poniedziałek, 3 czerwca 2013

"Sekretne wojny Mossadu" Yvonnick Denoël

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:29

tłumaczenie: Małgorzata Tryc-Ostrowska
tytuł oryginału: Les guerres secrètes du Mossad
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarna Owca
data wydania: maj 2013 (data przybliżona)
ISBN: 9788375546064
liczba stron: 368
kategoria: militaria, wojskowość 
 Mossad (hebr. המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, Ha-Mossad le-Modiin u-le-Tafkidim Mejuchadim, Instytut Wywiadu i Zadań Specjalnych) – izraelska agencja wywiadowcza odpowiedzialna m.in. za gromadzenie politycznych, technicznych, gospodarczych danych wywiadowczych poza granicami kraju, formalnie utworzona 1 kwietnia 1951, jako Instytut Koordynacji. Obecną nazwę nadano w 1963. *

I właśnie o tej instytucji/ organizacji zbrojnej jest książka, którą dziś chciałabym wszystkim zainteresowanym wojskowością i militariami polecić. Autorem , który widnieje na okładce jest niejaki Yvonnick Denoël . 

Ale tak naprawdę nie dowiecie kim jest autor. Na pewno jest on historykiem, specjalistą od służby wywiadowczych oraz służb specjalnych. Jest on autorem wielu książek. Jednakże trudno jest odnaleźć jego zdjęcie czy jakieś ślady biografii. Imię i nazwisko, pod którym publikuje swoje książki jest pseudonimem literackim. Lecz ktokolwiek by się krył za tą fałszywą tożsamością, to widać, że piszę on rzetelnie i w bardzo profesjonalny sposób przygotowuje się i zdobywa informacje do swoich kolejnych publikacji.

Jak wcześniej wspomniałam jest to książka o organizacji wywiadowczej i zbrojnej- Mossad. Mossad został powołany na rzecz obronności i działań antyterrorystycznych na terenie Izraela i przeciwko jego obywatelom.. Takich tajnych służb na świecie jest mnóstwo i każdy kraj posiada odpowiednią komórkę, która służy celom zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. Nazwy takich służb, jak chociażby  CIA, FBI, M16,BND są wykorzystywane w filmach. 

Ale Mossad różni się od innych swoich "kolegów". Jest to jednostka, która w dużej mierze nie łapie przestępcy, terrorysty, przed zamachem. On go zwyczajnie likwiduje, czyli zabija. Mossad odegrał zasadniczą rolę w pojmaniu zbrodniarza wojennego - Adolfa Eichmanna. 

Głośną na cały świat była także akcja Mossadu , która miała na celu zabicie i pomszczenie zamordowanych izraelskich sportowców w czasie olimpiady w Monachium w 1972 roku. Agencji Mossadu podróżowali po całym świecie i wyłapywali i mordowali sprawców. Oczywiście nie obyło się bez wpadek. Np. w Norwegii zabili kelnera, którego wzięli za terrorystę i wówczas norweska policja w zamian za informacje o Mossadzie złagodziła agentom Mossadu karę.
Takich opisywanych akcji, powiązań między agencjami, ich szpiegowanie się na wzajem znajdziecie mnóstwo w tej pozycji. Poznacie Mossad także z tej gorszej, brudniejszej strony. Autor wspomina o przechodzeniu agentów na "ciemną stronę mocy" , o korupcji, walce o przywództwo i władze, o dziwnych i tajemniczych powiązaniach biznesowo-militarnych, ale także dzieli się jaki wpływ ma Mossad na obecną sytuację na Bliskim Wschodzie i na rewolucje krajów, które możemy śledzić na ekranie naszych telewizorów.

Ta lektura , to ciekawa analiza tworu, który z jednej strony jest uznawany za najlepszą grupę antyterrorystyczną  na świecie a z drugiej strony mającej coś za uszami. 

Nie jest to pozycja dla każdego. Ale ten, kto lubi literaturę faktu z domieszką wojskowego akcentu jestem pewna , że się spodoba.

*wikipedia.pl

Książkę zakupicie

 

4 komentarze:

Paulina K. pisze...

Mam na półce, ale narazie nie mam na nią ochoty, może kiedyś ;)

Taki jest świat pisze...

Zapowiada się ciekawie :)

Malwina pisze...

Nie jest jakoś szczególnie zainteresowana militariami ale może przeczytam jak wpadnie mi w ręce :)

Krucze Gniazdo pisze...

Nie odnajde sie w tych klimatach.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review