poniedziałek, 27 maja 2013

"Rób co chcesz tylko gotuj" Ewa Dobek

Autor: figlarneczytanie.pl o 05:39

wydawnictwo: Feeria
data wydania: 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788372293251
liczba stron: 288
kategoria: poradniki
Skoro jestem zafascynowana kulturą Dalekiego Wschodu, a szczególnie krajami azjatyckimi, to oczywiste jest także  , że w kręgu moich zainteresowań są tradycje kulinarne owych krajów.

Ostatnio miałam okazję przeczytać poradnik/ książkę kulinarną autorstwa Ewy Dobek. Jest to pozycja , która się skupia na części medycyny chińskiej - mianowicie teorii pięciu przemian.
Jest to ciekawa teoria, bo jak wiadomo obywatele tego kraju mogą się poszczycić długim i zdrowym życiem. Z czego to wynika, że u nich choroby np. typu kardiologicznego są minimalistycznym ryzykiem wystąpienia? 

Otóż teoria pięciu przemian skupia się na sposobie gotowania, jego wpływie na funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych , ale także na terapii żywieniowej.   Wiem, dziwnie to brzmi. Mnie zaraz naszła myśl, że moja terapia miałaby słodki smak. A i o takim smaku wspomina autorka. 

Ale od początku. Pisarka podzieliła swoją książkę na pięć rozdziałów. Każdemu po kolei nadała nazwy i na ich charakterystyce się skupiła. Czyli mamy tak : drzewo ,czyli wiosnę, następnie ogień, ziemia, metal, woda.W każdym tym dziale znajdziemy odpowiednio przypisane do nich przepisy kulinarne. Stosowałam , są smaczne. Nie są jakieś wydziwiany i każdy kulinarny laik powinien znaleźć coś dla siebie.

Teoria pięciu przemian wyróżnia smaki: gorzki, słony, kwaśny, słodki, ostry. Ewa Dobek w bardzo ciekawym stylu, bez żadnych uogólnień czy zbytniemu skomplikowaniu opisuje , jak dany żywioł może wpływać na nas i nasz organizm , ile energii i pozytywnej siły może nam dać itp.

Mam już podobną książkę na swojej półce, ale ta mnie się podobała bardziej. Dlatego , że to coś więcej niż zwyczajna książka napakowana przepisami . Jest to także ciekawa wiedza i odrobinę poezji.

Dla kogo jest ta książka. Na pewno dla ludzi lubiących gotować, interesujących się medycyną alternatywną oraz krajami azjatyckimi. Miłego czytania.

Zapraszam do wyzwania POLACY NIE GĘSI
                                      NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

2 komentarze:

Wioleta Sadowska pisze...

Poezja z gotowaniem, to brzmi kusząco.

[Kasia] pisze...

Z gotowaniem u mnie tak średnio szczerze mówiąc, ale książka i tak mnie zaciekawiła :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review