czwartek, 25 lipca 2013

"Grób w górach" Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Autor: figlarneczytanie.pl o 07:27

tłumaczenie: Alicja Rosenau
tytuł oryginału: Fjällgraven
seria/cykl wydawniczy: Sebastian Bergman tom 3, Czarna Seria
wydawnictwo: Czarna Owca
data wydania: 3 lipca 2013
ISBN: 9788375546675
liczba stron: 496
słowa kluczowe: literatura szwedzka, Sebastian Bergman
kategoria: thriller/sensacja/kryminał
ocena: 5-/6

"Grób w górach" to już trzecia część z serii o pracy psychologa i specjalisty od seryjnych zabójstw Sebastianem Bergmanem. 
Mam za sobą dwie, czyli drugą cześć "Uczeń" i tę. Przede mną do nadrobienia pierwsza , którą mam nadzieję w najbliższym czasie przeczytać.

"Grób w górach" jest autorstwa duetu : Michaela Hjortha oraz Hansa Rosenfelda.
Michael Hjorth jest scenarzystą i jednym z założycieli firmy produkcyjnej Tre vanner. Był także producentem wielu filmów pełnometrażowych.
Natomiast Hans Rosenfeld zajmował się pisaniem scenariuszy, a także dziennikarstwem telewizyjnym i radiowym. W latach 2003-2005 był szefem działu rozrywki szwedzkiej telewizji SVT.

Tym razem Sebastian Bergman, policyjny profiler i psycholog udaje się do Jamtlandii. Tam podczas incydentu wspinaczkowego dwie młode dziewczyny trafiają ma znalezisko, którego nimi wstrząsnęło. Trafiły one na ludzkie zwłoki. Lecz odkrycie jest jeszcze bardziej makabryczne. Okazuje się, że zwłok jest więcej....

Autorzy zaczynają książkę od intrygującego momentu, kiedy kobieta- seryjny zabójca skrada się do chatki w górach, by tam wykonać swoją robotę. Gdy ofiara pada martwa, okazuje się, że są w chatce również dzieci...
Następnie czytelnik zostaje "przerzucony" do sypialni, gdzie główny bohater, Sebastian budzi się po upojnej nocy z nowo poznaną kobietą. Następnie poznajemy kolejnych bohaterów i fakty.

Trochę czułam się przytłoczona taką ilością wątków i bohaterów , by około 80- strony "poczuć się jak w domu". Mam poczucie, że ten zabieg - nagromadzenia informacji z początkiem rozwijającej się fabuły może być irytujący , do momentu, gdy elementy układanki zaczną się układać.

Ciekawym punkcikiem w całej tej zagadce jest sytuacja emigrantów z krajów arabskich. Jedną z bohaterek jest Muzułmanka, która wraz z dwójką dzieci otrzymuje pozwolenie na pobyt w Szwecji, ale po tym, jak jej mąż w dziwnych okolicznościach znika. Kobiecie próbuje pomóc dziennikarz. Ale czy mąż kobiety opuścił ją , by ta mogła zostać bezpieczna w Szwecji? A może stało się coś strasznego i on nie żyję?

Wątków jest wiele. To dobrze i źle. Dobrze, bo w ten sposób czytelnik ma szerokie "spojrzenie" na całą sprawę. Źle, gdyż trzeba miejscami wytężyć siły, by zakuwać , zakombinować , połączyć fakty.
Styl pisarzy odbiera od charakterystycznego dla innych mnie znanych szwedzkich twórców literatury kryminalnej.
Myślę, że wynika , to z ich profesji poza pisaniem. Trzeba pamiętać, że są oni bliżej związani ze światem showbiznesu, a niżeli sądów, jednostek policji itp.
To widać,a  miejscami bardzo. Ale to nie umniejsza faktu, że książka wciąga, intryguje i jest inna.

Sebastian Bergman także jest samotnym, lekko zagubionym policjantem. Trudno mu jest się pogodzić, że jego córka wyjeżdża do USA, by tam pracować w FBI. Mężczyzna nie jest twardzielem, a jest bardziej stworzony na faceta, który po pierwszej nocy z ledwo poznaną kobietą czuje się speszony całą sytuacją, albo , gdy w myślach próbuje by zapanować nad swoją nadopiekuńczością względem dorosłej córki.

Przyzwyczajona , do szablonowych ram szwedzkiego kryminału, ta była miłą odmianą. Ciekawe, czy i wam , by przypadła do gustu?

Książkę otrzymałam od CZARNEJ OWCY


Książka bierze udział w wyzwaniu Z literą w tle


4 komentarze:

Unknown pisze...

Poprzednie części były dobre, ale nie porwały mnie. Nie planowałam czytać Grobu w górach i raczej nie przeczytam, ale jest to jeden z lepszych cykli Czarnej Serii.

toska82 pisze...

Myślę, że mi bardzo :)

Agata P pisze...

Poprzednie tomy mi się podobały, więc po "Grób w górach" też na pewno sięgnę.

papierowy-ogrod.blogspot.com pisze...

Muszę sięgnąć po nią jak najszybciej :)

Prześlij komentarz

 

    Figlarne czytanie Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review