sobota, 16 lutego 2013

"Wiśniowy dworek" Katarzyna Michalak

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:51

__________________


seria/cykl wydawniczy: Seria owocowa tom 4
wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
data wydania: listopad 2012
ISBN: 978-83-08-05012-5
liczba stron: 312
słowa kluczowe: literatura polska
kategoria: Literatura piękna
ocena 6/6O twórczości Katarzyny Michalak można napisać wszystko, tylko nie to, że jest ona jednostajna i nudna. Z każda kolejną lekturą utwierdzam się w przekonaniu, że w tej drobnej kobiecie drzemią nieskończone pokłady pomysłowości  i , że nie jednym nas czytelników pisarka jeszcze zaskoczy.

Na mojej tęczowej półeczce zagościła piękna, soczysta, zielona okładka.  Powieść  nosi tytuł „Wiśniowy dworek” i jest kolejnym dopełnieniem tzw. Owocowej serii. Skądinąd wiadomo już, że wierni fani twórczości Katarzyny Michalak będą i z pewnością z zapartym tchem oczekują na kolejny tytuł z tej serii, czyli „Jabłoniowe wzgórze”. Ale wracając do tematu „Wiśniowego dworku”. O czym jest ta pozycja?

Przenosimy się na wieś, aż pod litewską granicę. Tam w starym tzw. Wiśniowym dworku mieszka Danusia- nauczycielka i propagatorka szeroko okrojonej pomocy władz samorządowej dla jej podopiecznych. Danusia pochodzi z wielodzietnej rodziny i jest ostatnim dzieckiem swoich rodziców. Matka kobiety zmarła przy porodzie, a ojciec wychował ją jak mógł, lecz oszczędził jej czułych, ojcowskich uczuć. Całe rodzeństwo nauczycielki wyruszyło w świat, by tam odnaleźć swoje miejsce na ziemi i podobnie czyni Danusia. Tyle, że Danusia zagląda do starego i schorowanego ojca i obdarza go taką opieką, jaką tylko może. 

Danusia jest osobą bardzo skromna, prostolinijną i niezwykle życzliwą dla każdego. Jest bardzo aktywnie społecznie, choć stroni od bezpośrednich kontaktów z sąsiadami. Pewnego dnia do jej drzwi puka tajemniczy sąsiad, które przekazuje jej przesyłkę, w której kobieta zostaje poinformowana, że została doceniona w swojej pracy i w nagrodę zafundowano jej pobyt w luksusowym hotelu w kurorcie…

Drugą bardzo ważną bohaterką jest Danuta ( tak , tak to również jest Danusia jakby nie patrzeć). Danuta jest dzieckiem pary lekarzy. Jest kobietą wykształconą, obytą w świecie biznesu oraz spełnia się w swojej pracy, choć już powoli zauważa, ze praca to nie wszystko. Pewnego dnia (podobnie jak do jej imienniczki z Wiśniowego dworku ) do drzwi jej mieszkania puka sąsiad i wręcza jej przesyłkę , w której także jest zaproszenie do tegoż samego hotelu co Danusia.

Kobiety się spotykają i zmienia się ich cały świat…. Jak? I dlaczego? Kim jest tajemniczy doręczyciel przesyłek i czego chcę od obu kobiet?

Powieść jest fantastyczna. Nie będę zdradzać szczegółów, bo są wśród czytelników ci, którzy mają te lekturę jeszcze przed sobą. Napiszę tyle, że autorka każdą kolejną książką potwierdza swój kunszt pisarski i to, że ludzka natura, tak dobra strona , jak i ułomności nie są jej obce ani obojętne. Akcja dzieje się szybciutko, dostarczając kolejne wrażenia. Znajdziecie w niej miłość, zazdrość, aferę finansową, trochę strachu, troski o najbliższe osoby, pościgi (może nie dosłowne, ale dochodzenie policyjne będzie). Czytelnik się nie nudzi. A wręcz, odwrotnie zatraca się w losach bohaterek i próbuję rozwiązać wszelkie zagadki , jakie na nas czyhają przy przewracaniu kolejnej strony. 

Gdy się kończy tę powieść czuje się niedosyt. Prosi się o więcej i dostrzega pewne niedomówienia, które być może są kolejnym rozwidleniem czytelniczej ścieżki do następnej fantastycznej historii. Sobie i Wam tego życzę.

9 komentarze:

Paulina K. pisze...

Mam coraz większą ochotę na tą serię ;) Już niedługo !

toska82 pisze...

Mam za sobą tylko pierwszą z tej serii ale mam nadzieję, że uda mi się zebrać całą serię!!!

Aneta Wojtiuk pisze...

Liczę, że autorka napisze kontynuację, bo książka jest świetna! :)

Miłośniczka Książek pisze...

zgadzam się w 100%, książka jest świetna! :D

Jola pisze...

To fantastyczna książka ,jak wszystkie książki tej autorki.

wloczykijka6 pisze...

Strasznie mnie zachęciła Twoja recenzja - a taka lektura byłaby świetną odskocznią od okropnej zimy. A Danuta i Danusia - ciekawy pomysł na tak różne od siebie bohaterki, ale mam przeczucie, że mają coś wspólnego..A może będzie mowa o rodzeństwie bądź o dawnych przyjaźniach? Zapisuję tytuł i autorkę, bo opis zdecydowanie na plus. (No i to nie przypadek, że akurat przed przeczytaniem wpisu zjadłam owsiankę z wiśniami :)

Taki jest świat pisze...

Wciąż seria przede mną :)

Sylwia_85 pisze...

Czytałam i także byłam zachwycona :)
P.s. W środę premiera 3 części "Sklepiku..." :)

Małgorzata pisze...

Ocena mówi sama za siebie :) Muszę tę książkę zdobyć :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review