sobota, 22 czerwca 2013

Ciekawe kąski na liście zakupowo-czytelniczej#1

Autor: figlarneczytanie.pl o 12:28

Sukcesywnie realizuje moją listę zakupowo-czytelniczą. Ale co najśmieszniejsze, to lista wcale się nie skraca, a zaczyna żyć swoim życie. Co jakiś czas wyłapuje pozycję, które jak mi wpadną w ręce m, a nie ma czegoś pilniejszego, to chętnie przygarnę. Tym razem moje oczęta przykukały....

Autor bestsellerowych kryminałów na tropie największej tajemnicy XX wieku!
1945. Niemcy przegrywają wojnę, każdy myśli tylko o sobie. Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach.
1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci na czele. Brakuje Portretu Młodzieńca Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama.
Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. Arcydzieło Rafaela zostało w końcu namierzone, a ona musi odzyskać je dla Polski. Legalna droga nie wchodzi w grę. Jedynym możliwym sposobem jest kradzież. Zofia podejmuje się zadania. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia.

 Wielu mężów zapomina o różnych sprawach: zapominają o tym, że ich żona miała tego ranka ważne spotkanie, zapominają odebrać pranie, a niektórzy zapominają nawet o rocznicy ślubu. Vaughan natomiast zapomniał, że w ogóle ma żonę. Jej imię, jej twarz, ich wspólna historia, wszystko, co kiedykolwiek mu powiedziała i cokolwiek on powiedziałem do niej -zniknęło, w tajemniczy sposób wymazane w jednym, katastrofalnym momencie utraty pamięci. Gdy odkrył ją na nowo, dowiedział się, że właśnie się rozwodzą. Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie to zabawna, poruszająca i chwytająca za serce historia mężczyzny, który zrobi wszystko, żeby cofnąć czas i dostać od losu ostatnią szansę.

 Ameryka, początek dwudziestego stulecia. Tytułowi "piękni i przeklęci" - Anthony i Gloria - to beztroscy, młodzi kochankowie z wyższych sfer, których wspólne życie utkane jest naprzemiennie z dni zabaw oraz dni melancholii. Ten niezmienny rytm wyznaczają także ich dwie obsesje - pieniądze i alkohol, które z czasem przemienią ich życie w koszmar miłości oraz nienawiści, nałogu i choroby umysłowej. W głównych postaciach odbijają się niczym w lustrze osoby Francisa i Zeldy Fitzgeraldów; powieść przesycona wątkami autobiograficznymi, stała się zapowiedzią ich późniejszych, dramatycznych losów.

 Zmarła niedługo przed swoimi 102 urodzinami. Przeżyła męża o równo pięćdziesiąt lat. W Anglii nazywana była najsilniejszą królową od czasów Kleopatry. Hitler powiedział o niej, że jest "najniebezpieczniejszą kobietą na świecie". Nawet Wallis Simpson pisała o jej legendarnym uroku. Nie ulega wątpliwości, że angielska królowa matka, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama, była niezwykłą postacią. Pogłoski, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej. Skomplikowane relacje łączyły Elżbietę z uwielbianą przez poddanych Lady Di. Gorąco popierała małżeństwo księcia Karola z panną Spencer, a po ich rozwodzie ostro Dianę potępiła.

 W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju którego mają posiadłość. Wraz z pojawieniem się tajemniczej pary cudzoziemców z miasteczka zaczynają nagle znikać małe dziewczynki, które policja odnajduje po czasie martwe i zgwałcone. Na mieszkańców pada strach. Ale do Virginii, matki kilkuletniej dziewczynki, wydaje się nie docierać groza sytuacji i niebezpieczeństwo czyhające na jej córeczkę. Całą jej uwagę pochłania Nathan, którym jest coraz to bardziej zafascynowana..

 "Grób w górach" to trzecia część cyklu kryminalnego, którego bohaterem jest Sebastian Bergman, policyjny psycholog i ekspert od seryjnych morderstw. Trwa jesień. Dwie przyjaciółki wybrały się na górską wędrówkę szlakiem trójkąta jämtlandzkiego. Nagle rozpętuje się ulewa. Gdy jedna z kobiet podchodzi zbyt blisko skalnej krawędzi, aby spojrzeć na szumiący w dole potok, ześlizguje się i spada. Obrażenia nie są poważne, ale przyjaciółki dokonują makabrycznego odkrycia. Ze strumienia wynurza się szkielet ręki. Wezwana na miejsce lokalna policja znajduje pod ziemią więcej ciał, dwa z nich należały do dzieci. Policyjny profiler i psycholog Sebastian Bergman, pracujący w krajowym wydziale zabójstw, wyrusza w stronę Jämtlandii, aby zidentyfikować ofiary i wszcząć śledztwo, w którym początkowo nic się zgadza...

 Rok 1940, Saloniki. Grecy wiedzą, że nadchodzi wojna - hitlerowcy zajęli już kraje skandynawskie i Francję. Lada chwila Włosi zaatakują Grecję, atmosfera staje się napięta. Costa Zannis, oficer salonickiej policji - człowiek o barwnej przeszłości i kontaktach w całej Europie - nie zajmuje się zwykłymi przestępstwami, lecz sprawami większej wagi. Kiedy wojna dociera do Grecji, Zannis bierze udział w walkach, między innymi przeciwko Włochom w Macedonii, po czym wraca do Salonik. Angażuje się w pomoc Żydom, organizując kanał przerzutowy z Berlina do Stambułu.

Coś wam wpadło wam w oko?

10 komentarze:

Paula pisze...

Chętnie Fitzgeralda bym ugryzła :) Lubię jego prozę :)

Unknown pisze...

Ciekawa jestem "Królowej" i "Grobu w górach" choć jeszcze nie czytałam "ucznia", dlatego ta książka znajdzie się na odleglejszym miejscu w kolejce do przeczytania.

onaczytawszedzie pisze...

Szpiedzy na bałkanach brzmią interesująco :) No i nowa książka Link, na nią ostrzę sobie pazurki :)

Agata P pisze...

W oko wpadł mi "Bezcenny", "Grób w górach", "Królowa" i "Mężczyzna, który zapomniał o swojej żonie" :)

Wioleta Sadowska pisze...

Wpadło, wpadło. Na pewno "Bezcenny", ta książka mnie zaintrygowała.

Ola pisze...

Miłoszewskiego zdobędę tak czy siak, Fitzgerald wygląda interesująco:)

Scathach pisze...

Piękni i przeklęci oraz Królowa, to książki, ktore MUSZĘ miec!:)

Larysa pisze...

Niestety nic dla mnie.

Taki jest świat pisze...

Ciekawe pozycje :)

Unknown pisze...

No widzę kilka ciekawych pozycji, będę ich wypatrywać.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review