piątek, 12 kwietnia 2013

"Wtargnięcie" Elena Sender

Autor: figlarneczytanie.pl o 04:06
tłumaczenie: Wiktoria Melech
tytuł oryginału: Intrusion
wydawnictwo: Albatros
data wydania: kwiecień 2012 (data przybliżona)
liczba stron: 464
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 4/6
Od pierwszej chwili, gdy usłyszałam o tej książce wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Okładka , opis sprawiły, że zapałałam niepohamowanym "apetytem". Pierwszym moim założeniem była wersja powieści z formie audiobooka, ale plany w gruzach. I trochę się podłamałam , ponieważ tak bardzo mnie zależało, tak bardzo pragnęłam poznać historię doktor Cyril Blake. I , gdy pomału zaczęłam się oswajać z tą myślą, że muszę poczekać z konsumpcją powieści, na pomoc przyszła, jak zwykle przyjaciółka. Poszukała, popytała i znalazła, ku mojej ogromnej uciesze.

Główną bohaterka jest pani doktor neropsychiatrii Cyrille Blake. Prowadzi ona swoją klinike psychiatrii, gdzie leczy osoby, które doznały ciężkich, traumatycznych przeżyć. Swoich pacjentów leczy meseatrolem, który został stworzony przez jej męża Benoita. Benoito jest od Cyrille starszy o niemal dwadzieścia lat, ale mimo to, Cyrille kocha bardzo męża, podziwia go za jego osiągnięcia naukowe. Benoito ma wielkie szanse otzrymać nagrodę Nobla.

Pewnego dnia do kliniki Cyrille przychodzi Julien Daumas. Julien jest byłym pacjentem szpitala Sainte-Felicite. Mężczyzna już raz próbował popełnić samobójstwo i nadal nie może sobie poradzić ze swoimi schorzeniami. Dlatego prosi Cyrille o pomoc i utrzymuje , że ja zna, gdyż ta go leczyła przed dziesięcioma laty. Dziwne jest to, że lekarka ma doskonałą pamięć do przypadków swoich pacjentów, a tego kompletnie nie pamięta. Kobieta zdaje sobie sprawę, że nic nie pamięta , co się działo w jej życiu dziesięć lat temu i zaczyna się obawiać, że jest to objaw jakieś poważnej choroby. O pomoc się zwraca do swoich dawnych przyjaciół ze szpitala Sainte-Felicite. Gdy się okazuje , że jest idealnie zdrowa, to odkrywa, że za zanikami pamięci kryje się grubsza sprawa....

Jak już wspominałam wiele oczekiwałam po tej lekturze. Książka posiada wiele zalet, takich jak: charakterystyczni bohaterowie, o rozbudowanym życiu wewnętrznym. Autorka wiele uwagi poświęciła każdemu bohaterowi. Próbowała pokazać ich sposób postępowania, ich sposób myślenia oraz wartości i pobudki jakimi się kierowali. Fajne jest to, że akcja toczy nie tylko się we Francji, ale także w Azji, gdzie zagubiona Cyrille udaje się , by zwrócić do wybitnego naukowca , który miałby jej wytłumaczyć , jakie są przyczyny zaników pamięci...

Ciekawym bohaterem jest również Juliane. Nie wiadomo cyz jest on zły czy dobry. Czy to on dopuszcza się drastycznych poczynań , które mrożą krew  w żyłach. I jaki jest jego jego stosunek do Cyrille? Czy rzeczywiście chcę ją obronić przed niebezpieczeństwem?  A może igra z nią i gra kogoś kim nie jest, być może dla zemsty?

Jest to typowy thriller psychologiczni i szczerze powiedziawszy, przyzwyczajona do szybszej akcji, napięć, to opisy przemyśleń bohaterów z lekka mnie się dłużyły. Nie jest to zarzut, a taka mała dygresja. Jednakże uważam, że jest to dobry debiut pisarki i dobrze to świadczy na przyszłość.

6 komentarze:

Małgorzata pisze...

I przede wszystkim okładka przyciąga oko, taka nietypowa, na którą ciężko nie zwrócić uwagi. A fabuła wydaje się bardzo ciekawa, więc będę mieć tę powieść na uwadze :)

Anytsuj pisze...

Pomysł wydaje mi się świetny. Może nieco szablonowy, ale w końcu to kryminał, a one zwykle takie właśnie są. Za to okładka genialna. Chętnie bym przeczytała, ale na razie mam plany czytelnicze poczynione już na kilka tygodni do przodu, więc mogę jedynie poczekać

Taki jest świat pisze...

Zapowiada się ciekawie!

Leger pisze...

Co prawda o książce nie słyszałem, ale ocena 4/6 chyba mnie wystarczająco nie zachęca ;)

SpokoWap pisze...

Ja nie wymagam szybkiej akcji, zatem istnieje duża szansa, że książka spodoba mi się bardziej :) Brzmi ciekawie.

[Kasia] pisze...

To coś dla mnie! Z pewnością sięgnę!

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review