niedziela, 16 czerwca 2013

"Stambuł i zachodnia Turcja" Tristan Rutherford, Kathryn Tomasetti

Autor: figlarneczytanie.pl o 06:51

wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr/National Geographic
data wydania: 17 kwietnia 2013
ISBN: 9788375964486
liczba stron: 272
kategoria: turystyka, mapy, atlasy

  Turcja (tur. Türkiye, Republika TurcjiTürkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).*
 Stambuł jest największym miastem w Turcji i jest uznawany za kulturalną stolicę kraju oraz za wrotami do krainy baśni. Łączy  w sobie bazy muzealne i gastronomiczne.

Obecnie o Turcji jest głośno w kontekście tego, co się dzieje na placu Taksim. Autorzy skupiają się na tym niesamowitym miejscu jest , lecz nie pod względem politycznej sytuacji, a turystycznej.

Współczesną Turcję należy uznać za świetlany przykład rozwoju. Za życia jednego pokolenia udało się przeistoczenie feudalnej monarchii w nowoczesną demokratyczną republikę.
Jeśli nie zdarzy się kataklizm polityczny, to ten kraj przeskoczy Holandię i stanie się jednym z najbogatszych krajów świata.


Taksim Meydani jest najważniejszym węzłem komunikacyjnym Beyoglu. W godzinach porannych Plac Taksim jest przepełniony od autobusów oraz tysięcy ludzi, którzy korzystają  z krótkiej podziemnej szynowej kolejki liniowej i rozwijającego się metra.


Sally McFall- współpracowniczka National Geographic radzi turystom, by nie zdziwieni, jak 10 listopada o godzinie zobaczy jak Turcy zamierają na minutę przy dźwiękach syren i rogów przeciwmgielnych . W ten sposób stolica  czci pamięć przywódce - Mustafy Kemala  Atatürka - pierwszego prezydenta Turcji.


Stambuł jest także kolebką wyśmienitej kuchni. Najsłynniejsze dań jest wiele, lecz w Polsce chyba największym powodzeniem cieszy się kebab. Choć polskie kebaby nie mają nic wspólnego z tymi tradycyjnymi . W Turcji mięso opieka się na pionowym obrotowym ruszcie, polewa spienionym masłem, sosem pomidorowym i śmietaną, oprósza się chili, przekłada bakłażanem albo dekoruje orzeszkami pistacjowymi.


Stambuł jest bardzo proeuropejskim miastem. Podobnie żyją ludzie w zachodniej części kraju. Tam jest rozwinięta cywilizacja , ludzie żyją inaczej niż ich rodacy, tradycjonaliści ze wschodniej części Turcji.

W Turcji każda płeć znajdzie coś dla siebie. Oprócz oczywiście zabytków, dziedzictwa historycznego turystka/ turysta znajdzie tu mnóstwo pięknych i niespotykanych nigdzie indziej rękodzieł. Przyprawy tu rządzą. A powabne tancerki przyciągają męskie oczy.

Mnie w tym przewodniku najbardziej zaciekawił podrozdział poświęcał Troi. Podczas zwiedzania pozostałości antycznej trzeba niemało wyobraźni. Jest znacznie starsza od rozproszonych w zachodniej Turcji ruin rzymskich, w tym amfiteatrów. To co zostało z Troi, trzeba sobie dopowiedzieć.
Atrakcją jest drewniany koń trojański, który służył za rekwizyt w filmie Troja (2004r.) i stał się jednym z symboli miasta.


Zapewne niektórym czytelnikom jest znany jest turecki pisarz - Orhan Pamuk - laureat Nagrody Nobla.

Turcy sa bardzo gościnni i otwarci na obcokrajowców i  bardzo lubią poniżej podane zachowania:
- niektóre gruby społeczne i rejony miasta hołdują tradycji, dlatego nie należy tamnosić skąpej odzieży;
-przy powitaniu ze starszym mężczyzną kobieta pierwsza wyciąga dłoń, a mężczyźni powinni innych mężczyzn ucałować w dwa policzki;
- zyskamy w oczach Turków, wdając się w krótką pogawędkę na ich ulubione tematy: miasto, dzieci i potrawy;
-Turcy lubią pytać o stan cywilny, zarobki itp,
-pamiętajmy o dobrym wychowaniu

Jak się domyślacie, zagadnień poruszanych w tej pozycji jest tak wiele, że nie sposób wybrać tych najistotniejszych. Jeśli chcecie więcej wiedzieć warto zajrzeć na stambulskie blogi:
-www.instabuleats.com
-www.instabulfood.com
-instambulstreers.wordpress.com
-www.pukkliving.com
-www.taranoble.com
-www.sublimeportal.com

Życzmy sobie, by napięta sytuacja w Turcji się ustabilizowała , by turystyka kwitła i zachwycała równie mocno , jak do tej pory.

*wikipedia.pl

Książka przeczytana w ramach wyzwania POD HASŁEM
                                                                NIE TYLKO LITERATURA PIĘKNA

1 komentarze:

monotema pisze...

Kupiłam jakiś czas temu książkę "Turcja. Przewodnik obyczajowy" i stoi. A powinnam czytać, by bardziej zrozumieć, co sie w Turcji w chwili obecnej dzieje.

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review