środa, 27 marca 2013

"Granice" Liza Marklund

Autor: figlarneczytanie.pl o 03:05

tłumaczenie: Elżbieta Frątczak-Nowotny
tytuł oryginału: Du gamla, du fria
seria/cykl wydawniczy: Annika Bengtzon tom 9, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: marzec 2013
ISBN: 9788375545708
liczba stron: 448
kategoria: trriller/sensacja/kryminał
0cena:5+/6

Co zrobić, co myśleć i jak żyć ze świadomością, że zdrowie, ale przede wszystkim życie ukochanej osoby zależy od nawiedzonego fundamentalisty, który ma za nic uczucia bezbronnych, bogu winnych osób. Walka z absurdalnymi żądaniami, nie mającymi nic wspólnego z rzeczywistością okazuje się wyzwaniem nie do osiągnięcia. Terroryści bazują na ludzkiej bezbronności, niemocy oraz strachu. Terroryzm jest druga stroną medalu współczesnego świata. Jest on wszechobecny, nie możliwy do okiełznania, a już na pewno do zdetronizowania i całkowitego unicestwienia. Niestety.

Uprowadzenia bliskich osób oraz ich okrutne mordy , ale i również walkę o życie ukochanego mężczyzny jest głównym wątkiem najnowszej powieści pt. "Granice" autorstwa Lizy Marklund.

Liza Marklund jest popularną szwedzką dziennikarką oraz pisarką, która serią o reporterce kryminalnej Annice Bengzon zrewolucjonizował współczesną szwedzką powieść polityczną. Książki Marklund przetłumaczono na 30 języków, a ich sprzedaż przekroczyła 13 milionów egzemplarzy. Jej powieści są bestsellerami i otrzymują liczne prestiżowe nagrody.

Tym razem Annika-dziennikarka szwedzkiej gazety zostaje poinformowana o znalezieniu zwłok młodej kobiety niedaleko przedszkola. Dziennikarka dociera do niepokojących wieści, że tajemniczych zgonów młodych kobiet, często matek jest więcej. Zaczyna podejrzewać, że w okolicach grasuje seryjny morderca. Ale jak to bywa w życiu, temat goni temat i sprawa morderstw schodzi na dalszy plan, gdy do kobiety dociera wiadomość, że Thomas, jej mąż, uczestnik konferencji z ramienia szwedzkiego rządu w Kenii,  wraz ze swoimi towarzyszami zostaje uprowadzony przez grupę terrorystyczną, która żąda niebagatelnego okupu...

Annika staje przed nie lada wyzwaniem. Najpierw musi przyswoić sobie tę straszliwą wieść, potem oznajmić ją dzieciom i zastanowić się , co jest w stanie zrobić, ale przede wszystkim jak zdobyć tak ogromne pieniądze na okup.Jej wahania są w pełni uzasadnione, gdyż jej małżeństwo nie należy to tych przykładnych. Thomas jest "lowelasem" i nie szczędzi sobie pozamałżeńskich uciech. Para schodziła się nie raz. Teraz pojawia się kolejna wątpliwość, czy aby mężczyzna musiał jechać do Kenii, czy może chciał pojechać z nową kochanką daleko od oczu i wiedzy żony?

Bohaterka jest silna kobietą, ale strach nie jest jej obcy. Jest naznaczona niełatwymi kontaktami z siostrą i matką alkoholiczką. Musi się zmierzyć z "rozbuchaną" przeszłością męża i swoim bólem i pustką. Tytuł powieści "Granice" ma wielowymiarowe znaczenia. Odnosi się on do granic, jakie musi przekroczyć człowiek dla dobra osoby bliskiej, by ta mogła żyć. Jest także odniesieniem, do granic, które musi odnaleźć w sobie Thomas, który więziony widzi kolejne zabójstwa swoich towarzyszy. Musi on zmagać się ze swoją psychiką, bo nie zna dnia, ani godziny, gdy śmierć przyjdzie również po niego. Granice także odnoszą się do terrorystów, którzy coraz bardziej przesuwają w swoim szerzeniu zła, chaosu oraz niepotrzebnej śmierci..

Jest to wyśmienity thriller, pełen napięcia i emocji. Annikę mogłabym porównać do aktorki Meg Ryan z filmu "Dowód życia", z tą różnicą, że nasza bohaterka może liczyć tylko na współpracownika męża. Nawet jej koledzy z pracy nie okazują jej empatii, a jedynie patrzą na nią , jako kolejną sensację, która podniesie sprzedaż.

Ale sytuacja Anniki nie jest jedynym wątkiem. Bo sytuacje poznajemy również w punktu widzenia Thomasa, który jako narrator dzieli się swoim widzeniem porwania i swojej opłakanej pozycji.

Pozycja ma w sobie wszystko to, co powinien mieć wyśmienity thriller, ale nie chodzi tylko o styl, dopracowane dialogi, informacje  ze świata polityki, ale chodzi główne o emocje, które mnie towarzyszyły przez całą lekturę. Raz się bałam. Raz współczułam Annice i nie znosiłam Thomasa. Raz zagryzałam paznokcie i tak w kółko, aż do ostatniej strony. Byłam ciekawa , czy Thomas wyjdzie z tego cało? Czy Annika uwolni się od bólu zdradzanej żony? Czy zacznie w końcu żyć i będzie kochana, jak na to zasługuje? Tego Wam nie zdradzę.

Warto wspomnieć i polskim akcencie w tej lekturze. Pisarka wspomina o pewnej dziennikarce, która jest krewną "sławnego" Polaka- Adama Michnika (tego od czerwonych skarpetek i Rzeczpospolitej).

Podsumowując. Szukasz czegoś nowego, a jednocześnie współczesnego to przeczytaj i dowiedz się, gdzie są ludzkie granice.

Książkę kupić TU6 komentarze:

Małgorzata pisze...

Uwielbiam Czarną Serię, a tę książkę mam oczywiście w planach :)

Unknown pisze...

Marklund jest jedną z moich ulubionych autorek, choć Annika mnie czasem wkurza okropnie. Granice już mam i po świętach zaczynam czytać:) póki co nie mam niestety czasu:)

tajus pisze...

Przede mną jeszcze dłuuuuuuga droga do "Granic". Długa, bo nie czytałam jeszcze nic twórczości Marklund, ale po tak pozytywnych recenzjach, jak Twoja, coraz częściej myślę, że muszę jak najszybciej to zmienić :).

SpokoWap pisze...

Tom 9, a wszystkie poprzednie też się u nas ukazały? :) Nie lubię zaczynać serii od końca.

Taki jest świat pisze...

Mam w planach :)

figlarneczytanie.pl pisze...

Tak, wszystkie tomy zostały wydane nakładem Czarnej Owcy. A są nimi: Zamachowiec; Studio sex; Raj; Prime time; Czerwona Wilczyca;Testament;Dożywocie; Miejsce w słońcu. Rozumiem Twoje obawy. Mam podobne obawy w związku z kryminalną wersją Nory Roberts. Jednakże myślę, że każda sprawa kryminalna jest inna, a na chronologię spraw prywatnych można przymrużyć oko.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review