzieci z domów, w których nie ma zbyt dużej kultury, obecność biblioteki szkolnej to jakiś znak.
prof. Henryk Samsonowicz (83 l.), historyk, były minister edukacji: Nie można tak oszczędzać
- Jak nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Można oszczędzać na wszystkim, ale nie na oświacie. Tym bardziej że biblioteka szkolna ma to do siebie, że łatwiej jest uczniom z niej korzystać niż z publicznej. Zlikwidujmy wszystkie szkoły, to będzie jeszcze więcej oszczędności.
Kazimierz Michał Ujazdowski (49 l.), polityk PiS, były minister kultury: Biblioteki trzeba wspierać
- Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o poziom czytelnictwa. Nie jestem pewien, czy to jest sfera, którą powinien się teraz zajmować rząd. Należałoby wesprzeć placówki, które istnieją, pomyśleć, skąd wziąć pieniądze na zakup nowości wydawniczych.
Izabella Cywińska (78 l.), reżyser, była minister kultury: Książki uczą
- Ludzie i tak mało czytają . Marzy mi się biblioteka publiczna w szkole, otwarta na lokalną społeczność. To ożywiłoby szkołę, bo ludzie przychodziliby do niej również po to, żeby wypożyczyć książkę. W mniejszej miejscowości stałaby się centrum kultury. Dyrekcja szkoły powinna sobie dać z tym radę. Na pewno nie można dzieciom zabierać biblioteki spod ręki. Jeśli młodzi ludzie nie wyrobią w sobie nawyku czytania, to nie będą czytać również jako dorośli.
Anna Mucha (33 l.), aktorka: To jeszcze odwołajmy lekcje!
- Uważam, że powinno się jeszcze odwołać lekcje polskiego i matematyki, to też będzie oszczędność, mniej zapłaci się nauczycielom. Dzieciaki zamiast siedzieć w bibliotekach, będą teraz miały więcej czasu na kopanie kartofli na przykład. Nawet nie na siedzenie przed komputerem, bo do tego trzeba umieć czytać.
Piotr Pręgowski (59 l.), aktor: Materac za nieczytanie
- Kiedyś, gdy byłem małym chłopcem, za największą liczbę przeczytanych książek w szkolnej bibliotece dostałem w nagrodę dmuchany materac. Ciekawe, czy skoro biblioteki zostaną zlikwidowane, to minister zafunduje dzieciakom taki dmuchany materac albo pompkę.
Małgorzata Kosik (40 l.), prezenterka: Głupi pomysł
- To bardzo głupi pomysł. Przecież nie każdego rodzica stać na to, aby kupować dziecku lektury czy inne książki. Efekt może być taki, że po prostu dzieci nie będą miały przeczytanych lektur.
Andrzej Rybiński (64 l.), piosenkarz: Niech minister likwiduje swoje poglądy
- Najlepiej niech pan Boni zlikwiduje swoje poglądy. To, co robi, jest skierowane przeciwko niezwykle istotnej rzeczy - kulturze. A to, co zostanie po nas, to kultura, sztuka. Ja mam nadzieję, że pamięć po Bonim szybko zginie. To są oszczędności małej wielkości. To jest porażające.
Laura Łącz aktorka: W bibliotekach dużo się dzieje
- Biblioteki są miejscem, w którym dużo się dzieje. Spotkania z pisarzami, malarzami. To miejsce, w którym dziecko ma pierwszy kontakt z książką. Właśnie dlatego takie biblioteki powinny mieć najlepsze pozycje, bo w młodym wieku wyrabia się gust literacki. Jeśli dziecko będzie miało daleko do biblioteki, może w ogóle tam nie zajrzeć.
Zygmunt Chajzer (59 l.), prezenter: Bzdurny pomysł
- To jest najbardziej bzdurny pomysł, na jaki można wpaść. Dzieci i tak już mało czytają. A jak zlikwiduje im się biblioteki szkolne, to pewnie w ogóle przestaną. Z resztą jest kryzys, ludzie nie mają pieniędzy, podręczniki są coraz droższe, jedyna nadzieja właśnie w szkolnych bibliotekach. Chyba że nasz rząd wymyśli inną opcję. Na przykład dostęp do książek, materiałów przez Internet."

*żródło cytowanego artykułu : http://www.se.pl, http://natablicy.pl


4 komentarze:

Aneta Wojtiuk pisze...

I jak tu czytelnictwo ma nie upadać, skoro biblioteki chcą likwidować...?

Claudine pisze...

To jest straszne co się na tym świecie zaczyna dziać, a u nas w Polsce to już w ogóle. Ja uwielbiam moją bibliotekę szkolną i wiem, że gdyby ją zlikwidowali na pewno dużo osób przestałoby czytać. Mimo iż mieszkam w mieście i do biblioteki publicznej mam niedaleko uważam, że to okropny pomysł. W szkolnej bibliotece stawiają na literaturę młodzieżową, a w publicznych są zwykle stare książki lub strikte dla dorosłych. I jak tu ma wyrosnąć mądre społeczeństwo? To jest straszne i oburzające!

Paula pisze...

Nie wierzę! biblioteki nie są ważne tylko dla czytelników, ale również dla wydawnictw, które kierują tam swoje książki dzięki czemu mają dochód.

Anonimowy pisze...

annia
Pan MInister taką propozycją w moich oczach i nie tylko kompletnie się skompromitował!!!!.Czy był kiedykolwiek w bibliotece szkolnej??? A może za czasów uczniowskich omijał ją z daleka i dlatego taki chory pomysł???Panie MInistrze ANALFABETYZACJI MÓWIMY PANU STOP!!!!!!!!!!!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review