środa, 20 lutego 2013

"Telefon od anioła" Guillaume Musso

Autor: figlarneczytanie.pl o 23:04

tłumaczenie: Joanna Prądzyńska
tytuł oryginału: L'appeal de l'ange
wydawnictwo: Albatros
data wydania: wrzesień 2012 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-7659-839-0
liczba stron: 416
kategoria: Literatura piękna
ocena 6/6

Odkąd przeczytała powieść pt. "Potem" jestem wierną fanką francuskiego pisarza Guillaume Musso. Postanowiłam, że zapoznam się z każdą dostępną publikacją, która wyszła spod jego pióra. Mam za sobą już Potem (TU) oraz Będziesz tam? (TU). Tym razem sięgnęłam po "Telefon od anioła" i znów pisarz mnie zaczarował i opętał moje myśli historią, która pozostanie ze mną na bardzo długo.

Główna bohaterką jest Madeline Greene- Angielka, która była kiedyś policjantką. Zajmowała się ona porwaniem młodej dziewczyny, lecz, gdy dowiaduje się o jej śmierci przeżywa załamanie nerwowe i próbuje popełnić samobójstwo. Na szczęście nie udaje się jej. Kobieta postanawia rzucić pracę policjantki i przeprowadza się do Francji, by otworzyć kwiaciarnie. Ma narzeczonego i próbuje na nowo odnależć siebie. Jednak wydarzenia z przeszłości wywierają piętno na jej dotychczasowe życie i nie dają o sobie zapomnieć....

Mamy również bohatera, którym jest Jonathana  Lempereur- były milioner i kreatywny i szanowany szef kuchni. Teraz jest bankrutem i do tego rozwodnikiem. Jest on rozgoryczony , czuje się osamotniony i zdradzony przez byłą żonę, którą kochał nad  życie. Ale jest również szczęśliwym ojcem fantastycznego syna.

Do spotkanie naszych bohaterów dochodzi na nowojorskim lotnisku. Oboje w nie najlepszych  humorach nie mają wyjścia i muszą siedzieć przy jednym stoliku. Oboje nie są zadowoleni z tego faktu i nie wywierają na sobie pozytywnego wrażenia.  W pośpiechu i harmidrze nieoczekiwanie para nieświadomie zamienia się telefonami komórkowymi. Kobieta wraca do Francji i zaczyna się kłopot z wymianą komórek na te właściwe. Z początku, każda z postaci chcę szybko zakończyć tę kłopotliwą sytuację, jednak ciekawość jest większa niż się mogło wydawać. Oboje zaczynają "grzebać" w telefonie tego drugiego, a w nich są ukryte głębokie, bolesne tajemnice ....
Czy dowiemy się czemu Madeline nie udało się uratować porwanej dziewczynki? Co ją łączyło z gangsterem? Czemu udaje przed narzeczonym, że leczy się z bezpłodności?  A Jonathan? Co on ukrywa? Czemu już nie piszę książek kulinarnych? Czemu, żona która go ponoć kocha porzuciła go? Jak odpowiedzi na te pytania wpłyną na losy bohaterów?

Musso jest znany z "magicznego" pióra, a tym razem jest to "kryminalny" styl.  Ponieważ Madeline i Jonathana połączy tajemnica i powiązania sprzed lat, o których nie mieli zielonego pojęcia. Zawiązuje się między nimi wyjątkowe porozumienie . Odnajdują oni w sobie pokłady wiary we współny cel, jednocześnie jedno pomaga drugiemu w odnalezieniu zagubionej wiary w siebie.

Pisarz stworzył historię, która siłą rzeczy powinna urzecz każdego. Bohaterowie są ciekawi, nieszablonowi pełni realistycznych cech. Ich życie wewnętrzne wzbudza w czytelniku poczucie sympatii oraz empatii dla ich przeżyć.  Musso ma w sobie to coś, to co sprawia, że nuda podczas czytania nie ma miejsca. Tym razem zamiast elementu romantyzmu postawił na zagadkę, kryminalną tajemnicę i bardzo dobrze. Dzięki temu udowadnia swoje mistrzostwo i mam nadzieje, że kiedyś napiszę jakiś wybitny thriller, który zmrozi krew w żyłach.
Warto wspomnieć jeszcze o konstrukcji powieści. Składa się ona z trzech części , a każda niesie nowe wątki, by zakończyć się wstrząsającym zakończeniem.

Podsumowując mogę tylko rzec POLECAM!!!  

Zapraszam do wyzwania 3PIK

10 komentarze:

Małgorzata pisze...

Ach, muszę tę książkę w końcu sobie kupić! :)

BooksHunter pisze...

Och bardzo chcę sobie skolekcjonować książki tego pisarza, w swoim dobytku mam Potem ;) Telefon od anioła jest moim priorytetem ;)

Unknown pisze...

Nie znałam tego pisarza, a widzę że warto się z nim zapoznać, będę miała na uwadze tę książkę.

Unknown pisze...

Jeszcze nie zetknelam sie z pisarstwem Musso, chociaz na polce juz wieki stoi "Poniewaz cie kocham", moze sie skusze?
Musz esie przekonac, na czym polega fenomen tego pisarza i dlaczego wiekszosc po przeczytaniu jego ksiazek popada w zachwyt.

Pozdrawiam serdecznie.

Taki jest świat pisze...

Polecenie godne uwagi :)

toska82 pisze...

Muszę w końcu poznać twórczość Musso!

Miłośniczka Książek pisze...

Bardzo zachęcająca recenzja. Zwrócę więc uwagę na ten tytuł :)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Już kiedyś miałam ochotę na tę powieść, a i Twoja recenzja utwierdziła mnie w tym przekonaniu :)

MoznaPrzeczytac.pl pisze...

Jakby ktoś szukał recenzji tej książki to zapraszamy do nas ;-)
http://moznaprzeczytac.pl/telefon-od-aniola-guillaume-musso/

Anonimowy pisze...

Tę powieść zaczęłam czytać, lecz niestety losy tak pokierowały ,że musiałam przerwać ,ale czytałam inne książki Musso"Jutro" i "Central Park" wciągające i aż prosi się aby przeczytać inne książki tego autora, a "Telefon od anioła" muszę dokończyć..Polecam, świetna literatura :).
fanka Musso

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review