niedziela, 26 maja 2013

Alfred Hitchcock. Nieznana historia "Psychozy" Stephen Rebello

Autor: figlarneczytanie.pl o 08:09

tłumaczenie: Jarosław Rybski
tytuł oryginału: Alfred Hitchcock and the Making of
wydawnictwo: Sine Qua Non
data wydania: 20 lutego 2013
ISBN: 9788363248703
liczba stron: 336
słowa kluczowe: biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, historia, wspomnienia
ocena: 5/6 

W dzisiejszych czasach młodzież boi się filmów o wampirach, wilkołakach i przeznaczenia, które zawsze przychodzi po swoją ofiarę. Każdy z nas ma na swoim koncie film , który go zainspirował, wstrząsnął nim, zapadł w pamięć. Ja do końca życia nie zapomnę filmu "Ptaki" w reżyserii Alfreda Hitchcocka. 

Alfred Hitchcock był angielskim reżyserem i producentem filmowym. Był on pionierem filmowego suspensu oraz thrillera psychologicznego. Stworzył on takie słynne filmy jak: "Okno na podwórze", "Zawrót głowy", "Północ, północny zachód","Ptaki", "Rebeka" oraz "Psychoza".

Film "Psychoza" jest to takie dzieło, którego nie da się zapomnieć. Kobieta, która kradnie pieniądze z pracy ucieka i zatrzymuje się w przydrożnym hotelu. Tam zostaje zamordowana podczas brania prysznica przez psychopatycznego właściciela hoteliku, który przebiera się za swoją zmarłą matkę.Scena prysznicowa jest niezwykle prawdziwa i realistyczna.
 Stephen Rebello wziął się na napisanie książki poniekąd bibliograficznej, historycznej i dziennikarskiej.
Skupia się on na niełatwej drodze , którą musiał przejść reżyser, by zrealizować swój zamysł. Alfred Hitchcock musiał mieć w sobie wiele determinacji i zapału ponieważ film został zrealizowany wielkim emocjonalnym i finansowym kosztem.Nie mam na myśli kwoty milionów dolarów, które w obecnych czasach ma do wydania niemalże każdy wielki reżyser. Chodzi mi raczej o to, że twórca wydał na ten film każdy grosz, jaki miał w posiadaniu. Nie poddał się, choć kłopoty się piętrzyły . W ówczesnych czasach nagość na dużym ekranie była czymś, co wywołałoby skandal. Jednak reżyser nie uległ presji i scen nagiej

Janet Leigh pod prysznicem nie wyciął. I dobrze.

Rebello opowiada nie tylko o reżyserze, ale o inspiracji, która zachęciła Hitchocka to stworzenia filmu. Tą inspiracją była powieś Roberta Blocha oraz postać autentyczna - Ed Gain. Czytałam książkę z wielkim zainteresowaniem. Podobało mnie się, że autor cytuje liczne anegdoty z planu i zdradza kulisy powstawania filmu, np. jak odtwórczyni głównej roli musiała się nakrzyczeć , by zabrzmieć realistycznie.
Reżyser w swoich czasach nie doceniany , ale kochany przez widzów . Stał się prekursorem wyśmienitego kina i wzorcem dla wielu.

Zaletą tej pozycji jest także wydanie. Okładka twarda, dobrej jakości papier i rzetelne tłumaczenie. Jestem fanką literatury faktu i muszę przyznać, że czytało mnie się bardzo fajnie i wam również tego życzę.

Za książkę dziękuję WYDAWNICTWU SQN

5 komentarze:

AnnRK pisze...

Wczoraj oglądałam film i bardzo mi się podobał. Właściwie moja wiedza o Hitchcocku jest bardzo słaba, sporo jego filmów też jeszcze przede mną, a mam nadzieję, że kiedyś to nadrobię.

Paula pisze...

Filmowym maniakiem nie jestem, ale myślę, że dla fanów Hitchcocka to prawdziwy skarb :)

Ola pisze...

Bardzo chętnie sięgnę. "Psychoza" wywarła na mnie silne wrażenie w swoim czasie, chętnie przeczytam jak filmy tego wielkiego człowieka powstawały:)

monotema pisze...

Pisał tez książki dla młodzieży o przygodach młodych detektywów. "Psychozę" dawała całkiem niedawno telewizja, nie pomnę na jakim kanale. Oglądałam kilkakrotnie.

Wiki pisze...

Też bardzo mi się podobała ta książka. :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review