poniedziałek, 13 maja 2013

"Uczeń" Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:07

tłumaczenie: Alicja Rosenau
tytuł oryginału: Lärjungen
seria/cykl wydawniczy: Sebastian Bergman tom 2, Czarna seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 9 maja 2012
ISBN: 978-83-7554-385-8
liczba stron: 580
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5+/6

Książki pisane przez duety mam okazję czytać naprawdę rzadko.  Ale prawdę mówiąc chyba tylko raz się zawiodłam na "zdublowanym" autorze.

Hansa Rosenfeldta i Michaela Hjortha nie znałam. Wiem, ża na swoim koncie mają już takie powieści jak "Ciemne sekrety", a niedługa Czarna Owca wydaje ich kolejną powieść "Grób w górach".
 Zazwyczaj nie przeszkadza mnie czytanie niechronologiczne , ale jak jest tym razem?
  W Sztokholmie dochodzi do serii brutalnych morderstw, których ofiarami są kobiety. Śledztwo prowadzone przez zespół pod wodzą Torkela Höglunda, ale z powodów "logicznych" nie posuwa się naprzód.

Morderstwa  przypominają zbrodnie popełnione przez Edwarda Hinde-seryjnego mordercę, którego Sebastian Bergman pomógł aresztować piętnaście lat temu. 
Morderca Hinde jednak nadal odsiaduje wyrok. Policja jest przekonana, że ma do czynienia zimnego zabójcy, który się wzoruje na swoim mistrzu. 

Sebastian Bergman jest specjalistą od seryjnych zabójstw, postanawia uczestniczyć w śledztwie. Wkrótce odkrywa, że wszystkie te morderstwa skierowane są przeciwko niemu...
Jest to postać nie byle jaka.  Jest on bardzo charyzmatyczny . Ma on wszelkie cechy bohatera, którego szczerze można nie lubić. Wybija on się na tle innych swoim grupianskim, chamskim i bezkompromisowym usposobieniem  Choć jest on postacią dominującą , to nie przysłania on przesłanki całej fabuły oraz innych bohaterów.

Uczeń to druga część cyklu kryminalnego z Sebastianem Bergmanem, rozpoczętego powieścią Ciemne sekrety. I na przykładzie tej powieści muszę stwierdzić, że chronologiczność jest ważna, ponieważ w "Uczniu" są poruszane kwestię z poprzedniej części, o których nie miałam pojęcia. Teraz obowiązkowo muszę przeczytać tę cześć. I nie uczynię tak bynajmniej z obowiązku , a z wielkiej chęci.
Naprawdę "Uczeń" jest lekturą obowiązkową dla każdego miłośnika Czarnej Serii. Jest ona doskonale napisana i skonstruowana. Pisarze na kartach powieści przestawiają niezaprzeczalne dopracowane charakterystyki bohaterów. A , że główny Bergman jest wyrazisty , to całość jest bardzo przyjemna i zaskakująca w odbiorze.  
Uważam , że duet tu się idealnie sprawdził i autorzy  stworzyli niezłą mieszankę . Mam nadzieję, że już niedługo będę miała okazję przeczytać pierwszą , jak i trzecią część cyklu o Sebastianie Bergmanie. Polecam.
 Za książkę dziękuję
 

6 komentarze:

Unknown pisze...

Może być ciekawie, ale rozejrzę się za pierwszą częścią.
Pozdrawiam.

Unknown pisze...

Tak, tym razem zaczęłam po kole, bo Ciemne sekrety czytałam kilka miesięcy temu, także Uczeń przede mną, a w lipcu wychodzi kolejna część:)

Zaczytana mama, czyli ex libris Marty pisze...

Jeśli znajdę w bibliotece to chętnie przeczytam :)

Krucze Gniazdo pisze...

Jetsem ciekawa tej mieszanki :)

Wioleta Sadowska pisze...

Niektór takie połączenia dwóch twórcó mogą się udać, dlatego nie neguję nigdy takich książek. Z chęcią zajrzę.

monotema pisze...

Lubię kryminały i wydawnictwo Santorskiego, ale zawsze głównie skupiałam się na książkach z serii Literatura Skandynawska. Póki co, wracam do starych kryminałów, ale nie stronię od tych nowych, choć brutalne mocno.
--------
Witam w kryminalnym wyzwaniu, cieszę się, że dołączyłaś :-)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review