środa, 27 marca 2013

"Blondynka, jaguar i tajemnica Majów" Beata Pawlikowska

Autor: figlarneczytanie.pl o 13:16

wydawnictwo: G+J RBA, National Geographic
data wydania: maj 2010
ISBN: 978-83-7596-092-1
liczba stron: 256
kategoria: Literatura piękna
ocena: 5+6
 
No i znowu Beata Pawlikowska. Ale tym razem w wersji audiobook oraz z powrotem w wersji podróżniczej. Tym razem Beata Pawlikowska udała się do Gwatemali, gdzie ze scyzorykiem, ze środkiem owadobójczym, ale przede wszystkim z przewodnikiem w plecaku udaje się na podbój Gwatemali, by odkryć tajemnicę Majów.
 
Jak wspomniałam  tym razem wybrałam książkę w formie w audiobooku. Zrobiłam, to całkiem celowo, gdyż "dorwałam" pozycje tę czytaną przez samą Beatę Pawlikowską. Bardzo mnie to odpowiadało, bo położyłam się do łóżeczka i czułam się , jakbym w niedziele włączyła radio i słuchała "Świata według blondynki". Dodatkowym atutem są efekty dźwiękowe np. gdakanie koguta (który spełni w całej tej wyprawie zasadnicza rolę) odgłosy uliczne, rozmów itp. Nie wiem czy to autentyczne odgłosy czy stworzone dla potrzeby audiobooka, ale efekt jest fajny.

Z opowieściami o Majach spotykamy się już w książce "Blondynka w Meksyku", ale to w opisywanej przeze mnie pozycji ten temat jest szerzej omówiony. Ciekawym, a jednocześnie odrażającym jest fakt, jak Majowie okaleczali siebie , a co gorsza dzieci dla potrzeb czczenia bogów. Takie akty są bardzo drastyczne, np. dziurawią sobie penisy , dziurki przewlekają sznurkiem i grupowo ciągną tym sznurkiem. Ohyda.

Podobała mnie się opowieść o stworzeniu świata i człowieka przez bogów.  I , gdy tak się wsłuchamy w tą opowieść, to jest ona do złudzenia podobna z katolickimi wierzeniami. Majowie byli bardzo okrutnym społeczeństwem, szczególnie wobec więźniów i często dzieci. Torturowali oni innych, mordowali w imię wiary. Ale, jak to zawsze bywa są dwie strony medalu, to tą drugą stroną jest ich mądrość i niezwykły rozwój technologiczny. Gdy na polskich ziemiach nikt jeszcze nie słyszał o Polanach, to Majowie budowali budowle z kamienia , budowali wymyślne machiny itp. Najciekawszym zagadnieniem są kryształowe czaszki. Są to takie czaszki, jak z filmu o Indianie Jonesie. Są one doskonałe, gładkie, jakby nie dotknęło je żadne narzędzie. Są one przedmiotem licznych badań naukowców i legend. Ponoś są one pozostałością po mieszkańcach legendarnej Atlantydy. W dniu kiedy miał nastąpić koniec świata wszystkie czaszki zostały zgromadzone w jednym miejscu i analizowano ich zachowanie. Mają one tajemnicze zdolności rozbryzgu światła.

Takich smaczków jest więcej. Ale są takie opowieści z podróży. M.in. jeśli chcecie mieć dużą szanse na śmierć to warto wybrać się do najniebezpieczniejszego miasta na świecie czyli Gwatemala City. Ciekawym zjawiskiem są autobusy, które wozą dużo za dużo osób, po krętych drogach, gdzie tzreba się liczyć z każdym nieszczęściem. 

Jak widzicie warto poczytać, posłuchać i poszerzyć swoją wiedzę.

Książkę wysłuchałam w ramach wyzwań POLACY NIE GĘSI oraz Z LITERĄ W TLE

3 komentarze:

Unknown pisze...

Uwielbiam Pawlikowską, mam kilka jej książek, tej akurat nie, ale myślę, że pomału i do tego tytułu dojdę:)

Małgorzata pisze...

Lubię Pawlikowską, chociaż nie miałam okazji jeszcze czytać żadnej jej podróżniczej książki... często słucham jej w radiu i tv... Trzeba będzie to nadrobić w lekturach :)

Agata pisze...

Uwielbiam jej książki, tej nie czytałam, ale zapadły mi w pamięć opowieści z Kuby i Tybetu... ;)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review