sobota, 15 czerwca 2013

"Dominikana" Christopher P. Baker

Autor: figlarneczytanie.pl o 09:44
Wydawnictwo :G+J
Seria : Nationale Geographic
Ocena: 6/6
Kategoria : Przewodnik

Dominikana to drugie po Kubie największe państwo zaraz po Kubie na Morzu Karaibskim. Zajmuje 2/3 powierzchni wyspy Haiti.


O Dominikanie niemal wszystko wie Christopher P. Baker, który po studiach geograficznych na Uniwersytecie Londyńskim i latynoamerykanistce na Uniwersytecie Liverpoolskim zamieszkał w Kalifornii. Tam zajął się pisaniem , fotografowaniem oraz został wykładowcą. Jest autorem kilku przewodników po Kubie i Hawanie, a także po Jamajce, Bahamach , Portoryko i Kalifornii. Teraz napisał przewodnik podróży po Dominikanie.

Autor zabiera nas w podróż historyczno-obyczajowo-krajobrazowo po tym kraju. Kiedy 6 grudnia w 1492 roku na Haiti zacumował statek z Krzysztofem Kolumbem , to ten był pewien , że przybył do wybrzeży Japonii i przyłączył tę tropikalną wyspę do korony włoskiej. 

Od tego momentu na Dominikanie rozpoczęły się niekończące zmiany. Rozpoczęły się długie i kolonialne podbije, a wyspa przechodziła z rąk do rąk. Po panowaniu hiszpańskim przyszło haitańskie, a następnie amerykańskie.
Niepodległość Dominikańczycy odzyskali w 1844 r. a i ten zabieg nie dał im bezwzględnej wolności, ponieważ do ostatniej ćwierci XX wieku republiką rządzili despoci i tyrani. 

Baker dużo uwagi poświęcił walorom fauny i flory Dominikany. Wymienia on liczne atrakcje, które kuszą celebrytów oraz zwyczajnych turystów odwiedzających ten kraj. Wychwala , opisuje i zachęca do odwiedzenia m.in.  miasta- Santo Domingo, liczne wodospady, baśniowe plaże i inne.
Twierdzi również, że ten kraj stwarza idealne warunki do uprawia m.in. kiteboardingu i windsurfingu.  

Przekonuje do rozsmakowania się w dominikańskiej kuchni, która jest skromna, niewyszukana, ale wyjątkowo smaczna.


A przedkolumbijskie malarstwo jaskiniowe jest obowiązkową atrakcją. Wyspa słynie także z malowniczych raf koralowych . Nic dziwnego,że fani nurkowania są tu częstymi gośćmi.

Lecz oprócz pięknych krajobrazów, które obejmują gamę od suchych jak pieprz kotlin po wilgotne lasy mgliste, to Dominikana słynie na całym świecie z dwóch darów natury, które wykorzystali na swoją korzyść i stali się ich światowymi potentatami.

Jednym powodem do dumy, ale także i sporego dopływu gotówki jest produkcja cygar.
Grube cygaro jest symbolem Republiki Dominikańskiej na równi z rumem. Niesłabnącą sławą na świecie cieszą się takie marki jak: Arturo Fuentez, Davidoff (znane również w Polsce) i La Flor Dominikana uchodzą za najwyśmienitsze, dorównują cygarom kubańskim.Drugie bogactwo kraju przybliża je do nas. Dominikanę i Polskie nie łączą tylko historyczne aspekty, czyli liczne zrywy niepodległościowe, ale łączy nas - bursztyn.

Bursztyn (jantar) to kopalna żywica drzew iglastych rosnących przed milionami lat. Sączący się  sok zastygał, tworząc przezroczysty, twardy kamień. W Dominikanie bursztyn jest klejnotem narodowym.

Dominikana to także ludzie . Mężczyźni, którzy mają rozbuchane ego i czują się w obowiązku uwieść i spełnić oczekiwania wielu kobiet. 

Dominikana to także narkotyki. Dlatego, gdy wybieracie się do tego kraju, uważajcie na mężczyzn, którzy uwielbiają białe kobiety, ale i tę drugą nieprzyjazną rzecz. Policja dominikańska, choć bardzo skorumpowana  jest bardzo uczulona na przemyt narkotyków, ale i na jego posiadanie. Kary są bardzo wysokie.

Chciałabym wspomnieć o osobie fotografa, który pięknymi zdjęciami dopełnił istotę treści. Mianowicie jest nim Gills Mingasson.

Podsumowując. Dominikana jest królestwem turystycznym . Czy jest takie drugie? Kto wie.

Zapraszam do wyzwania Z LITERĄ W TLE
                                      NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA
                                      POD HASŁEM


4 komentarze:

toska82 pisze...

Nationale Geographic ma świetne przewodniki!

Ola pisze...

O, ja Cię:) Już żałuję, że nie jadę na wczasy...

Krucze Gniazdo pisze...

Uwielbiam poznawac swiat, jak na razie jestem mloda i na podróze nie mam pieniedzy, dlatego takie ksiazki uwielbiam cyztac.c

Dominikana Przewodnik pisze...

Hah... Mój przewodnik po Dominikanie i tak jest najlepszy ! Bo gdzież indziej można znaleźć NAPRAWDĘ tanie hotele ;-) ?

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review