piątek, 17 maja 2013

"A jeśli ciernie" Virginia Cleo Andrews

Autor: figlarneczytanie.pl o 10:15

tłumaczenie: Jarosław Foppke
tytuł oryginału: If There Be Thorns
seria/cykl wydawniczy: Rodzina Dollangangerów tom 3
wydawnictwo: Świat Książki
data wydania: 19 września 2012
ISBN: 978-83-7799-743-7
liczba stron: 432
kategoria: literatura współczesna
ocena: 2/6

Kolejna cześć sagi o rodzinie Dollangangerów już za mną. Tym razem mijają lata od pożaru w rezydencji Corinne - matki Cathy i Chrisa. Ich matka unika poniesienia odpowiedzialności za popełnione zbrodnie sprzed lat i zostaje umieszczona w szpitalu dla psychicznie chorych. Cathy po śmierci swego drugiego męża Paula "zakłada rodzinę" ze swoim bratem Chrisem. Synowie Cathy- Jory i Bart dorastają (Jory ma 14 lat, a Bart ma 10). Chłopcy są nieświadomi, że ich matka i ich ojczym są rodzeństwem. 
Cathy już nie tańczy, ale ma własną szkołę baletową i mimo , iż jej przybyłe kontuzje nie pozwalają na większy wysiłek , ona poświęca cała swą uwagę i serce tańcowi. Chris jest spełnionym lekarzem. Natomiast Jory jest zrównoważonym , bardzo oddanym matce  miłośnikiem tańca. Marzy o wielkiej karierze tancerza. Natomiast Bart jest dzieckiem frustrowanym, samotnym, agresywnym i społecznie odizolowanym. Bart czuje się odtrącony przez matkę i niezauważalny. Ten fakt zmienia , gdy do domu obok wprowadza się tajemnicza kobieta w czarnej sukni i woalce na twarzy. Bart pod wpływem bywania w domu sąsiadki zmienia się dramatycznie. Pomału popada w obłęd i zaczyna walkę psychologiczną z samym sobą....

Abstrahując do zamysłu pisarki , dochodzę do wniosku, że opowieść o losach tej rodziny powinna się już zakończyć. Tak , jak pierwsza część mnie zachwyciła, to  każda kolejna  jest coraz bardziej mizerna. Pomijając, że drażnili mnie Cathy i Chris i nie mam namyśli mojego stosunku do ich kazirodczego związku. Ale ich postawy, ich ignorancja wobec Barta. Byli oni nieporadni. Cathy wciąż żyje przeszłością , popełniając podobne błędy swojej matki. 

Najbardziej drażniły mnie liczne powtórzenia. Bart wiecznie się rozczula, a Jory co moment powtarza te same fragmenty tekstu, które występowały rozdział/y wcześniej.  Nie podobały mnie się też wielokrotność występowania zdań prostych, które kompletnie do mnie nie przemawiały. Mam także zastrzeżenia , co do epilogu tej części.

Za moment za mną koniec czwartej już części "Kto wiatr sieje" , potem "Ogród cieni". Pewnie zastanawiacie się czemu , mimo że, mam już negatywne odczucia po poprzednich pozycjach czytam dalej? Bo mimo wad jestem ciekawa końca tej historii, choć już pomału się jej domyślam. 

Nie odradzam , ani nie zachęcam do sięgnięcia po tę powieść. Każdy musi sam ocenić, czy przemknie, ledwo się doczłapię do końca , a może ciśnie od razu w kąt.

Książka przeczytana w ramach wyzwania Z LITERĄ W TLE
                                                                Czytaj , to się opłaca - A

7 komentarze:

klucz do wyobraźni pisze...

u mnie na półce leżą jeszcze nowiutkie dwa pierwsze tomy

Klaudyna Maciąg pisze...

O tak, ostatnie części tej sagi to totalna porażka. 'Kto wiatr sieje' wypada jeszcze gorzej, więc ciesz się, że już prawie masz to za sobą.

Ja z kolei po 'Ogród cieni' chyba raczej już nie sięgnę. Im dalej w las, tym rzeczywiście mizerniej.

Unknown pisze...


Jeszcze do tej pory, jako pewnie jedna z niewielu, nie sięgnęłam po tę serię. Widzę, że większość chwali sobie pierwszą część, z każda następną podobno jest coraz gorzej...
Mam jednak w planach ją przeczytać, tylko ciągle odkładam to na później:)

Krucze Gniazdo pisze...

Nie chce ryzywkować, jak na razie odpuszcze sobie ta ksiazke.

Małgorzata pisze...

Ja bez wątpienia przemykam przez te książki, mnie osobiście ta część podobała się tak jak poprzednie :)

Sylwia (nieperfekcyjnie.pl) pisze...

Ja, mimo wszystko, sięgnę po tę książkę, ponieważ zaopatrzyłam się we wszystkie tomy. Saga o Dollangangerach zbiera różnorodne opinie - ja pragnę przekonać się, jakie wrażenie wywrze na mnie.

Katarzyna K | Pasieka Kulturalna pisze...

Niestety, nie czytałam tej serii, ale pewnie się z nią zapoznam w przyszłości xd

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review