wtorek, 16 kwietnia 2013

"Chiny" Damian Harper

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:03

seria/cykl wydawniczy: Wakacje na walizkach
wydawnictwo: G+J Polska
data wydania: 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788375964448
kategoria: turystyka, mapy, atlasy
ocena: 6/6


O Chinach przewodnik napisał absolwent historii, zafascynowany chińskimi sztukami walki - Damian Harper. Czteroletnie studia, a także kilkumiesięczny pobyt w Pekinie zaowocowały oponowanie dwóch dialektów chińskich oraz trwałym zainteresowaniem chińską filozofią i poezją zaowocowały rocznym pobytem w Hongkongu oraz wędrówką po Chinach.
Zgromadzone doświadczenie opisał- jako współautor- w trzech przewodnikach po Chinach i okolicach Hongkongu, wydanych przez słynną australijską oficynę Lonely Planet. Wraz z Dai Min, żoną pochodzącą z prowincji Shandong, często powraca do Chin.


 Chiny są bardzo rozległym krajem o zróżnicowanym klimacie. Lata są gorące , a na południu i w pobliżu rzeki Jangcy są wyjątkowo parne. , a na północnym zachodzie - suche. Intensywne deszcze padają w lipcu i  sierpniu.

 W Chinach często zdarzają się tajfuny. Zima surowa jest szczególnie w Tybecie, w Mongolii i Mandżurii.. Na te tereny turysta ma ograniczony dostęp, ze względu na bardzo napięte stosunki między władzami Chin a zakonami Mnichów Tybetańskich.

Harper obszernie się rozpisuje na ten temat w swoim przewodniku, ale nie mniej uwagi poświęca innym kwestiom. Piszę m.in. o :

-Historii Chin, która jest frapującą podróżą poprzez ginące dzieje, losy kast i dynastii (warto wiedzieć, że tych dynastii było 16, a ostatnia przestała rządzić w 1911 roku). Czytelnik podąża ścieżkami każdej tej dynastii, poznając je początki, ich wpływ na losy chińskich obywateli oraz ich koniec.

-Kulturę Chin. Tu dowiemy się m.in. o powstaniu buddyzmy, komunizmu, obecnej republiki, religii, filozofii, literaturze, muzyce ale także o kaligrafii.

"Podczas bytności w Chinach zdałem sobie sprawę, że Chińczycy uprawiający sztukę zapewne są bardziej kulturalni niż inni ludzie, z którymi miałem do czynienia" pisał w latach 20 XX W. Bertrand Russell.

W przewodniku czytelnik ma gruntownie opisane centralne miejsce kraju, czyli stolicę Chin- Pekin. W tym rozdziale są przedstawione informacje, by jak najłatwiej i najprościej turysta odnalazł ten ogrom atrakcji, które znajdują się na każdym kroku.Pekin jest pełen  pałacy, parków, muzeum i świątyń. Myślę, że wśród turystów największą popularnością cieszą się meczety oraz Wielki Mur Chiński- nadludzki wyczyn, dzieło szaleńca, ale jednak budząca respekt.

Kolejne rozdziały autor poświęca już poszczególnym rejonom i większym miastom (Szanghaj, Hongkong itp). Dowiemy się z nich , co warto zobaczyć, jak się zachować wśród rdzennych mieszkańców. Poznamy ich obyczaje , religie, życiowe filozofię i wszystko, to , co może się nam przydać podczas podróży.

Chiny są także znane z trzech podstawowych rzeczy:
- bezcennej chińskiej porcelany i nie mam na myśli tylko tej o wartości historycznej, ale także o tej współczesnej, tak wyjątkowej samej w sobie,
-szybkiej kolei (której możemy tylko pozazdrościć)
- oraz z licznych festiwali, pochodów ze smokami i latającymi nad miastami lampionami.

Najbardziej wstrząsnęły mną informacje na temat pan i tygrysów. Gatunki te są szczególnie narażone na wyginięcie, choć są one dziedzictwem fauny tego kraju. Niektóre gatunki tym zwierząt niestety wymarły, ale rząd tworzy parki , by wspomóc to, co jeszcze da się ocalić , co mnie bardzo cieszy.

Jednak dla turysty myślę, że najbardziej użyteczne będą dwa ostatnie rozdziały, czyli rady praktyczne (np. co ze sobą zabrać, choroby, cła, bilety, środki komunikacji itp), oraz dane adresowe hoteli, restauracji, sklepów, lotnisk, atrakcji turystycznych itp.

Warto wiedzieć, że do Chin bezpośrednio można się udać pociągiem z Moskwy, czyli pakujemy plecak w drogę:)2 komentarze:

Meg Sheti pisze...

Chiny mnie jakoś tak bardzo nie fascynują :)

Moje książki pisze...

Oj takim pociagiem to ja chetnie :-) Byc moze Chin nie mam poki co w planach ale sam przewodnik bardzo chetnie bym przejrzala :-)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review