niedziela, 23 czerwca 2013

"Tajlandia" Phil Macdonald, Carl Parkes

Autor: figlarneczytanie.pl o 14:52


wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr
data wydania: 5 czerwca 2013
ISBN: 9788375964493
liczba stron: 400
słowa kluczowe: Tajlandia, Azja, przewodnik
kategoria: turystyka, mapy, atlasy
ocena: 6/6

Jak doskonale zdajecie sobie sprawę, ostatnio podróżuje po świecie. Na razie tylko na stronach przewodników, ale wierzę, że nadejdzie ten czas, kiedy nabytą wiedzą będę miała gdzie wykorzystać.
Dziś wraz z autorami przewodnika Nationale Geographic - Philem Macdonaldem, Carlem Parkesem oraz Trevorem Rangesem  chciałabym was zabrać do Tajlandii.

Phil Macdonald przeprowadził się w 1989r. z Sydney do Hongkongu i tu kontynuował karierę dziennikarza, która rozpoczął osiem lat wcześniej w Perth na zachodnim wybrzeżu Australii. Przez kilka lat pracował w redakcjach  "Honghong Standard" i "South China Morning Post" , po czym- po krótkim pobycie w Laosie i Singapurze- w 1996r. osiadł w Phuket w Tajlandii. Obecnie mieszka w Bangkoku, pracuje jako dziennikarz i wydawca, publikuje w wielu regionalnych wydawnictwach. Interesuje się najnowszą historią Azją Południowo- Wschodniej, polityką i plażami południowej Tajlandii.
Carl Parkes wychowywał się w Stanach Zjednoczonych i Japonii- tam uległ zauroczeniu Azją. Obecnie mieszka w San Francisco. Napisał kilka przewodników po Azji Południowo-Wschodniej, opublikował wiele artykułów w czasopismach i gazetach.
Trevor Ranges uaktualnił dane i dopisał  wiele fragmentów do nowego wydania przewodnika. W poszukiwaniu autentycznych i przyjaznych środowiska w Tajlandii odnalazł najbardziej gościnne miejsce "wyspy uśmiechów". Obecnie pracuje nad przewodnikiem w Kambodży.

Standardowo podzielę się z wami najciekawszymi informacjami , które wpadły mi w oko. Nie ma sensu pisać , jak skonstruowany jest przewodnik, bo każdy ma identyczną strukturę.

Tajlandia jest jednorodnym etnicznie krajem w Azji Południowo-Wschodniej . 80% mieszkańców to Tajowie. Pozostałe 20 % ludności to emigranci z Chin, Wietnamu, Birmy itp.
Społeczeństwo tajlandzkie wyznaje buddyzm. W swoim życiu kierują się harmonią, tradycyjnym podejściem do życia. Cenią bardzo fundamentalne wartości jakimi są rodzina, przyjaciele, religia i ład społeczny.

Jak wspomniałam główną wartością jest religia. Z tego względu większość młodych Tajów wstępuję, choćby na krótki czas do klasztorów i tam odnajdują harmonię ducha
Z pewnością kojarzycie wygląd takiego mnicha. Czerwono-pomarańczowa tkanina, w którą są odziani mnisi.

Turyści, którzy odwiedzają tajski klasztor muszą pamiętać o skromnym (mężczyźni w spodniach o długich nogawkach, a kobiety stosownej długości sukienki , z zakrytymi ramionami) oraz , by zanim wejdą do świątyni zdjęli obuwie.Kobietom nie wolno dotykać mnichów ani podawać im żadnych przedmiotów, siedzieć obok nich, ani nawet wchodzić do świątyni, gdy , jeśli mają menstruację.

Konstytucja Tajlandii daje kobietom równe prawa co mężczyznom, lecz religia ma zasadniczy wpływ na życie kobiet. Są one nadal bardzo często dyskryminowane, choć kobiety wiele zmieniły, walcząc o polepszenie swojego bytu.

Bogactwem Tajlandii jest wytwarzanie jedwabiu naturalnego. Sztuka produkcji jedwabiu przez owady - jedwabniki przetrwała przez okresy królestw: Sukhothai, Ajutthai i dynastii Czakri.

Powyższa fotografia to Mutra- gest ręki posągu Buddy, który pomaga w nauczaniu wiernych. Ten olbrzymi posąg znajduje się w okolicach Sukhothai. Najpiękniejsze zabytki Sukhothai znajdują się poza murami starego miasta, na północ.

Tajowie powszechnie wierzą w duchy. Przed budynkami Tajowie budują domy duchów. Rozróżniają oni 25 różnych rodzajów duchów, nie licząc duchów zmarłych.
Najpopularniejszym z duchów jest  Mae Naak- zmarła podczas porodu kobieta odrzucona przez ukochanego. Duch ten specjalizuje się w typowaniu numerów na loterii
Tak, tak dobrze czytacie. Jest to bardzo nowoczesny duch:)

Ale duchy nie przyjmują tylko formy ludzkiej. Na przykład na wyspie Ko Lipe, mieszkańcy wierzą , że są nawiedzani przez duchy dżungli i drzew. Zjawy nocą przemierzają plaże

Tajowie urządzają kolorowe parady i festyny, podczas których się przebierają się w barwne i nietypowe stroje i oddają cześć duchom.

Ach , ale mnie te duchy pochłonęły, że nie zwróciłam wam uwagi na inne ciekawostki z tego przewodnika. Ale poczytajcie sami, może was zainteresuje zupełnie coś innego.

Książka bierze udział w wyzwaniu POD HASŁEM


2 komentarze:

Scathach pisze...

Ależ to musi być wspaniałe miejsce! Już same zdjęcia i opisy robią wrażenie!

Książkowa Fantazja pisze...

Uwielbiam przewodniki i wszystko związana z podróżami. Nie miałam przyjemności jednak czytać żadnej tego typu publikacji o Tajlandii. Bardzo podoba mi się recenzja, a fotografie dopełniają całość. Chętnie przeczytam. Pozdrawiam :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review