niedziela, 21 kwietnia 2013

"Kamasutra" Deepak Chopra

Autor: figlarneczytanie.pl o 01:15

wydawnictwo: Helion
ISBN: 9788324620791
liczba stron: 160
kategoria: poradniki
ocena: 5/6

Kochać kogoś to tak samo jak kochać Boga. Drugi człowiek to fala; Bóg zaś jest całym oceanem.
Zdaje się, że kochankowie u8latują do nierzeczywistego świata. W istocie tylko oni mogą go urzeczywistnić.
Deepak Chopra to jeden z największych na świecie autorytetów w dziedzinie medycyny psychosomatycznej. Ten niezwykle popularny pisarz jest autorem ponad czterdziestu książek. Magazyn "Time" umieścił go w zestawieniu stu najbardziej wpływowych osób XX wieku (w kategorii "Bohaterowie i ikony"), nadając mu przydomek "poety-proroka medycyny alternatywnej"

Jednym z poradników napisanych przez Deepaka Chopre jest "Kamasutra" - nowa odsłona na temat tej klasycznej, znanej i wzbudzającej tyle sprzecznych emocji oraz poglądów na temat sztuki miłosnej.

Kamasutra ma wiele znaczeń. To podręcznik  o mitycznej sztuce miłosnej, otaczanej czcią tekst starożytnych Indii. Natomiast w oczach świętoszkowatych osób jest to bulwersująca , oburzająca i nie do przyjęcia- jednym słowem skandal.
Założeniem Kamasutry jest miłość, gdzie dusza jest nierozerwalnie związana z naszą cielesnością. Nie należy się tego bynajmniej wstydzić.
Kamasutrę należy odczytywać przede wszystkim jakby było antidotum na poczucie wstydu. To ona wysławia ludzką seksualność jako część naszej egzystencji. 
Wiadomo, że Kamasutra zawiera liczne ilustracje , które przedstawiają akt seksualny   ( u wagi na niepełnoletnie osoby, ja nie  przedstawię przykładu). Lecz nie są to "autentyczne" obrazy, a raczej kobieta i mężczyzna są przedstawieni jako malowidło pełne emocji i wzajemnego uczucia zespolenia. 
Ale oprócz "opisów" poszczególnych pozycji Kamasutra to historia Watsjajana, który , gdy przyjdzie mu na to ochota, może przenieść nas do świata fantazji rodem z "Baśni z tysiąca i jednej nocy" .
Pozycja ta to także liczne myśli , m.in. 

- 10 STOPNI MIŁOŚCI : uradowanie oczu, rozkojarzenie myśli, nieustanne myślenie o ukochanej osobie, zaburzenia snu, wychudzenie ciała, unikanie przedmiotów sprawiających radość, wyzbycie się wstydu, omdlenia, śmierć.

-Triumfatorzy w miłości: mężczyźni, którzy w dzieciństwie otaczały kobiety, którzy wysyłają prezenty, są szczodrzy, znający swoje słabości , tolerancyjni i inni

Nie mogę się zgodzić z niektórymi wymienionymi przykładami łatwych kobiet. Np. takimi kobietami mają być : kobiety, którym zmarło dziecko, chodzące na przyjęcia, wdowy, mająca młodszych braci, żony jubilera, garbate, kalekie, chore i starsze.

Jak widać jest to wielowymiarowa lektura. Jest ona o tyle ciekawa, że odsłania kawałek tradycji Indii i odbiła swoje piętno na życiu Zachodu. 

Nie jest to książka dla pruderyjnych osób, a dla ciekawych, odważnych i bezkompromisowych. Polecam.

Książkę kupicie na stronie SENSUS

0 komentarze:

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review