wtorek, 18 czerwca 2013

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - Księga II" Denise Mina

Autor: figlarneczytanie.pl o 11:55

tytuł oryginału: The Gril with the Dragon Tattoo - Book II
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: maj 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788375545456
liczba stron: 144
kategoria: komiksy
ocena: 5/6
Jest to już druga odsłona rewelacyjnego kryminału Stiega Larssona, który rozpędził pędzący pociąg szwedzkiej dominacji w tym gatunku literackim.

W tej części dzięki pomocy Eriki Berger i Henrika Vangera udaję się załatać dziurę budżetową Millenium. Trwa zima, która nie opuszcza Hedestadu. Dwójka głównym bohaterów - Mikael i Lisbeth, są coraz bliżej odkrycia kulis zaginięcia Harriet. Ale nie jest to jedyna tajemnica, którą kryje to miasto i ród Vangerów.

Lisbeth wpada na ślad groźnego mordercy kobiet. Musi ona rozszyfrować kod, które łączy te drastyczne zbrodnie. Jednak ktoś czuwa , by prawda nie wyszła na jaw. Mikael i Lisbeth znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie....
Podobnie , jak w poprzedniej części ilustracje do komiksu przygotowali : Leonardo Manco oraz Andrea Mutti.
Leonardo Manco urodził się w Argentynie w 1971 roku. Rysownik, twórca wielu postaci komiksowych, w swej pracy posługuje się głównie ołówkiem i tuszem. Karierę rozpoczął w 1989 roku. Najpopularniejsze komiksy jego autorstwa to :Hellsrorm, Blaze of Glory, Apache Skies, Hellblazer.

Natomiast Andrea Mutti urodził się w 19733 roku we Włoszech. Kształcił się, by zostać inspektorem, od pracy w policji jednak bardziej fascynujący okazał się komiks. Rysunku uczył się w słynnej szkole w Brescia. W wieku 18 lat razem z grupą przyjaciół stworzył serię komiksów z superbohaterem  DNAction. Znany przede wszystkim z ilustracji do: The Executor, DMZ, Iron Man Zombie czy X-Men Prelude.

Podobnie jak w pierwszej części cyklu ilustracje charakteryzują się ciężką kreską. Są one mroczne , tajemnicze i ziarniste. Bohaterowie są pokazani , jakby cały czas kryli swe twarze w półcieniu. Mam tu na myśli ciemność i groźny otaczający ich zarys otoczenia.
Tym razem autorzy postawili na pokazanie więcej akcji w terenie (pędzące samochody, zamiecie śnieżne itp).
Odnosiłam również wrażenie, że fabuła jest rozczłonkowana na większą ilość klatek.  Bohaterowie nadal są charakterystyczni, a ich charyzmę widać z pomocą mimiki twarzy.

Uważam , że forma komiksu jest bardzo interesująca i nietypowa , jak na nasze polskie realia. Myślę, również , ze na pewno znajdzie ona rzesze fanów i tych , którzy nie znają jeszcze twórczości Larssona, jak i tych, którzy go uwielbiają.

Książkę kupicie tu

 

2 komentarze:

Gosiek pisze...

Nie lubię komiksów, może jestem dziwna, ale cóż :)
Co do samej ksiązki, to myślę, że może być ciekawie :)

Krucze Gniazdo pisze...

Nie czytam z zasady komiksów, ale ten chetnie przgladne.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review