wtorek, 26 marca 2013

"Babilon" Camilla Ceder

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:11

                                                          
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: listopad 2012
ISBN: 9788375543926
liczba stron: 420
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5+/6
 Camila Ceder urodziła się w 1976 roku. Mieszka i tworzy w szwedzkim mieście Göteborgu. Jej debiutem literackim jest powieść "Śmiertelny chłód, która na polskim rynku ukazała się w 2012 roku. Oprócz pisania pracuje ona również pracą zawodową. Pracuje jako kurator i pracownik socjalny.

"Babilon" jest drugą jej powieścią, gdzie dominującymi bohaterami są: dziennikarka Seja Lundberg oraz komisarz policji Christian Tell.

"Śmiertelnego chłodu" nie czytałam, ale mam zamiar ten fakt zmienić, gdyż styl i sposób opisywanej fikcji przez pisarkę bardzo wpasował się w mój gust. Czemu? O tym za chwilkę. Teraz słów kilka o fabule...

W zamożnej dzielnicy miasta  Göteborga dochodzi tam do brutalnego zabójstwa, którego ofiarami padają kobieta i mężczyzna.  Zamordowaną kobietą okazuje się profesorka archeologii Ann-Marie Kaprov i jej student Henrik Samuelsson. Początkowo policja przyjmuje motyw zazdrości. Czyli, że zamordowani mieli romans i pojawiła się osoba trzecia. Jednak sprawa, by wtedy była zbyt prosta do rozwiązania. Pojawiają się nowe fakty, które zaskakują i przysparzają konieczność zmiany prowadzenia śledztwa. Nowy wątek, który się z biegiem czasu pojawia to możliwość nielegalnego handlu antykami, m.in. tysiącletnimi statuetkami skradzionymi z muzeum w Bagdadzie podczas inwazji USA....

Gdy zobaczyłam okładkę tej pozycji wiedziałam już, że przepadnę. Nie myliłam się. Zachęta wydawcy, że jest to lektura idealna dla wielbicieli Camilli Lackberg nie miało dla mnie znaczenia, gdyż nie znam jeszcze tej akurat pisarki, ale jeśli obie panie są porównywalne do siebie , to koniecznie muszę to zmienić

Co mnie urzekło, to to, że intryga kryminalna została skonstruowana niemal perfekcyjnie i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Akcja dzieje się naprzemiennie - raz szybciej, raz wolniej. Czytelnik dzięki takiemu zwolnieniu ma możliwość pogłówkowania, przemyślenia i poukładania faktów. Uważam, że interesującym zabiegiem była retrospekcja i powrót do dawnych wydarzeń, co nakreśla cała zawiłą sytuacje.

Bohaterowie są obdarzenia ciekawymi osobowościami. Pisarka skupia się skrupulatniej na pracy, życiu i kłopotach policjantów. Czyni to tak lekkim , plastycznym i frapującym stylem językowym, że czytało mnie się bardzo szybko i sprawnie. Jednocześnie emocje utrzymywały się wysokim poziomie i chciałam dowiedzieć się kto zabił- teraz i natychmiast.

Czytając kolejną pozycję ze szwedzkiego kanonu kryminałów zaczynam rozumieć na czym polega ich fenomen. A wy już wiecie? Jeśli nie to czytajcie i kombinujcie, bo to literatura na wysokim poziomie .Polecam serdecznie i pozdrawiam. 




5 komentarze:

Małgorzata pisze...

Zastanawiałam się nad tą książką ostatnio w bibliotece, widać za długo, bo zaraz ktoś mi ją podebrał :) Będę teraz polować, bo widzę, że warto :)

SpokoWap pisze...

Kryminały to moja słabość, jestem jednak dosyć wymagający i nie tak łatwo mnie zadowolić :p Nowych autorów witam z otwartymi ramionami. Pani Ceder nie znam, tak że trzeba będzie spojrzeć na to, co potrafi :)

Unknown pisze...

Czytałam Śmiertelny chłód i wynudziłam się jak rzadko, ledwo skończyłam. Babilon kupiłam na promocji ostatnio ze względu na fabułę, antyki, archeologia to jest to co lubię najbardziej:) mam nadzieję, że ta książka mi się spodoba:)

Unknown pisze...

Brzmi ciekawie i zachęcająco, będę ja miała na uwadze.

toska82 pisze...

Już dawno nie czytałam nic ze szwedzkiego kanonu kryminałów, ale jak tylko tylko będzie okazja to na pewno to nadrobię :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review